Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MS Üzerine 21 Yillik Arastirmasinin Sonuçlari Açiklandi

Multipl sklerozlu hastalarla bugüne dek yapilan en uzun süreli tedavi izlemi çalismasi olan 21 yillik uzun dönem izlenim çalismasi, uzun süre interferon kullaniminin sagkalimi arttirdigini ve ilacin güvenirligini destekledigini ortaya koydu.(1)

Multipl Skleroz (MS) tedavisinde etkisi kanitlanan ilk tedavi olan interferon beta kullaniminin sagkalimi anlamli olarak arttirdigi gösterildi. Interferon beta öncü çalismasina katilan MS’li hastalarin 21 yillik uzun dönem tedavi sonuçlari Amerikan Nöroloji Akademisi’nin ardindan Istanbul’da yapilan MS Platform Toplantisi’nda tartisildi. Bu arastirma, alaninda en uzun çalisma olmasinin yani sira çalismada verisi toplanabilen hastalar açisindan da en kapsamli arastirma olma özelligini tasiyor. Daha önce, Neurology Dergisi’nde yayinlanan 16 yillik uzun dönem çalismasinin(2) gösterdigi güvenlilik profili yaninda 21 yillik çalisma MS’te sagkalim açisindan önemli veriler sunuyor.

Kanada British Columbia Üniversitesi Ögretim Üyesi ve Almanya Bamberg MS Merkezi Baskani Prof. Peter Rieckmann “21 yillik uzun dönem izlem çalismasinin sonuçlari, etkili görülen interferon beta tedavisine devam eden hastalarin daha uzun süre yasadigini ortaya koydu” dedi. Rieckman, “Bu önemli izlem çalismasiyla 1980’lerin sonunda arastirmaya katilan hastalarin %98,4’üne ulasildi. Tedavisine 250 mikrogram interferon beta ile baslanilan grupta, plaseboyla karsilastirildiginda MS’e bagli nedenlerle ölüm riskinin %46,8 oraninda azaldigi gösterildi” diye konustu.

Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Nöroloji Anabilim Dali Baskani ve Türkiye MS Dernegi Bilimsel Danismani Prof. Aksel Siva da “Uzun dönem izlem çalismalarini gerçek yasamdan kesitler içerdigi için çok önemli buluyorum. 21 yillik bu izlemin sonucu, interferon beta tedavisiyle basarili oldugumuz hastalarin tedaviye devam etmeleri için önemli bir gerekçe sunuyor” dedi.

Çalismaya Iliskin Bilgi

21 Yillik Uzun Dönem Izlem Çalismasi, interferon beta ile çok merkezli, plasebo kontrollü öncü çalismaya katilan atakli seyirli MS hastalarinin sagkalim sonuçlarini elde etmeyi hedefliyordu. Öncü çalismaya katilan 372 hastadan 366’sinin (%98,4) yasayip yasamadiklarini, kaybedildilerse ölüm nedenleri arastirildi.

MS, merkezi sinir sisteminin kronik, sinirlerin myelin kilifini zedeleyen inflammatuar bir hastalik. Hem yasam boyu seyri, hem de özellikle ataklar açisindan kisa dönemli seyri önem tasimaktadir.

Ilaçlarin etkinligini ölçmeyi amaçlayan arastirmalarin çogu MR sonuçlari, klinik ataklar gibi kisa dönem sonuçlara odaklanmaktadir. Sagkalim tüm hastaliklar için merak edilen nihai sonuç olmakla birlikte MS’in sagkalim üzerine etkisi az bilinen bir konudur.

Birkaç bagimsiz çalisma standartlastirilmis ölüm oranin MS’li hastalarda MS’li olmayan genel nüfusla karsilastirildiginda 2-5 kat fazla oldugunu göstermistir. (3-7) MS’in sagkalim dezavantajinin çok bilinmemesinin yani sira, varsa uzun dönemde hastalik seyrini degistiren ilaçlarin etkisi de bugüne dek iyi bilinmemekteydi. 21 Yillik Uzun Dönem Çalismasi bu alandaki bilgi eksikligi için önemli bir veri kaynagi oldu. Neredeyse hastalarin tamamina ulasilarak bu süre içinde kaybedilen 81 hastanin çogunun baslangiçta aktif ilaç almayan plasebo kolunda oldugu saptandi. 250 mikrogram interferon beta alan gurupta ölüm riskinin ilk basta plasebo alan hastalarla karsilastirildiginda %46,8 azaldigi gösterildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası