Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KILO VERMEYE HAZIR MISINIZ!

Yanlis diyetlerle sagliginizi tehlikeye atmayin

Yaz geliyor, incelen giysiler ve açik renk tercihi ile beraber silüetler daha da belirginlesiyor. Güzel görünmek, yazin keyfini çikarmak isteyenler kisin alinan kilolari verme telasinda. Bayindir Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmani H.Pinar Kural, ideal kiloya ulasmak, onu korumak ve saglikli beslenmek için dogru diyeti seçmek, beslenme kurallarini ögrenmek ve fiziksel aktiviteye önem vermek gerektigini vurguladi.

Yanlis beslenme diyetleri ile sagliginizi tehlikeye atmayin

Günlük enerji aliminin kisitlanmasi, obezitenin tedavisinde en uygun yöntemlerden birisidir. Ancak bu amaçla kontrolsüz olarak kullanilan ve kisa sürede hizli agirlik kaybini hedefleyen çok düsük kalorili diyetler ile bilimsel olmayan birçok diyet programlari vücutta çok zararli, çesitli komplikasyonlara hatta hayati tehlikeye neden olabilmektedir.

Zayiflama programlarinin kisiye özel (yas, cinsiyet, fiziksel aktivite durumu, yasam tarzi, beslenme aliskanliklari ve vücuttaki yag yüzdesi ile dogru orantili olarak) hazirlanmasi gerekmektedir. Gerçek agirlik kaybi vücuttaki yag kitlesinin azalmasi ile mümkündür.

Kendinizi kandirmayin

Karbonhidrat içermeyip yüksek protein içeren düsük kalorili diyetler metabolizmayi hizlandirdigi için anlik kilo kaybi saglar, bu tartida görülen yag kaybi olmayip sadece kas ve su kaybidir. 1 gr. kas kaybi ile birlikte yaklasik 2,7 gr. su kaybedilir, bu hizli kilo veriliyor izlenimi birakir. Bunu anlamanin en kolay yolu aynaya bakmaktir. Tartida kilo vermenize ragmen yüzünüz kollariniz inceliyor ve yag deposu olan karin -kalça bölgesi incelmiyorsa yag kaybetmiyor ve zayiflamiyorsunuzdur.

Diyette davranislara etki eden faktörleri göz ardi etmeyin

Insan vücudu içten ve distan gelen uyaranlara karsi sinirlenme, terleme, esneme, ishal, kabizlik, bas agrisi, mide bulantisi, kusma, hiçkirik, kalp çarpintisi, tansiyon da degisme gibi tepkiler verir. Olusan bu tepkiler sürdügü ve her hangi bir tedbir alinmadigi takdirde; direnç azalmasi, agirlikta azalma veya artma, bazi hastaliklarin gelisimi, sosyal aktivitede azalma, depresyon, defans gibi durumlar görülebilir. Diyet esnasinda olusabilecek bu semptomlar göz ardi edilmemeli diyettin basarisi için gerekli durumlarda uzman yardimi alinmalidir.

Agirlik yönetiminde fiziksel aktivite ve sivi tüketimi önemli

Su, yetiskinlerde vücudun toplamda yüzde 55-60'ini olusturur. Hayati sivi denilen kanin yüzde 90' i, kaslarin yüzde 75' i, kemiklerin yüzde 25' i ve yaglarin enerji için depolandigi dokunun yüzde10 ile 30' u sudan olusmaktadir. Bu sebeple vücudun ihtiyaci olan besin ve besin ögelerini alirken, yeterli miktarda suda alinmasi gerekmektedir. Kilo verme esnasinda metabolik artiklarin uzaklastirilmasi için yeterli miktarda su alinmasi sarttir. Sivi tüketimin günlük ortalama 1,5-2 lt olmasi gereklidir.

Fiziksel aktivite birçok durumda hayatta kalmaya ve beslenmeye yardim etmesi nedeniyle insanlik tarihinin ayrilmaz bir parçasi olmustur. Fiziksel aktivite, enerjiyi kullanarak vücut kas kitlesini ve vücut hareketini gelistirir ve düzenli beslenmeyle birlikte kiloyu kontrol ederek obeziteden korunmaya yardimci olur. Fiziksel aktivitenin kilo kontrolü üzerindeki maksimum yararlarini görebilmemiz için, kilo kontrolünün arka planinda, egzersiz kisinin davranislarinin bir parçasi haline gelmelidir. Fiziksel aktivitenin sagliga yararli etkileri nedeniyle uzmanlar, haftada 3 kez ya da daha fazla 20-30 dakika aerobik, haftada 2 kez ise kas gelistirici aktiviteleri önermektedir. Eger bu miktarlarda egzersiz yapilamiyorsa, haftada en az 5 kez 30 dakika orta siddette aktivite yapilmalidir.

Her bireyin kendine özgü bir aktivite ve sivi tüketimi olmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası