Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KONTROLSIZ ILAÇ VE BITKISEL ÜRÜN KULLANIMI KARACIGER SAGLIGINIZIN DÜSMANI

Karaciger hastaliklari gün geçtikçe artis gösteriyor. Bilinçsiz ilaç kullanimi, fazla kilolar ve düzensiz yasam tarzi… Vücuttaki en hayati organlardan biri olan karacigerinizin düsmanlarini tanimaniz ve bu dogrultuda önlemler almaniz gerekiyor.

Memorial Atasehir Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Duygu Ibrisim, karaciger hastaliklarina neden olan etkenler ve koruma yollari hakkinda bilgi verdi.

Karaciger; karin sag üst kadranda, diyafram altinda yer alan ve gögüs kafesinin alt bölümü tarafindan korunan vücudun en büyük kati organidir. Toksik maddelerin yikilarak vücuttan uzaklastirilmasi (detoksifikasyon), protein sentezi, yasamsal pek çok biyokimyasal maddenin üretilmesi ve biyokimyasal reaksiyonlarin düzenlenmesi karaciger sayesinde olur. Peki her sey yolundayken varligindan haberdar bile olmadigimiz karacigerimiz neden hastalanir ve karaciger sagligini koruma yolari nelerdir?

Reçetesiz ilaç kullanmayin

Pek çok ilaç ve bitkisel ürün potansiyel olarak hepatotoksiktir yani tahrip etkisi yaratabilir. Doktor önerisi olmaksizin reçetesiz agri kesici, anti-romatizmal ilaçlar, antibiyotikler, bitkisel ürünlerle zenginlestirilmis vitamin preparatlarinin kullanimi toksik hepatit tablosu ve bazen karaciger nakli gerektirebilecek ciddi karaciger yetersizligi vakalari olusturabilir. Aktarlarda satilan bitkisel ürünler ve sanayide kullanilan bazi kimyasal maddelere maruz kalma karaciger için ölümle dahi sonuçlanabilen toksik etkiler olusturabilmektedir.

Obezite karacigerde yaglanmaya neden olabilir

Saglikli bir beslenme, yeterli fiziksel aktivite ve kilo kontrolü tüm vücudumuz için oldugu gibi karaciger için de çok önemlidir. Düzenli ögünler halinde bir beslenme plani ile yag, seker ve karbonhidrat tüketiminin azaltilmasi, vitamin ve mineral açisindan zengin olan sebze ve meyve tüketiminin artirilmasi, katkili hazir gidalarin tüketiminin en aza indirilmesi gereklidir. Yogun alkol tüketimi akut veya kronik karaciger hastaligi nedenidir.

Bazi genetik hastaliklara bagli karaciger hastaliklari olusabilir

Wilson hastaligi, hemokromatoz, alfa-1 antitripsin eksikligi gibi bazi genetik hastaliklara bagli karaciger hastaliklari olusabilir. Karacigerin damar sistemini ve dolasimini olumsuz yönde etkileyen lokal veya sistemik hastaliklara bagli karaciger hastaliklari da görülebilir. Safra yollari hastaliklarina ikincil karaciger hastaliklari olusabilir.

Hepatit virüsleri karacigerde enfeksiyona sebep olur

Hepatit A, B ve C virüsleri karacigere yerleserek enfeksiyona neden olurlar. Hepatit A virüsü hasta kisilerden diski yolu ile çevreye yayilarak, kirli su ve ellerle agiz yolu ile bulasir. Korunmada tuvalet ve el temizligi çok önemlidir. Hepatit A iyilesme saglandiginda kroniklesmeyen bir enfeksiyon iken; hepatit B ve hepatit C enfeksiyonlarinda kronik bir enfeksiyon söz konusu olabilir. Kronik enfeksiyon sessiz ve yakinmasiz bir durumdan “siroz” dedigimiz belirgin karaciger hasarina kadar ulasabilir. Bu da çevremizde saglikli görünen ama hepatit B ve ya C virüslerini kanlarinda tasiyan ve bulastirma potansiyeli olan bireyler oldugu anlamina gelir.Hepatit A ve B virüslerinin asilari vardir; acak hepatit C için asi mevcut degildir. Özellikle aile bireylerinde hepatit B virüsü bulunan kisilerin test edilerek, asi yapilmasi kesinlikle önerilmektedir. Bulasma kan ve kan ürünleri ile temas veya cinsel yolla olur. Tek kullanimlik tibbi malzemeler ve tibbi cihazlarin gerekli sekilde dezenfeksiyonlari tibbi yolla hastalik bulasma riskini önlemektedir. Ev ortaminda enfekte kisilerle ortak tiras biçagi, tirnak makasi gibi kanla temas eden aletlerin kullanimi veya pekçok kisi için kullanilan ve yeterli dezenfekte edilmemis aletlerle yapilan manikür, pedikür ve cilt bakimi gibi islemler infeksiyonun yayilmasinda etkili olmaya devam etmektedir. Bu hizmetlerin alindigi yerlerin titizlikle seçilmesi, daha da önemlisi kisisel bakim malzemelerinin götürerek gerekli islemlerin yapilmasi en dogrusudur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası