Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bas agrilari,”bas agartiyor”

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A. Hastanesi (BRSHH), Nöroloji Uzmani Dr. Yavuz Altunkaynak, toplumun önde gelen yakinmalarindan birinin de bas agrilari oldugunu söyledi.

Altunkaynak, “Bas agrilari, bireysel, toplumsal, ekonomik, birçok soruna neden olurlar. Bu yönden taninmalari ve tedavileri önemlidir” dedi.

Insanlarin %60-70 kadarinin hayatlarinin herhangi bir döneminde bas agrilari ile karsilastigini belirten Altunkaynak, “Herhangi bir sikayetle doktora basvuran hastalarin hemen hemen yarisinda bas agrisi vardir, ancak bunlarin sadece %10 kadarinda bas agrisi en önemli problemdir” diye konustu.

2004 yilinda ‘Uluslararasi Basagrisi Birligi’nin (IHS) bas agrilarini 14 baslik altinda topladigini belirten Altunkaynak, bas agrilarini söyle siniflandirdi: Migren, gerilim tipi bas agrisi (tension headache), küme bas agrisi (cluster bas agrisi, horton nevraljisi, histaminik bas agrisi), sinüs bas agrisi, posttravmatik bas agrisi, Kafa içi basinç artisina bagli bas agrisi ve kombine durumlar.

Bu siniflandirmanin çok kaba bir siniflandirma oldugunu da hatirlatan Dr. Altunkaynak, bu tablonun disinda bir çok bas agrisi sendromunun oldugunu da dile getirdi.

Dr. Altunkaynak, bas agrilari ile ilgili su bilgileri verdi:

Migren

Migren (hemikrani, yarim bas agrisi) çok yogun, siddetli daha çok 10-30 yaslari arasinda baslayan 50 yasindan sonra azalan ve nöbetler halinde seyreden bir bas agrisidir. Kesin sebepleri bilinmemekle birlikte hastalarin %60-80 inde genetik faktörlerin rolü vardir. Genellikle tek taraflidir, bazen iki tarafli olabilir. En sik tuttugu bölge sakaklar, göz çevresi ve alindir. Dakikalar, saatler veya günler sürebilir. Hasta nöbetin gelecegini önceden hissedebilir. Bulanti, kusma ve isiktan rahatsiz olma olabilir. Agri aktivite ile artar.Kadinlarda daha sik görülür.

Tedavisinde; stresten uzak kalmak, iyi istirahat, iyi uyku, gürültü ve asiri isiktan kaçinma gerekir. Bazi gidalar ve ilaçlar migren nöbetini baslatabilir (monosodyum pentamat, çikolata, kirmizi sarap, peynir, dogum kontrol haplari). Ayrica migren nöbetlerinden kaçinmak için ve tedavi için birçok ilaç gelistirilmistir. Migren tedavisinde nöroloji uzmanindan yardim istenmelidir.

Gerilim tipi bas agrisi (tension headache)

Zorlayici olmayan devamli bir agri vardir. Baslangiçta ensede olur, sonra mengene ile sikistiriyor gibi bütün basa yayilir. Günlerce sürebilir, aksamlari agri daha da artar. Stres, aile ve is problemleri agriyi ortaya çikarir veya artirir. Boyun bölgesi kaslarinda sertlesme vardir.

Tedavisinde agri kesiciler, kas gevseticiler, stresi ve anksiyeteyi giderici ilaçlar kullanilir. Sicak bir dus, sauna, türk hamami, masaj hastalarin çogunu rahatlatir. Boyun bölgesine yönelik sicak ve soguk uygulamalar, TENS, boyun kaslarini rahatlatici egzersizler, biofeedback denenebilir.

Cluster bas agrisi (küme bas agrisi)

Çok siddetli ve tek tarafli bir agridir. Agri göz yuvarlagi arkasinda ve zonklayicidir. Erkeklerde daha yaygindir. Bu agrilar birden baslar öncü belirtisi yoktur. Agriyan tarafta sislik, kizariklik, segirme olabilir. Ortalama 30-45 dakika kadar sürer. Ancak daha uzunda sürebilir. Az miktarda alkol bile agriyi ortaya çikarabilir.

Agrinin özelligi mevsimsel dönemlere bagli olarak yilda bir-iki kere küme yapmasidir. Erkeklerde çok daha sik görülür.

Sinüs bas agrisi (sinüzitler)

Zorlayici degildir. Tek tarafli veya çift tarafli olabilir. Hasta öne dogru egilmekle agrisinin arttigini ifade eder. Alerjik bünyeli kisilerde daha sik görülür. Nezle hali, burunda dolgunluk, ates, dis agrisi, halsizlik olabilir. Tedavisi sinüzitin tedavisi iledir. KBB hekimleri tarafindan tedavi edilmelidir. Sinüzitler yalnizca akut dönemde basagrisi yaparlar. Bu’da sinüzitin diger bulgulariyla birliktedir.

Posttravmatik bas agrisi

Kafa travmasi sonucu ortaya çikar. Hastanin suurunun yerine gelmesi ile baslar, 6-12 ay kadar sürer. Bazen çok daha uzun sürebilir.

Kafa içi basinç artmasi

Son zamanlarda baslayan, orta siddetli fakat siddeti gittikçe artan bir agri seklidir. Genellikle iki taraflidir. Agiz ve burun kapatilip nefes tutuldugu zaman agri artar. Sabahlari daha kötüdür, geceleri hastayi uyandirabilir. Ileri dönemlerde bulanti, kusma, çift görme olur. Göz dibi muayenesi yapilmalidir. Bu hastalara hemen inceleme yaptirilmalidir. Tümörler en sik rastlanan kafa içi basinç artisi sebepleridir.

Kombine durumlar

En sik rastlanan migrenle birlikte, gerilim tipi bas agrisinin birlikte bulunmasidir. Ayrica en sik rastlanan bas agrilarindan birisi de boyun bölgesindeki kireçlenme, fitik, tümör gibi hastaliklara bagli olanlardir. Boyun kökenli bas agrilarinda omuz ve kol agrilari da olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası