Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MIDE FITIGININ ESLIK ETTIGI REFLÜDE EN ETKIN TEDAVI REFLÜ

Reflü tedavisinde en sik kullanilan yöntemlerden biri olan cerrahi tedaviler, artik laparoskopik yöntemlerle yapiliyor. Böylece hastanin hastanede kalma ve ise dönme süresi çok daha kisaliyor.

Laparoskopik reflü ameliyatlarinin mutlaka bu konuda deneyim sahibi uzman hekimler tarafindan yapilmasi gerektigine dikkat çeken Anadolu Saglik Merkezi Genel Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Metin Çakmakçi mide fitiginin reflüye eslik ettigi hastalarda öncelikli seçenegin ameliyat oldugunun altini çiziyor.

Reflü tedavisinde sik kullanilan yöntemlerden birinin cerrahi oldugunu belirten Prof. Dr. Metin Çakmakçi, “Mide fitigi olmayan hastalarda öncelikle tibbi tedavinin denenmesi gerekiyor. Tibbi tedavi ile yakinmalari geçmeyen veya tedavinin iyi gelmesine karsin, tedaviyi biraktiktan sonra yakinmalari tekrar baslayan hastalari da ameliyat etmek gerekebiliyor.

Cerrahi Tedavi Uygulamalari

Genç, aktif bir yasam süren ve uzun süreli ilaç kullanmayi yeglemeyen hastalarda da ameliyati düsünmek gerekiyor. Kullanilan ilaçlarin yan etki olusturdugu hastalar da ameliyat planlamasinin uygun olacagi diger bir grup. Çünkü ilaç, ömür boyu kullanilmasi gereken bir tedavi yöntemi. Bu yüzden cerrahi tedavi, mide reflüsünün en etkin tedavisi oluyor” diyor.

Bu ameliyatlarin uzun süredir laparoskopik yöntemlerle yapilabildigini böylece hastanin hastanede kalma ve ise dönme süresinin çok daha kisa oldugunu ifade eden Prof. Dr. Metin Çakmakçi sözlerine su sekilde devam ediyor “Ameliyat sirasinda laparoskopik olarak fitiklasan mide, bulunmasi gereken yere geri çekiliyor. Saglikli bireylerde yemek borusu gögüs boslugu ve mide, karin içerisinde bulunuyor. Yemek borusunun içinden geçtigi ve bu iki yapinin birlestigi alani saran hiyatus da yemek borusu ile mide arasinda bir kelepçe mekanizmasi olusturuyor. Bu ameliyatla anatomisi bozulmus hiyatus onariliyor. Yemek borusu ile midenin birlesim alani çevresine midenin kendisi sarilarak anatomi onarilip, hastanin reflüsü engelleniyor.”

Ameliyat, Hangi Reflü Hastalarinda Uygulaniyor?

Her reflü hastasi elbette ameliyat olabilir ama esas önemli nokta hangi hastada ameliyati tercih etmek gerektigi. Prof. Dr. Metin Çakmakçi, bu konuda hastanin hikayesi ve fizik muayenesinin önemli oldugunu vurguluyor. Çakmakçi su sekilde devam ediyor: ”Ayrica yapilacak endoskopi ile reflünün ciddiyetini saptamak ve eslik eden mide fitigi olup olmadigini anlamak da gerekiyor. Bazi hastalarda 24 saatlik asit ölçümü de yapilarak tedavinin seçiminde yol gösterici olabiliyor. “

Hasta, ameliyatin ertesi günü hafif ve sivi agirlikli olmak üzere beslenmeye baslayabiliyor. Hastalarin bir bölümünde ameliyattan sonra yutma güçlügü meydana gelebiliyor ama bu durum kisa sürede geçiyor. Tamamen normal beslenme ise ortalama 5 - 7 gün arasinda gerçeklesiyor. Prof.Dr.Metin Çakmakçi hastanin, ameliyattan sonra istedigi her seyi, hatta reflüyü tetikleyen yiyecekleri bile yeniden yemeye baslayabildigini belirtiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası