Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KILO VERMENIZI ENGELLEYEN 10 DIYET HATASI

Baharin gelmesi ile birlikte hava sicakliklari da giderek artiyor. Kisin giyilen kalin ve katli kiyafetlerin yerini ince hirka, tisört ve gömleklere birakmasi fazla kilolari daha da görünür hale getirecek. Bu durum da “Kilo almak kolay, vermek zor” anlayisi çogu zaman kisiyi umutsuzluga düsürüyor. Oysa unutulmamali ki; diyet yapmak degil, kilo verme çabasiyla ve tamamen iyi niyetle yapilan bazi hatalar, sizi çikmaza sürükleyebiliyor. Memorial Sisli Hastanesi Kilo Kontrol Merkezi’nden Dyt. E. Yasemin Sancak, diyette sik yapilan yanlislar hakkinda bilgi verdi.

1) “Az yersem, kahvaltimi geç yapip ögün atlarsam kilo verebilirim”

Ara ögün atladiginizda kan sekeri dengeniz olumsuz etkilenebilir. Bunu aliskanlik haline getirdiginizde, hem sonraki ögünde daha fazla besin tüketirsiniz, hem de uzun süre herhangi bir besin tüketilmedigi için, vücut sinyaller yollayip kendini korumaya alir ve bir sonraki ögünü depolama egilimi gösterir. Ayrica, çok akilli bir mekanizma olan metabolizma da koruma içgüdüsüyle yavaslar ve yemediginiz zaman yakmamaya baslarsiniz. Bu durumun devaminda kan sekeri dengesizlikleri ileri boyutlara tasinabilir.

2) “Bazi besinleri hayatimdan çikarmak zorundayim”

Beslenme sosyal bir ihtiyaç oldugu için, herhangi bir saglik sorunu olmadigi sürece (Diyabet, alerji, hipertansiyon vb.) besinlere yasak koymak mutsuzluk yaratir. Bu nedenle, sinirli tüketmemiz gereken besinlerin bilincinde ama yasaklarin yer almadigi bir beslenme sistemi kullanilmali ve vücutta denge saglanmalidir. En önemlisi de diyet yapan insan cezali degildir. Tüm besinler yenebilir. Patates, havuç, misir, bezelye, muz, incir, üzüm, kavun, karpuz, sütlü tatlilar, hatta çikolata bile, zorunluluk nedeniyle yasaklamak gerekmiyorsa; miktar, siklik ve gerekiyorsa yaninda dengeleyici unsur eklenerek yenebilir.

3) “Bir haftada 4-5 kilo vermeliyim”

Kilo kaybi hizinin haftada, vücut agirligina göre orantili olarak ortalama yarim ile bir buçuk kilo arasinda olmasi önerilir. Bu degerlerin üzerinde kayip olmasi durumunda ilk sorgulanacak madde, kilonun hangi kütleden oldugudur. Bir haftada büyük miktarlar verilebilir, fakat bu saglikli olmaz.

4) “Tek tip beslenerek hizla kilo verebilirim”

Lahana çorbasi, keten tohumu, meyve diyetleri, limon suyu vb. tek tip, sok diyetler veya bir besinin mucizevi hale getirilmesi yanlis uygulamalardir. Yeterli ve dengeli beslenmeyi bir “puzzle”a benzetirsek, tüm besin gruplarindan yeterli ve dengeli oranlarda almamiz gerekir. Herhangi bir besinin faydasi da ancak bu puzzle içinde minik parçalar degerindedir. Yine tek tip beslenmede de hizli kilo verilir ve su-kas kaybi yasanir.

5) “Vücudumdaki su ve kas beni sisman gösteriyor”

Vücudumuzun büyük bir bölümünü olusturan, “su kütlesi” hemen geri gelip artabilir. Kas kaybi durumunda ise maalesef, yüzde çökme olusur. Vücudun çalisan isçileri olan kas kütlesi azaldigi için metabolizma yavaslar. Hatali diyet nedeniyle, maalesef kisi kilo alma adayi haline gelir. Egzersiz miktari ve siddeti fazla oldugunda kas kütlesi artarak kilo fazla görünebilir, oysa yag kütlesi azaldigi için bu olumsuz bir durum degildir..

6) “Karbonhidratlarla proteini ayrimaliyim”

Bilimsel anlamda baktiginizda, yeterli ve dengeli beslenme, tüm ögünlerde bütün besin gruplarindan yeterli ve dengeli miktarda almaktir. Yani mümkün olan tüm ögünlerde, karbonhidrat, protein, yag, vitaminlar, mineraller, posa ve su gibi temel ögeler alinmalidir.

7) “Diyetimi zayiflama ilaci ile desteklemeliyim”

Diyet sirasinda kilo verme amaciyla alinan bitkisel veya kimyasal ilaçlar mutlaka uzman doktor kontrolünde kullanilmalidir. Bireylerin bilinçsiz bir sekilde doktor onayi ve önerisi olmadan ilaç kullanimi çok ciddi saglik sorunlarina yol açabilir. Yanlis kullanim, vücutta kalici hasarlara, beyin fonksiyonlarinda zayiflamaya, kalici tiroit hasarlarina, malnütrisyona yani kötü beslenmeye ve sonunda kalp, tansiyon, diyabet ve hatta kanser gibi ciddi hastaliklara neden olabilir.

8) “Bitki çaylari faydali, sinirsiz içebilirim!”

Bitki çaylarinin mucize gibi görülüp sinirsiz tüketilmesi oldukça yanlistir. Bazi türlerin asiri tüketimi vücutta kalsiyum atimina ve kemik erimesine, bazi türler kalici bagirsak problemlerine neden olabilir. Örnegin çok iyi bir antioksidan olan ve metabolizmayi hizlandiran yesil çayi önerirken bile bazi noktalara dikkat edilmelidir. Örnegin, hipertansiyonu olanlar, kalp aritmisi yani ritim bozuklugu olanlar, hipertroidi olanlar yesil çay tüketirken dikkatli olmalidirlar.

9) “Çok spor yaparsam zayiflarim”

Yapilan egzersizin türü ve siddeti kilo vermeye ve yag yakmaya uygun planlanmali ama asiri olmamalidir. Kilo kontrolünün saglanabilmesi için mutlaka kas kaybi yasatmayacak bir diyet ve yeterli egzersiz planlanmali, asiri egzersiz yapilmamalidir.

10) “Zaten diyet gibi besleniyorum”

Vücut analizine göre planlanmis farkliliklar gereklidir.

• Endokrinolog tarafindan degerlendirilen biyokimyasal bulgulariniz,

• Formülle hesaplanan degil; oksijen tüketiminizle ölçülen, metabolizma hiziniz,

• Oldukça detayli vücut analiziniz,

• Besin tüketim kaydiniz,

• Yasam sekli ve begenileri göz önüne alinarak, diyetisyen tarafindan hazirlanan, saglikli ve kalici incelme programi kullanilmalidir.

• Ayrica, davranis degisikligi saglamak için psikolog/psikiyatrist destegi alinmalidir.

• Bilimselligin isiginda mucize olmadigina inanmak en önemli adimdir. “Yasam kalitesini artirmak” ve “gerçekten kalici zayiflama saglamak” için, saglikli beslenme ve düzenli egzersiz, yasam sekli haline getirilmeli ve mutlaka davranis degisikligi saglanmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası