Genel SağlıkHABERLER

ODTÜ’LÜ LEVENT BEKER İŞİTME ENGELLİLER İÇİN TASARLADI

TET Proje Baharı’nın birincisi kulak zarına yerleştirilen mikro işitme cihazı geliştirdi

TET Ar-Ge Proje Baharı’nda yeni fikirler çiçek açtı, birbirinden yaratıcı projeler sergilendi. Finale kalan 80 proje arasından sıyrılıp birincilik ödülünün sahibi olan Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Levent Beker, dünyada bir ilk olan mikro işitme cihazı ile fark yarattı. Kulak zarının içine yerleştirilen ve kendi elektriğini kendi üreten bu sistem, 24 saat kesintisiz duyma ve estetik bir görüntü sağladığı gibi sudan etkilenmiyor, pil ve şarj derdini ortadan kaldırıyor.

İstanbul Elektrik-Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (TET) tarafından ikincisi düzenlenen TET Ar-Ge Proje Pazarı ya da diğer adıyla Proje Baharı’na bu yıl Türkiye, ABD ve Avrupa’dan 250 proje başvurdu, yapılan değelendirme sonucunda 80 proje etkinlikte sergilenmeye hak kazandı. İçlerinden 6 projenin sahibi ise ödüle layık görüldü. Yarışmanın bu yılki birincisi Levent Beker, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun ve halen ODTÜ-MEMS Grubu’nda mikro boyutlarda mekanik sistemler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

İşitme engellilerin hayatını kolaylaştırmakta bir devrim sayılabilecek mikro işitme sisteminin fikri de kendine ait… Levent Beker, TET Proje Baharı’nda 50 bin TL’lik birincilik ödülünü kazandığı bu proje ile dünyada da bir ilki gerçekleştirdi çünkü bu konuda yapılmış bir akademik çalışma yok.

İşitme engelliler günümüzde sesleri koklear implant denilen cihazların yardımı ile duyabiliyor. Levent Beker’in projesinin çıkış noktası da vücut dışına, kulakların arkasına takılan elektronik cihazları ortadan kaldırmak ve yerine yepyeni bir çözüm yaratmak oldu. Beker, mikro boyutta ve titreşimleri elektriğe çeviren bir cihaz geliştirdi. Kulağın dışına bir elektronik cihaz takmaya gerek kalmadan kulak zarına yerleştirilen ve buradaki titreşimleri elektriğe çeviren bu implant yani cihaz sayesinde duyma gerçekleşiyor.

Mikro boyuttaki cihaz, pil derdi olmadığı ve titreşimleri kendi kendine elektrik enerjisine çevirdiği için kesintisiz bir işitme sağlıyor. İşitme engellilerin şu an kullandıkları işitme cihazlarını spor yaparken ya da sudan etkilenmemesi için yağmurlu havada, banyo, havuz gibi ortamlarda çıkarmaları gerekiyor. Mikro cihaz kulak zarına yerleştirildiği için bu sorunu da ortadan kaldırdığı gibi estetik bir görüntü de sağlıyor.

ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Haluk Külah ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak, Burun, Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Nebil Göksu’nun danışmanlığı ile çalışmalarına devam eden Levent Beker, ODTÜ Teknokent kapsamında patent başvurusunda da bulundu ve geliştirdiği cihazı yakında ticarileştirmeyi düşünüyor. Sosyal yönü de ağır basan ve dünyada benzeri olmayan mikro implant, inovasyonla fark yaratmak isteyen sanayicilerin ilgisini bekliyor.