YAYGIN KULLANILAN BAZI DEFİBRİLATÖRLER ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRABİLİYOR

Araştırmada, çift işlevi bulunan yeni defibrilatörlerin sorun yaratabildiğini belirleyen uzmanlar, aynı tip bir defibrilatörün de geçen yıl ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’e takıldığını bildirdi.

Kalp hastalarında kalp ritmini normale çeviren bazı defibrilatör cihazlarının, kalp sorunlarından hastaneye kaldırılma ve ölüm riskini artırdığı saptandı.

Eski tip defibrilatörler, kalp ritmi yavaşladığı zaman, kalbin alt bölümünü uyararak, kalp atışlarının normale dönmesini sağlayabiliyor. Çift işlevli yeni defibrilatörler ise kalbin üst ve alt bölmesine uyarılar yaparak, kalp atışlarının normale dönmesine yardımcı olabiliyor. Yeni defibrilatörlerin, fazladan yardıma gerek duyulmayan hastalarda, hastanın durumuna göre programlanabileceği bildirildi.

ARAŞTIRMA ERKEN BİTİRİLDİ

Bir yıl süren yeni araştırmada, çift işlevli defibrilatör takılmış hastaların yüzde 26.7’sinin tekrar hastaneye kaldırıldığı veya öldüğü saptanırken, eski tip defibrilatör takılmış hastalarda bu oran yüzde 16.1 olarak gözlendi. Yeni defibrilatör ile ilgili araştırma, cihaz ile ilgili zayıf verilerin elde edilmesiyle erken sonuçlandırıldı. Yeni cihazın ortaya koyduğu sonuca göre, her yıl bu defibrilatörlerin takıldığı hastalardan binlercesi hastanelik olabilir veya hayatını kaybedebilir.

Araştırmaya göre, dünya çapında 80 bin hastaya yeni cihazlar takıldı.

16 İLA 30 BİN DOLARA TAKILABİLİYOR

Defibrilatörlerin milyonlarca hastaya fayda sağlayabileceğine işaret eden uzmanlar, cihazların pahalı olduğunu, bu yüzden hangi hastaya pahalı cihazın, hangi hastaya daha ucuz modelinin takılması konusunda dikkatli davranılması gerektiğini vurguluyor.

Cleveland Klinik uzmanlarından Dr. Bruce Wilkof, hafif kalp yetersizliği bulunan hastaların, çift işlevli defibrilatöre ihtiyaç duymadığına değiniyor. Dr. Wilson, 506 hasta üzerinde yaptığı araştırmada, çift işlevli defibrilatörün hastaların yarısında aktif duruma geçmediğini saptadı. Dr. Wilkof, bu defibrilatörün sürekli sağ karıncığı uyardığını ve bu durumun, kalbin alt bölümünde kan pompalanmasının etkisini azaltabildiğini belirtiyor.

Farklı şekillerde, küçük bir düz metal parçasından oluşan defibrilatörler, 16 ila 25 bin dolara kadar takılabiliyor. Daha fazla işlevi olan defibrilatörlerin fiyatının ise 5 bin dolar daha fazla olduğu biliniyor. Çift işlevi olan defibrilatör cihazının, doktorların kalp işlevini gözetlemelerini sağladığına değinen uzmanlar, yine de bu defibrilatörlerin her hastaya takılmaması gerektiğini salık veriyor.

Uzmanlar, çift işlevli defibrilatör takılmış hastalarda, cihazın hastaya göre yeniden programlanması gerektiğine değiniyor.

Araştırma ile ilgili rapor, Amerikan kalp kuruluşu dergisinin 25 Aralık sayısında yer alıyor.