Genel SağlıkHABERLER

KANSERLE SAVAŞTA YENİ YÖNTEM

ABD’de Duke Comprehensive Kanser Merkezi uzmanları, radiofrequency ablation (RFA) yöntemiyle karaciğerde yayılma gösteren kanserli hücreleri ameliyata gerek duyulmadan öldürebiliyor.

Bir çok kanser türünde uygulanabiliyor

RFA uygulamasının, karaciğer, akciğer, kemik ve böbrek kanseri gibi birçok kanser türünde uygulanabildiğini belirten uzmanlar, bu yöntemin kolay, hızlı ve az ağrı verici olduğunu kaydetti

78 yaşındaki bir hastaya RFA yönteminin uygulanmasından sonra hastanın bir hafta içinde normal yaşamını sürdürmeye başladığı gözlendi. Karaciğerdeki kanserli hücrelere radyo dalgaları vasıtasıyla ısı veren bir cihaza bağladıkları özel iğnelerle 100 derece ısı veren uzmanlar, sağlam dokuları zedelemeden bu tümörleri öldürmeyi başardı.

Dokuz kez RFA metodu uygulanan hastada, 26 kanserli tümör öldürülebildi. Her uygulamadan sonra dört ila 6 saat dinlendirilen hasta, daha sonra evine kendi kullandığı otomobille giderek normal işlerini yapmayı sürdürdü.

Şimdiye kadar RFA yöntemini düzensiz kalp atışları bulunan hastalarda uygulayan ABD’li doktorlar, artık bunu öldürücü kanser türlerinde de uygulayabildiklerini belirtti.

Kuzey Carolina bölgesinde bulunan kilinikler ve ABD’nin çeşitli yerlerindeki merkezlerde RFA’nın uygulanabildiği kaydedildi.

Şimdiye kadar 100 civarında RFA uygulaması yapan Duke Üniversitesi radyolojistlerinden Dr. Randon Nelson, yeni yöntemin kanserli hücrelerin yayılma gösterdiği hastalara uygulandığını, genellikle de bunun yavaş büyüme gösteren tümörler üzerinde daha fazla etkili olduğunu kaydetti. Nelson, RFA yönteminin ne tür kanserli tümör olursa olsun başarıyla uygulanabildiğini de sözlerine ekledi.