AŞIRI SİNİRE ADAÇAYI…

Strese, sinir sistemine iyi geldiği belirtilen adaçayının sınav öncesinde öğrencilere ve sinirli kişilere de öneriliyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı`na bağlı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü`nün internetteki “www.tigem.gov.tr“ sitesinde yer alan bilgiye göre, adaçayının tüm dünyada 500, Türkiye`de ise 90 ayrı türü bulunuyor.

Adaçayının Akdeniz ve Ege Bölgeleri`nde yaygın olarak yetişen türleri arasında en yararlısını ilaçlık adaçayı ile yabani adaçayı oluşturuyor.

Değişik alanlarda kullanımı bulunan adaçayı sık sık çay olarak içilmesi durumunda vücudu kuvvetlendiriyor, bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları ve öksürüğe karşı iyi geliyor, solunum organları ve midedeki balgamı söküyor.

İdrar söktürücü de olan adaçayı, böbrek tembellikleri, ödem, romatizma ve migren gibi hastalıklara iyi gelirken, ateş düşürücü, iştahı açıcı özelliğinin yanı sıra bağırsak rahatsızlıklarına ve ishale karşı da etkili oluyor.

Adaçayı, bademcik, ağız içi, boğaz hastalıkları, iltihaplı diş etleri ile diş eti yaralarına karşı da gargara şeklinde kullanılıyor.

-STRESE KARŞI ETKİLİ-

Sinir sistemini yatıştıran adaçayını, kansızlık çekenlere, hastalıktan yeni kalkmış kişilere, gerginlik geçirenlere, çok sinirli ve stresli olanlara ve özellikle sınava girecek öğrencilere çay gibi içmeleri öneriliyor.

Menopozdaki kadınlara da tavsiye edilen adaçayı, adetleri, genç kızların hormon dengelerini düzenlemesi nedeniyle de aranan bir bitki olma özelliğini taşıyor.

Kandaki yüksek şeker oranını normal seviyeye düşüren bitki, özellikle bal ve sirkeyle karıştırılarak içildiğinde ruhi depresyonlara ve şiddetli soğuk algınlıklarında etkili şekilde kullanılıyor.

Ayrıca, adaçayının kurumuş yaprakları böcek ya da güveleri kaçırmak için yatak örtülerinin içine atılabiliyor.

Aşırı kullanımda kan basıncını yükseltebilen adaçayının, döl yatağı kaslarını uyardığı için gebelik dönemlerinde uzun süre yüksek dozda alınmaması da tavsiye ediliyor.

Kaynak:Haber7