Genel SağlıkHABERLER

ASIL İLAÇ GÜLMEK

Gülmenin, sağlıklı bir hayat sürmek için en az diyet ve egzersiz kadar önemli olduğu kanısından yola çıkan Acıbadem Hastanesi, palyaço rolüne bürünen hemşireleriyle hizmet veriyor. Mizah terapinin hastalar üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu belirten Acıbadem Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Saliha Koç, “Hastalarımız palyaço hemşireler sayesinde hayata pozitif bakıyor. Mizahi terapi hastaların ağrılarını bile gideriyor” dedi.

Hastane palyaçosunun amacının, hastanede bulunan hastalara, ailelerine ve hastane personeline neşe, kahkaha ve keyif için bir fırsat oluşturduğunu belirten Acıbadem Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Saliha Koç, “Klinik sonuçlar, hastaların daha az ağrı şikayeti veya analjezi ihtiyacı duyduğunu, daha konuşkan olduğunu, ilaç tedavisinde daha işbirlikçi olduğunu gösteriyor” dedi.

Bir palyaçonun Aspirin kadar etkili olduğunu söyleyen Koç, “Filozoflara göre, iyi bir palyaço köyün sağlığı açısından 20 katır ilaçtan daha iyidir. Palyaço hemşireler sayesinde hastalarımız hayata daha pozitif bakıyor. Pozitif düşünen kişiler hastalıkları daha kolay yenebiliyor. Bağışıklık sistemimiz bakteri, virüs ve kanser hücrelerine saldıran 30 trilyondan fazla hücreden oluşuyor. Bu hücrelerin farklı isimleri ve farklı fonksiyonları var, ancak araştırmalar bu hücrelerin bir çoğunun kişi yapıcı duygular içerisinde olduğunda daha güçlü, yıkıcı duygular içerisinde olduğunda ise daha zayıf olduğunu gösteriyor.

Psikonöroimunoloji alanındaki araştırmalar, farklı duygusal deneyimler esnasında farklı kimyasal maddelerin salgılandığını ortaya koyuyor. Bu kimyasal maddeler bağışıklık hücresinin yüzeyindeki alıcılara ‘bağlanarak’ hücrenin bünyeyi koruma kabiliyetini arttırma ya da azaltma yeteneğine sahip. Bu sebeple yıkıcı duygular bağışıklık sistemini zayıflatırken, yapıcı duygular bunu güçlendiriyor” diye konuştu.

Amerika’daki hastanelerde 1960’dan beri uygulanan gülme terapisini Türkiye’de uygulamaktan dolayı mutlu olduklarını ifade eden Koç, 25 hemşirenin özel eğitimden geçirildiğini kaydederek, “Palyaço hemşireler strese iyi geliyor. Farklı atmosfer oluşturuyor. Dikkat çekiyor, dikkat dağıtıyor. Ortamı hareketlendiriyor. Güldürüp, eğlendiriyor. Sosyal bağları güçlendirip, stresle mücadele ediyor” dedi.