Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MEZOTERAPI KADINI INCELTIYOR, ERKEGIN SAÇINI ÇIKARIYOR

Mezoterapi 45 yildir bilinen, ilk defa Fransa’da bulunan, incecik igneler ve özel ilaçlarla uygulanan bir yöntem. Bu yöntem baslica üç amaçla kullaniliyor: Yüzdeki bag dokusunu cildi gençlestirmekte, bel, kalça, basen bölgesini inceltmede ve erkek tipi saç dökülmesinde. International Hospital Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Ayse Ferzan Aytug, saç mezoterapisinin özellikle erkeklerde etkili oldugunu, ancak tamamen kellesen bölgeye degil, seyreklesmis alanlara uygulandiginda yeni saçlarin çikmasini sagladigini vurguluyor.

Mezoterapi çok ince ignelerle uygulaniyor. Cilde uygulandiginda gözenekleri sikilastiriyor, cildin yenilenmesini sagliyor. Yüzde lifting etkisi yapiyor, cildi daha gergin, genç bir görünüme kavusturuyor. Zayiflama amaciyla kullanildiginda ise, bel, kalça, basen bölgesine uygulanarak burada incelme sagliyor. Saç mezoterapisi olarak uygulandiginda, saçlari yeni yeni seyrelmeye baslayan erkeklerde acil müdahale imkani yaratiyor.

Kellesen degil, seyreklesen bölgede etkili

Erkek tipi saç dökülmesinin erkeklerin yani sira kadinlarda da görüldügünü, hormonal bozukluklarin bu saç dökülmesine yol açtigini ifade eden Dr. Ayse Ferzan Aytug, “Özellikle erkeklerde saç dökülmesi oldugunda saç mezoterapisi etkili oluyor. Kadinlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinde ise mezoterapi, erkeklerdeki dökülmede oldugu gibi basari saglayamiyor. Biz bugünkü bilgilerimiz çerçevesinde, erkek tipi saç dökülmesinin genetik bir süreç oldugunu biliyoruz. Ancak saç mezoterapisini, kisinin saç ekimi islemine gidecek kadar yogun ve büyük alanlarda dökülme yasamadan önce yaptirmasini öneriyoruz” diyor. Çünkü saç mezoterapisi tamamen kellesmis bölgeye uygulanmiyor, uygulanirsa da sonuç elde edilemiyor. Seyrelmekte olan bölgeye igne yapinca o bölgenin yeniden uyarilarak dolmasini saglamak mümkün olabiliyor. Seyrelmekte olan saça ne kadar erken müdahale edilirse basari yüzdesinin de o kadar arttigina deginen Dr. Ayse Ferzan Aytug, su bilgileri veriyor:

“Çok erken müdahale edince 5 seansta bile basari saglaniyor. Mezoterapinin amaci küçük ve çok ince ignelerle enjeksiyon yapmaktir. Dolayisiyla bu ignelerle seyrelen bölgeye ilaç enjekte ettigimiz zaman, o bölgede bir uyari saglamis oluyoruz ve bu küçük travmalar sayesinde seyrelen alanlar uyarilarak yeni saçlarin çikmasi saglanmis oluyor. Ayrica bu yöntemi desteklemek amaciyla saçlarin çikmasina yardimci olacak bazi ilaçlarin agizdan alinmasi da gerekiyor.”

40 YASINA KADAR SAÇ EKIMINI ÖNERMIYORUZ

Seyreklesen alanlarda saç çikarmaya yardimci olan çok çesitli ilaçlar bulundugunu, özel amino asitler, vitaminler ve saçin büyümesini saglayan birtakim maddeler içeren bu ilaçlari da kullandiklarini ifade eden Dr. Ayse Ferzan Aytug, seyreklesen alanlarin saçlandirilmasi hakkinda sunlari söylüyor:

- Ilaçlar dökülmüs alanlarda etkili olamiyor. Seyrelen alanlarda ise yariyor.

- Biz hastalarimiza 40 yasina kadar saç ekimi önermiyoruz. Çünkü saç dökülmesi karakteri çok degisken bir özellige sahip.

- Seyrelmis alanlarda mezoterapi ve ilaçlarla geriye dönüs mümkün. Dökülme sürecini yavaslatmak mümkün olabiliyor.

- Mezoterapiyi haftada bir veya iki seans uygulamak gerekiyor. Ilk bes seansi yapip, ardindan bes seans daha uygulayarak 10 seansa tamamlamak önem tasiyor.

- Bas bölgesine igne yapildigi için islem biraz agrili oluyor.

- Bu agri anestezik madde verilerek azaltilabiliyor.

- Mezoterapi 10 seans yapiliyor. Ilk üç seansta dökülme duruyor, kalan seanslarda ise saçlar yeniden çikiyor. Toplam 10 seansi uyguladiktan sonra, ayda bir 3-5 seans daha yapmak gerekebiliyor. Ardindan da her üç ayda bir birer seans yeterli oluyor.

- Mezoterapi uygularken, tedaviyle beraber verilecek ve agizdan alinacak ilaçlar destek oluyor. Saça uygulanacak özel saç spreyi, dektekleyici sampuan ve sekillendiriciler de iyi sonuç alinmasina yardim ediyor.

- Bazi kisilerde geriye dönüsü mümkün olan dökülmeler var. Çünkü demir, B12, biotin, çinko eksikliginde saçlar dökülebiliyor. Ayrica tiroid ve seker hastaliginda da saç dökülmesi oluyor. Bu kisiler de saç mezoterapisinden yararlanabiliyor.

- Saçkiran hastaliginda kortizon enjeksiyonu yapiliyor. Bu sayede bagisiklik sistemi hücreleri uyarilarak, saç mezoterapisinin de uygulanmasiyla basarili sonuçlar alinabiliyor.

- Saç ve kas dökülmesi bir arada ise saç mezoterapisi etkili oluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası