Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AGIZDAN NEFES ALMAK BOGAZ AGRISINA NEDEN OLUYOR

“Nefes almanin teknigi olur mu?” “Nefes alma seklim sagligimi etkiler mi?” demeyin. Belki de bogaz agrilarinizin sebebi burnunuz yerine agzinizdan aldiginiz nefesiniz olabilir. Nefes almak için burnunuzu yerine agzinizi kullaniyorsaniz bogaz enfeksiyonlari açisindan risk altinda olabilirsiniz. Memorial Atasehir Hastanesi Kulak Burun Bogaz Bölümü’nden Op. Dr. Kemal Demir, bogaz agrilari ve tedavileri hakkinda bilgi verdi.

Nefes alma organi burundur

Öncelikle nefesin burundan alinmasi gerektigi bilinmelidir. Agiz ve bogaz, nefes yolu degildir, nefes alma organi burundur. Eger burundan alinan nefes yetmiyorsa, kulak burun bogaz sistemi ile ilgili bir sorunun varligi akla gelmelidir. Burunlarindaki hava akimi yapisal ya da islevsel bozukluklardan ötürü yetersiz olan insanlar, farkinda olmadan agiz solunumu yapmaktadirlar. Bu durum da, bogaz rahatsizliklarina davetiye çikarmaktadir.

Bogazin yapisi

Bogaz dedigimiz bölge, burun boslugumuzun devami olan geniz bölgemizle girtlak arasinda yer alip bu iki boslugu birlestiren dik yerlesimli bir köprüdür. Ayrica agiz boslugumuzun devami da bogaza açildigi için üçlü bir kavsak gibidir. Kaslarla çevrili bir yapiya sahiptir. Bu kaslar yutkunurken kasilarak bogazdaki içerigin asagi dogru itilmesini ve yutulmasini saglar. Iç yüzeyi ise mukoza dedigimiz özellikli bir örtü dokusuyla kaplidir.

Enfeksiyonun siddeti bogaz agrisini belirler

Bogazda agri hissi iç yüzeyini örten mukoza dokusundan kaynaklanir. Bogazimizin maruz kaldigi hastalik yapan ya da tahrise sebep olan etkenler, mukozada sislige ve “enflamasyon” dedigimiz özel bir duruma yol açar. Bu durum, karsilasilan olayin siddetiyle orantili olarak bogaz agrisina sebep olur. Bu agri sadece yutkunurken ya da konusurken olabilecegi gibi süreklilik de gösterebilir. Buna neden olan etkenleri söyle siralayabiliriz:

• Virüs, bakteri ve diger mikroplarin neden oldugu yeni ve eski (kalicilasmis) enfeksiyonlar

• Tütün ürünleri

• Tahris edici gazlar, dumanlar

• Asiri sicak- soguk, sert yapili ya da asitli yiyecek- içecek

• Sürekli ve dinlenmeden konusmak

• Yabanci cisimle zedelenmeler (Ceviz kabugu v.s...)

• Su ve sivi tüketme aliskanliginda eksiklik

• Burun tikanikligi nedeniyle agizdan nefes alip, verme

• Mide asidinin bogaza ulasip tahris etmesi

Tuzlu su ile gargara anlik çözümler sunar

Bogaz agrilarinda esas tedavi sekli sebep olan durum ne ise onu ortadan kaldirmaktir. Ancak bu süreci atlatirken de kisi agriya katlanmak zorunda kalmamasi için doktor kontrolünde agri kesici ilaçlar kullanabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak o anlik olarak bogaz agrilarina Iyi gelebilir; ancak bogaz agrinizin tuzlu su gargarasiyla kesilmesi ya da azalmasi iyilestiginiz anlamina gelmez. Bogaz spreyleri doktor kontrolü disinda kullanilmamalidir. Bogaz spreylerinin bagimlilik yaratmasi söz konusu degildir.

Sik tekrarliyorsa ihmal etmeyin

Bogaz agrisi en sik üst solunum yollari enfeksiyonlariyla karsimiza çikar. Bunun sikça yasanmasi halinde ise bu sikliga sebep, yapisal ya da islevsel bir bozukluk olabilir. Bu arastirilmasi gereken bir durumdur. Agrilar süresine, nedenine ve siddetine göre degiskenlik gösterebilir. Hatta bogaz agrisina sebep olan hastaliginizin hangi asamasinda oldugunuza göre de degismektedir. Bunun için birkaç saati geçen bogaz agrilari önemsenmelidir.

Sigara, bogazin bir numarali düsmanidir

Sigaranin insan sagligina etkileri siralamakla bitmez. Sigara, içerigindeki bini askin zararli ve tahris edici yabanci maddeleri ile bogaza her nefes alis ve veriste dogrudan saldirir. Bunun yani sira; kanser için zemin hazirlar, bogaz yüzeyinde tahris ve temizleyici özellikteki mikroskopik yapilarda bozulmaya yol açar, koruyucu salgilari kurutur uzun vadede üretimini azaltir, enfeksiyonu kolaylastirir, sicak etkisiyle damar yapisini bozar, yüzey mukozasini travmatize eder kalinlasmasina yol açar ve özelligini kaybettirir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası