Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Açik süt tüketimi sagligi tehdit ediyor

Dünya Süt Haftasinda Hacettepe Üniversitesi Profesörleri halki uyardi

Türkiye’de kullanimi oldukça yaygin olan açik süt konusunda Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali, Enfeksiyon Hastaliklari Ünitesi ile Hacettepe Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafindan 2001 yilinda gerçeklestirilen arastirma 2010’da yenilendi. 21 Mayis Dünya Süt Günü öncesi açiklanan arastirma, sokak sütlerindeki durumun son 10 yilda daha da kötüye gittigini gösterdi.

"Ankara Piyasasi’nda Satilan Sütlerin (UHT, Pastörize, Sokak Sütü) Mikrobiyolojik ve Besin Degeri Açisindan Degerlendirilmesi" baslikli arastirmanin sonuçlari gerçeklestirilen bir toplanti ile kamuoyuna duyuruldu. Arastirma sonuçlarini, Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali, Infeksiyon Hastaliklari Ünitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal ve Hacettepe Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Besler açikladi. Dünyanin önde gelen gida isleme ve paketleme çözümleri sirketi Tetra Pak’in bilime kosulsuz destek yaklasimi dogrultusunda arastirma fonu saglayarak katkida bulundugu arastirma sonuçlarina göre 1 mililitre sütün içerisinde tifo, dizanteri ve brusella gibi bulasici hastaliklara neden olan 100 binden fazla bakteri bulunuyor. Yüksek oranda su ve nisasta gibi disaridan karistirilan sokak sütlerinin besin degerleri ise olmasi gereken degerlerin oldukça altinda. Öte yandan UHT ve pastörize sütlerde zararli bakterilere rastlanmadi.

10 yilda hiç düzelme yok

“Açik süt” mikrop saçmaya devam ediyor

Ankara piyasasinda satilan, islem görmüs UHT ve pastörize sütler ile sokakta satilan sütlerin besin degeri ve mikrobiyolojik açidan degerlendirildigi arastirmada 150 örnek incelendi. Uluslararasi standartlarda 1 mililitre sütte kabul edilebilir bakteri miktari 500 iken, arastirma kapsaminda incelenen açik süt örneklerinde bu sayinin 100 bine kadar yükseldigi belirlendi. 2001 yilindaki arastirmayla kiyaslandiginda 2010 arastirma sonuçlarina göre açik sütlerdeki mikrobiyolojik tablonun daha kötü oldugunu belirten Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali, Infeksiyon Hastaliklari Ünitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal sunlari söyledi:

“2001 ve 2010 yillarinda topladigimiz tüm sokak sütü örneklerinde kabul edilemeyecek miktarlarda bakteri (E. coli, Klebsiella spp., Enterobacter spp., Citrobacter spp., Proteus spp., Serratia spp.) tespit edildi. Hatta 2001 yilinda rastlanmayan ek bakteriler de gözlendi. Koliform bakterilerin çig sütlerin yapisinda bulunmasi o sütün bagirsak orijinli bir kaynakla temas ettigini ve bu süt içerisinde her türlü hastaliga neden olabilecek mikroorganizmalarin bulunabilecegini gösteriyor. Bu sütler kesinlikle tüketilmemeli, insan sagligi için çok büyük tehdit olusturuyor. Alinan tüm önlemlere ve uyarilara ragmen 10 yillik süreçte sokakta satilan sütlerde hijyen kosullarinda hiçbir düzelmenin olmadigi gördük.”

Prof. Dr. Ünal, besin degeri ve saglik açisindan uygunlugu bilimsel olarak da ispatlanan, isil islemden geçirilmis pastörize ve UHT (kutu) sütlerin tüketimini önerdi.

“Kaynayan süt beyaz bir siviya dönüsüyor”

Ayni arastirma sonucunda, açik sütün vitamin degerlerinin, uluslararasi kabul edilmis besin kompozisyon cetveline ve isil islem geçirmis süte göre çok düsük oldugu belirlendi. Açikta satilan pek çok süt örneginde, süte yüksek oranda nisasta gibi maddeler ile su karistirildigi tespit edildi. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ögretim üyesi Prof. Dr. Tanju Besler de arastirma sonuçlarina göre incelenen 108 sokak sütünden 34’ünde istenmeyen maddelerin bulundugunu belirterek, 2001 – 2010 yillari kiyaslandiginda katki maddeleri nedeniyle besin degerindeki düsüsün yüzde 55 oraninda daha sik görüldügünü belirtti.

Sokaktan alinan sütü mikroplardan arindirmak için, 90 ila 95 derecede 10-15 dakika kaynatmanin mikroplarin tamamini öldürebilecegini ancak, sütün kaynatilinca içindeki vitaminler basta olmak üzere besin degerlerinin yüzde 50 ila 90 oraninda azaldigini vurguladi. Sütün saglik açisindan önemli birçok besin ögesini içerdigini belirten Prof. Dr. Tanju Besler, sunlari söyledi:

"Sütten ancak içindeki besin ögeleri korundugu zaman yararlanabiliyoruz. Örnegin süt, vücutta enerji olusumu gibi birçok önemli görevi olan riboflavin (B2) vitamini açisindan en zengin kaynaklardandir. Ancak açikta satilan sütün degerleri incelendiginde bu vitamin degerlerinin beklenenden çok daha düsük oldugu görülüyor. Kaynatma ise açik sütte zaten düsük olan riboflovin degerini daha da azaltiyor. Arastirma sonuçlari isil islem geçirmemis açikta satilan sütün, besin degeri ve mikrobiyolojik açidan tüketiminin uygun olmadigini bir daha açikça gösteriyor."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası