KİŞİYE ÖZEL EXCİMER LASER TEDAVİSİ İLE GÖZLÜK VE KONTAK LENSELERE ELVEDA…

Yıllardır büyük sıkıntılarla kullanılan gözlük ya da kontakt lenslerden güvenilir bir şekilde kurtulmak artık çok kolay. Dünya teknolojisinin geldiği son nokta olan kişiye özel excimer laser tedavisi Wavefront yöntemi ile dakikalar içinde gözlük ya da lens kullanılmayan bir hayata başlamak mümkün.

Refraktif Cerrahi

Refraktif cerrahi, göz özellikleri uygun olan hastalarda gözlük ya da kontakt lens bağımlılığını ortadan kaldırmak için yapılan girişimlerin tümüne verilen addır. Bu amaçla uygulanan en sık yöntem excimer laser ile fotoablasyondur. Laser ışınlarının gözün en dışında bulunan kornea tabakasına odaklanması ile bu bölge yeniden şekillendirilmektedir. 15 yılı aşkın süredir tüm dünyada güvenle uygulanan bu yöntem sayesinde milyonlarca insan gözlükten kurtulmuştur.

Wavefront Tedavisi

Standart laser tedavisinde yalnızca hastanın gözlük derecesi esas alınarak bir laser düzeltmesi yapılır. Wavefront tedavisinde ise wavefront cihazı, kornea tabakası , göz merceği ve sinir tabakasında oluşan ışık saçılmalarını ayrıntılı bir şekilde ölçer ve bu ölçüme göre bir tedavi şeması düzenler. Wavefront cihazında hesaplanan tedavi şeması laser cihazına aktarılır ve böylece kişiye özel laser tedavisi yapılır. Wavefront sistemi ile laser tedavisi uygulanmış olan hastalarda tedavi sonrasında standart laser tedavisine göre daha kaliteli görüş elde edilebildiği gibi gece görüş problemleri de daha az ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple gece uzun süre araba kullanması gereken sürücülerde veya mesleği gece ile ilişkili olanlarda Wavefront tedavisinin tercih edilmesi daha uygundur. Laser tedavisi öncesi yapılan ölçümlerde göz bebeği çapı yapısal olarak geniş bulunan hastalarda da Wavefont tek seçenek olma özelliği taşımaktadır.

Wavefront tedavisinin en önemli uygulama alanlarından birini de standart laser tedavisi ile başarı sağlanamamış hastalar oluşturur. Standart laser tedavisi sonrasında gözünde kusur kalmış, gece görüş problemi olan veya herhangi bir başka sebeple tedavinin uygun yapılamadığı hastalarda mutlaka Wavefront tedavisinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Yüksek teknolojinin kullanıldığı Hisar Intercontinental Hospital‘da da uygulanan bu tedaviye iris tanıma sistemi ve intralase laser’in de eklenmesi ile daha başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Op. Dr. Ali Sipahier
Göz Hastalıkları Uzmanı
Hisar Intercontinental Hospital