Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“KANSERIN 1001 YÜZÜ PANELI ” AYDINLATTI

Neolife Tip Merkezi ve Türkiye Kanserle Savas Vakfi tarafindan Besiktas Belediyesi’nin destegi ile 6 Mart Çarsamba günü Akatlar Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Kanserin 1001 Yüzü” panelinde, kanser tüm boyutlari ile konusuldu.

Gazeteci yazar Meral Tamer’in moderatörlügünde Neolife Tip Merkezi hekimlerinden Prof. Dr. Ufuk Abacioglu, Prof. Dr. Gürkan Zorlu, Doç. Dr. Duygu Derin ve Uzman Psikoonkolog Elçin Sayan’in konusmaci oldugu panel, dinleyicilerin yogun katilimi ile interaktif bir havada geçti.

Panelin açilisini yapan Türkiye Kanserle Savas Vakfi Baskani Prof.Dr. Metin Ertem “Ülkemizde yaklasik her yil 150 bin kisiye kanser tanisi konuluyor. Erken tani çok önemli, tedavi sürecini etkiliyor. ” dedi.

Sismanlik kansere zemin hazirliyor!

Genetik faktörlere göre çevresel faktörlerin daha fazla rol oynadigi kanserde beslenmenin önemine dikkat çeken Jinelokog Onkolog Prof. Dr. Gürkan Zorlu, dogada sunulan her seyin yeterli dozda kullanildiginda faydali oldugunun altini çizerken; “yiyecekleri ilaca çevirmeyelim” mesajini verdi.

Medikal Onkolog Doç. Dr. Duygu Derin, erken teshiste düzenli taramanin önemini belirtti. Sismanligin kansere zemin hazirladigini vurgulayarak düzenli yürüyüs veya egzersizin sadece kanserden korunmak için degil, saglikli yasamak için önemsenmesi gerektigini söyledi. Ancak kemiklere metastaz yapmis kanserde sporun fazla önerilmedigini de sözlerine ekledi. Ayrica Doç. Dr. Derin, kemoterapi tedavisinde son dönem yaklasimlar sayesinde yan etkilerin azaldigini da vurguladi.

Isabetli isinlama ile etkin kanser tedavisi

Kanseri insan hayatinin bir parçasi olarak tanimlayan Radyasyon Onkologu Prof. Dr. Ufuk Abacioglu, kanser tanisi konulan hastalarin yüzde 50’sinin yani her iki hastadan birinin kurtulduguna dikkat çekti. Ayrica Prof. Dr. Abacioglu; kanser tedavisinde devrim niteligi tasiyan ve yakin zamanda hizmete giren TrueBeam isabetli isinlama ile, etkin radyoterapi saglandiginin haberini verdi. TrueBeam, gerek hastalara sundugu konfor, gerek tedavideki performansi ile diger cihazlara kiyasla büyük üstünlük sagliyor.” dedi

Uzman Psikoonkolog Elçin Sayan, tani konulduktan sonra psikolojik sürecin herkeste farkli seyrettigini ve psikolojik durumun tedaviyi, dolayisiyla sonucu etkiledigini belirterek: “Toplumda saglikli olan esin duygularini gizlemesi, neseli ve iyimser olmasinin dogru davranis biçimi olduguna inaniliyor. Esler birbirlerini karsilikli olarak koruma adina duygularini sakliyorlar; oysa duygular bastirildiginda öfke ve inkar olarak açiga çikabiliyor. Bu da, birbirlerini anlamalarini, gerçek bir iletisim kurmalarini engelleyebiliyor.” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası