Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte tehlikeli bir durum: Dekolman plasenta

Her anne adayi hamileliginin sorunsuz geçmesini ve bebeginin herhangi bir problem olusmadan dünyaya gelmesini ister. Çogu zaman da hamilelik süreci sorunsuz tamamlanir. Ancak bazen ortaya çikan rahatsizliklar hamileligin normal sürecini tehlikeye sokar. Bu durumlardan biri de plasentanin erken ayrilmasi (Dekolman plasenta). Her 200 hamilelikten birinde görülen bu durum hem anne hem de bebek için tehlike olusturur. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani ayni zamanda www.tupbebek.com sitesi Medikal Direktörü Dr. Senai Aksoy plasentanin erken ayrilmasi hakkinda bilgi veriyor!

Plasentanin erken ayrilmasi nedir?

Dekolman plasenta olarak adlandirilan plasentanin erken ayrilmasi durumu plasentanin bebek dogmadan önce rahim duvarindan ayrilmasi demektir. Rahatsizlik hem anne hem de bebek için ciddi tehlikeler olusturdugundan tüm kanamali rahatsizliklarda oldugu gibi hemen doktora basvurmak gerekir. Ablasyo plasenta adi da verilen plasentanin erken ayrilmasi durumu her 200 gebelikten birinde görülür. Dekolman plasentanin çok karsilasilan belirtileri agri ile birlikte koyu ve pihtilasmayan vajinal kanamanin gerçeklesmesi. Özellikle siddetli ayrilmalarin yasandigi vakalarda rahim oldukça serttir ve gevsemez. Buna bagli olarak anne adayinda hipotansiyon ve sok bulgulari ortaya çikabilir. Bebekte ise kalp atimi bozulabilir.

Dekolman plasenta nedenleri

Plasentanin erken ayrilmasi durumunun ne zaman ve hangi hamilelerde ortaya çikacagini belirlemek olanaksizdir. Ancak bazi rahatsizliklar dekolman plasenta riskini artirabilir. Bunlarin basinda gestasyonel (gebelige bagli) hipertansiyon, kronik hipertansiyon, preeklampsi, çok sayida dogum yapmis olmak, sigara kullanimi, kokain aliskanligi ve siddetli beslenme bozuklugu yer aliyor. Ayrica trafik kazasi gibi karin bölgesine rastlayan darbeler de bazi durumlarda plasentanin erken ayrilmasina neden olabilirler. Bunun disinda hamilelik esnasinda agir polihidramnios (amnios sivisinin artmasi) nedeniyle amnios kesesinin kendiliginden ya da doktor tarafindan açilmasi esnasinda rahmin hizli bosalmasi da dekolman plasentaya neden olabilir.

Plasentanin erken ayrilmasinda nasil müdahale edilir?

Hamilelik esnasinda plasentanin erken ayrilmasi acil müdahale gerektiren bir durumdur çünkü hem annenin hem de bebegin hayatini tehlikeye sokar. Bebegin durumu bebek kalp atimlarindan takip edilir. Anne ve bebegin saglik durumlarina bakarak hamileligin sonlandirilip sonlandirilmayacagina karar verilir. Çogu hamilelige acil sezaryenle son verilir. Anne ve bebegin durumu iyi ise, ender vakalarda, plasenta az miktarda ayrildiysa ve kanama devam etmiyorsa, dogum agrilari yoksa, anne adayi herhangi bir sey yapilmadan takibe alinir. Normal dogum, çok nadir durumlarda anne ve bebek iyi ise ve dogum sancilari varsa gerçeklestirilebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası