Genel SağlıkHABERLER

MEME ESTETİĞİNDE AMAÇ ARTIK MEMEYİ “BÜYÜTMEK DEĞİL, PROTEZ İLE ŞEKİLLENDİRMEK”

Meme büyütme operasyonları gün geçtikçe tüm dünyada artış gösteriyor. 2010 yılında Amerika’da tam 300 bin kadın meme protezi operasyonu ile meme büyüttü. Bu sayı Türkiye’de de artış gösteriyor. Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, meme büyütmede protezlerin tercih edildiğini ve yeni jenerasyon meme protezlerinin, şeklini koruyan ve değiştirilmesi gerekmeyen protezler olduğunun altını çizdi.

Meme büyütmede amaç, büyütülen memelerin hastanın vücut tipi ile orantılı olması. Omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde meme hacmi önemli bir yer tutar. Bu ölçümler içinde meme hacmi küçük olduğu zaman vücut kontur görünümü eksik kalır. Peki, meme büyütme operasyonlarında en doğru ve sağlıklı yöntem nedir? Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel meme büyütme ameliyatlarında kalıcı ve öngörülebilir sonuçlar için meme protezlerini tercih ettiklerini belirtti. Meme protezi ameliyatlarının artık çok daha zahmetsiz olduğunu söyleyerek hastaların aynı gün taburcu olduklarını ve 3 gün sonra işlerine dönebildiklerini vurguladı.

Günümüzde plastik ve estetik cerrahi alanında yeni yöntemler bulunuyor. Dünyada olduğu kadar Türkiye’de de plastik ve estetik cerrahi operasyonlarına günbegün ilgi arıyor. 2010 yılında Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin verilerine göre Amerika’da 300 bin kadın meme büyütme operasyonu olarak implant yani meme protezi operasyonunu tercih etti. Türkiye’de de bu rakam gün geçtikçe artış gösteriyor. Meme protezlerinde dıştaki sert silikon kılıfın içerisinde yumuşak silikon jel mevcuttur. Bunların farklı şekilleri ve büyüklükleri mevcuttur. Bunları ameliyattan önce detaylı olarak konuşmak ve hangisinin kullanılacağına doktor ile birlikte karar vermek gerekiyor.

Yeni protezler şekli koruyor ve değiştirmek gerekmiyor

Prof. Dr. Akın Yücel, meme operasyonlarında eskiden amacın memeyi büyütmek olduğunu, ancak günümüzde şeklinin ön plana çıktığını belirterek, “Yeni jenerasyon meme protezleri, şeklini koruyan ve değiştirilmesi gerekmeyen protezler. Formstable olarak da adlandırılan bu protezler, farklı jel özellikleri ile meme operasyonlarında çok daha biçimli ve estetik özelliklere sahip. Riski oldukça düşük olan bu protezlerle, kadınların meme bölgesinde yapay, yuvarlak bir görünüm söz konusu olmuyor. Daha doğal, kavisli bir görünüm ile kadınların daha estetik ve doğal bir meme görünümüne sahip olmalarını sağlıyor. Kaliteli protez üreten firmalar, ömür boyu garanti verebiliyorlar. Ayrıca kullandığımız yeni ameliyat teknikleri sayesinde ağrısız ve hızlı bir şekilde iyileşme dönemi söz konusu oluyor” dedi.

Formstable protezlerin herhangi bir şekilde meme kanseri ile ilişkisi olmadığını da belirten Prof. Dr. Yücel, “Aynı zamanda bu protezlerin anne sütüyle de ilgili olumsuz bir bağlantısı yoktur. Bu operasyondan sonra sadece hacim olarak değil, şekil olarak da estetik bir sonuç elde ediyoruz. Bu protezlerin genellikle kas altı ya da kas kılıfı altına yerleştirilmeleri uygundur. Ancak esneme özellikleri az olduğundan daha çok meme altı kıvrımından yerleştirilmeleri tercih edilir. Sadece meme büyütme değil, doğum sonrası sarkmış ve içi boşalmış meme için dikleştirme işleminde de kullanılabilir. Aynı tip protezler, meme kanseri sonrası meme onarımı için de uygundur. Bu protezler çok farklı yükseklik, genişlik ve projeksiyon seçenekleri sundukları için, hacim olarak meme büyütme işlemi yanında, kişiye özel meme şekli sağlamakta da etkilidirler” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Yücel, meme büyütme operasyonlarının ağrısız geçtiğini belirterek, “Hasta, ameliyattan sonra 3 gün içerisinde gündelik yaşamına geri dönebiliyor. Operasyondan sonra aynı gün hastayı hastaneden taburcu ediyoruz. ASAPS – Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği de kadınlarda gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatlarının kadınlarda olumlu psikolojik değişiklikler yaptığını belirtiyor. Meme boyutlarından ya da şeklinden ötürü ruhsal açıdan rahatsızlık duyan kişilere bu ameliyatları tavsiye ediyoruz” dedi.

Bedensel şekil bozukluklarının, ruh sağlığı ve kişilik üzerinde olumsuz etkiler gösterdiğine dikkati çeken Prof. Dr. Yücel, “Memeleri ile ilgili şikayetçi olan bir kadın, kendini diğer insanlardan farklı hissederek, çeşitli sorunlar yaşayabilir. Birçok estetik cerrah hastalarında beden deformasyonunun giderilmesi ile okul ve kariyer başarısında artış, sosyal ilişkilerde gelişme ve özgüven artışını gözlemliyorlar” açıklamasında bulundu.