Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik hizmetleri emtia haline geldi

Türkiye’nin 45 farkli merkezine canli yayin ile ulasan Prof. Dr. Sartorius, saglik hizmetlerinin gönüllülükten ziyade alinip satilabilen bir emtia haline geldigini vurguladi.

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E. A. Hastanesi (BRSHH) ev sahipliginde “Psikiyatride in – out” konulu bir toplanti düzenlendi. Dünya Saglik Örgütü'nün eski Ruh Sagligi Bölüm Baskani Prof. Dr. Norman Sartorius‘un konusmaci olarak katildigi toplanti, Doç. Dr. Timuçin Oral’in moderatörlügünde gerçeklestirildi.

Türkiye’nin 45 farkli merkezine canli yayin ile ulasan Prof. Dr. Sartorius, basta depresyon ve anksiyete bozukluklari olmak üzere farkli konularda dünyadaki yeni trendleri anlatti. Tüm dünyada saglik hizmetlerinin bir ekonomik teklif haline geldigini belirten Prof. Dr. Sartorius, “Artik saglikta etik ilkelerin bir önemini kalmadi. Gittikçe daha fazla cihazlara güvenmeye basladik. Daha çok makinelerin sagladigi karlara yöneliyoruz” dedi.

Toplumsal kavramlarin degistigini ve saglikta herkesin kendi basinin çaresine bakmak zorunda birakildigi hatirlatan Prof. Dr. Norman Sartorius, söyle devam etti: “Tipta etik unsurlar degisti. Kendi sagliginizdan siz sorumlusunuz demek dogru degil. Hasta haklari öncelik kazandi fakat hastalarimiza hastalikla yasamayi ögretmiyoruz.”

Saglik hizmetlerinin gönüllülükten ziyade alinip satilabilen bir emtia haline geldigini vurgulayan Prof. Dr. Norman Sartorius, “Akil hastaliklari da çok degisti. Hatta bazi hastaliklar ortadan kalkti bile. Depresif bozukluklar ve çok yasli sizofreni hastalarinin sayisi artti” dedi.

Akil hastalarinin daha çok yoksul insanlar oldugunun da altini çizen Prof. Dr. Norman Sartorius, “Akil hastalari dezavantajli durumdalar. Tedavileri baska ilkeler dayandirilmalidir. Damgalama (Stigmatizasyon) ise gücünü hala koruyor” diye konustu.

Prof. Dr. Norman Sartorius, toplumdaki paradigmalarin degismesinde psikiyatristlerin aktif rol oynayacaklarini da sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası