Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZA SÜT IÇIRMENIN 10 ETKILI YOLU

Süt, basta çocuklar olmak üzere, 7'den 70'e herkesin vücudu için gerekli olan bütün besinleri dengeli olarak içinde bulunduran tek besindir. Büyüme ve gelismenin temel yapi taslarini içeren süt, vücutta kalp, sinir ve kas hücreleri gibi hayati fonksiyonlarin devamliligi için çok önemlidir.

Sütün yararlari saymakla bitmiyor ancak artik süt pek ragbet edilen içecekler arasinda yer almiyor. Çocukluklar arasinda “Ben bebek miyim süt içeyim” inanisina ek olarak, aileler de “ Çocugum artik büyüdü, elimde bir bardak sütle pesinde kosturacak degilim” diyerek çocuklarin büyüme gelisme dönemlerinde bu essiz besin kaynagindan faydalanmasi gerekliligini göz ardi ediyor.

Memorial Sisli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Yesim Çelik, “21 Mayis Dünya Süt Günü” öncesinde sütün beslenmemizdeki önemi hakkinda bilgi verdi.

Kalsiyum deposu

Yasamin her döneminde tüketilmesi gereken süt ve süt ürünleri, özellikle büyüme ve gelisme dönemlerinde, gebelik ve emzirme sürecinde daha fazla önem kazanmaktadir. Süt ve süt ürünleri bu dönemlerde en fazla ihtiyaç duyulan mineral olan kalsiyumun en iyi kaynagi olarak gösterilmektedir.

Yogurt kanseri engelliyor

Kalsiyum çocuklarin kemik ve dis olusumlarinin tamamlanmasinda, ileriki yaslarda kemik yogunlugunun azalmasini önlemede, gebe ve emziklilikte artan ihtiyaca bagli depolardaki azalmayi önlemede yardimcidir. Ayrica bir süt ürünü olan yogurdun sagligi gelistirici etkisi artik herkesin bildigi bir gerçektir. Yogurtta bulunan bakterilerin kanser, enfeksiyonlar, gastrointestinal hastaliklar ve astim gibi hastaliklari önleyici etkileri bilinmektedir. Bunun yaninda yogurdun içerdigi probiotik ve prebiotik maddelerin; kabizlik, ishal, kalp hastaliklari, seker, kemik erimesi ve kalin bagirsak kanseri gibi çesitli rahatsizliklara iyi geldigi, bagisiklik sistemini güçlendirdigi özellikle immunoglobulin A’dan zengin oldugu, B grubu vitaminler ve folik asit sentezinde yer aldigi, laktozun sindirimini kolaylastirdigi ve ishali önleyici etkisinin bulundugu da bilinmektedir.

Normal yetiskinlerde ihtiyaç 2 porsiyon süt veya yogurt ile karsilanabilmekte ancak ihtiyaçlarin arttigi gebelik, emziklilik ve büyüme, gelisme dönemlerinde bu ihtiyaç 3-4 porsiyona çikmaktadir.

BESIN GRUPLARI Içerik

Süt ve ürünleri Protein, kalsiyum, fosfor, B2 B12, kalsiyum, a vitamini

Et, yumurta, kurubaklagil Protein, demir, çinko, magnezyum, fosfor, B6, B12, B1 ve Avit

Sebze ve meyveler Folik asit, beta karoten, E vit, Cvit, B2 vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, posa ve çesitli antioksidantlar

Ekmek ve tahillar B12 disindaki Vitaminleri, özellikle B1 Vit.

Çocugunuza Sütü Sevdirin

Memorial Etiler Tip Merkezi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocuklara sütü sevdirmenin yollari hakkinda önerilerde bulundu.

1. Hamileyken süt için. Çocugunuzun tat duyusu ilk asamada sizin karninizdayken gelismeye baslar. Siz hamileyken yediginiz yemeklerin tadi amniyotik siviniza geçer. Çocugunuz dogup büyüdükçe bu vereceginiz gidalar süt de dahil olmak üzere bu sekilde ona hiç de yabanci gelmeyecektir.

2. Yasamin altinci ayindan itibaren süt verebilirsiniz. Yillardir çocuk hekimleri olarak “ilk bir yil inek sütü vermeyin” diyoruz ancak artik biliyoruz ki ek gidalara altinci aydan sonra geçildiginde dengeli beslenme ile inek sütü de verilebilir. Bu sekilde çocugunuz erkenden sütün tadina alisacaktir. Ancak günlük süt ürün miktarinin 500 ml. ‘yi geçmemesi demir eksikligi ve kansizlik riski için önemlidir.

3. Kendiniz süt için ve ona örnek olun. Çocuklar sözlerle degil çevresinde gördügü hareketlerle ögrenir. Onlar sizleri birer idol gibi görür ve sizin yaptiklariniz “asla yanlis olamaz” onlar için. Bu nedenle çocugunuzun yaninda sütü bardaginiza doldurun ve kana kana için.

4. Kardesler arasi yaris iyi bir yöntemdir. Kardesi veya akranlari arasinda süt içme yarisi yapabilirsiniz. Bilirsiniz aralarinda rekabet olunca hemen hemen her sey yaptirabilirsiniz.

5. Pipet içimi kolaylastirir. Çocuklar pipete bayilirlar. Yalnizca süt içerken kullanabilecegi renkli, sekilli pipetler kullanmasina izin verin.

6. Renkli ve eglenceli bardaklar her zaman ise yarar. Eglenceli bardak kullanmak da pipet gibi çocuklarin süt içmesine yardimci olacaktir. Hatta birakin “özel süt bardagini” alisverise gittiginizde o seçsin.

7. Süt takvimi yapin. Süt hergün içilmelidir. Çocugunuz süt içtikten hemen sonra da en çok sevdigi çikartmayi (sticker) belirlediginiz “özel süt içme takvimine” kendisi yapistirirsa bu durumdan daha çok keyif alacaktir.

8. Meyveli süt besleyicidir. Bazi çocuklar ne yaparsaniz yapin sütün tadina pek alisamazlar. Bu tür durumlar için çocugunuzun en sevdigi meyveyi püre haline getirip süt ile karistirabilirsiniz.

9. Dondurmali ile sütün muhtesem birlesimi. Dondurma da harika bir kalsiyum kaynagidir, neticede sütten yapilmaktadir. Bir bardak sütün içine bir top dondurma harika bir çözüm olabilir. Unutmayin, dondurmali karisimi çocugunuz mutlaka görsün, hatta birakin kendi içecegini kendisi hazirlasin.

10. Kakaolu süt. Son çare olsa da kakaolu süt de geçerlidir. Çocugunuzun hiç süt içmemesindense kakaolu süt tercih etmesi de daha iyidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası