Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇALISAN GAZETECILER GÜNܒNDE GAZETECILERE STRESI AZALTAN ÖNERILER

2009 yilinda Amerika’da mesleklerle ilgili olarak yapilan arastirmada gazeteciligin ‘en stresli’ mesleklerden biri oldugunu gösteriyor. Gazetecilerin is yasamlarinin stresle dolu olmasi, sagliklarini ciddi olarak etkiliyor. Peki, gazeteciler stresle basa çikabilirler mi? 10 Ocak Çalisan Gazeteciler Günü nedeniyle Acibadem uzmanlari, gazeteciler için stresle bas etme önerileri sunuyor.

Stres, günümüzde adeta ‘olmazsa olmaz’ hale geldi. Ancak stresin yarattigi olumsuz etki, etkisi kisiden kisiye degistigi gibi meslekten meslege de degisiyor. Arastirmalar, gazeteciligin en stresli mesleklerden biri oldugunu gösteriyor. Stres ise kisinin sagligini olumsuz sekilde etkiliyor.

Stres, kalbe zarar!

Ciddi boyutlarda ve uzun süre devam eden stresin kalp sagligi için zararli olabildigini belirten Acibadem Maslak Hastanesi Kalp Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Seden Erten Çelik, stresin basta bagisiklik sistemi olmak üzere kalp ve dolasim sistemini de etkileyerek koroner arter hastaligi, hipertansiyon gibi kalp rahatsizliklarina neden olabildigini ifade ediyor:

“Bu durum basta bagisiklik sistemini bozarak kisiyi her tür hastaliklara karsi savunmasiz hale getiriyor. Bu olumsuzluklara; hareketsizlik, kötü beslenme, sigara, alkol gibi kötü aliskanliklarin da eklenmesi kalp hastaliklarina davetiye çikariyor. Diger stresli ve baski altinda çalisanlar gibi gazetecilerde de düzensiz beslenme, sigara kullanimi gibi olumsuz faktörlere, genetik yatkinligin da eslik etmesi kalp hastaliklarina yakalanmayi kaçinilmaz kiliyor.

Yapilan çesitli çalismalarda is stresi yogun olan kisilerde, adrenalin seviyeleri normalden yüksek olarak bulunmus. Agir stres durumunda vücutta adrenalin salgisi artisina bagli olarak kan basinci, kalp hizi ve kan sekerinde yükselmeler görülüyor. Bu yükselmelerin yani sira kanin pihtilasmasinda da artis meydana geliyor. Bunlarin sonucunda da kalp krizi geçirme riski yükseliyor.”

Hayatta stres yaratan durumlari kontrol altina alinamiyorsa, stresle bas etme yöntemlerinin ögrenilmesi gerektigini belirten Acibadem Maslak Hastanesi Klinik Psikologlarindan Esra Basöz yogun stres altinda çalisanlar için önerilerde bulunuyor:

1-Uzun süre aç kalmayin!

Stresle bas etmede dogru beslenmenin de önemli bir rolü bulunuyor. Uzun süre aç kalan kisilerde, aç kalmaya bagli olarak “hipoglisemi” denilen durum olusuyor. Genel olarak kan sekerinin asiri düsmesi olarak tanimlanabilen hipoglisemi, kisiyi strese yatkin bir hale getiriyor. Kaygi, bas agrisi, bas dönmesi, titreme ve kalp aktivitesinde artma seklinde belirti veren hipoglisemi, kisinin kendisini huzursuz ve sabirsiz hissetmesine neden oluyor. Bu huzursuzluk ve sabirsizlik, kisinin normalde stres yaratici bir durum olarak algilamayacagi seyleri bile stres yaratici durumlar olarak algilamalarina neden oluyor. bu durumu önlemek için uzun süre aç kalmamak için çantanizda atistirmalik yiyecekler bulundurmaniz da yarar var.

2-Is yeri stresine karsi küçük önlemler alin

Is yerindeki stres, üzerinde durulmasi gereken, yasam kalitesini ciddi düzeyde düsüren ve çesitli saglik sorunlarina yol açabilen önemli bir sorun. Bu yüzden çalisma stilleri ya da is iliskileriyle ilgili bazi degisiklikler yapilarak, is hayatindaki stres kaynaklari mümkün oldugunca azaltilmaya çalisilmali. Bunlar, isleri planlayarak yapma, zamani iyi kullanmaya çalisma, stres yaratan kararlari ve isleri mümkünse erteleme, problem çözme becerilerini arttirma, duygusal paylasimlarda bulunma ve gerekiyorsa psikolojik destek alma seklinde olabilir.

3- Yeterli uyku uyuyun ve spor yapin

Stresli islerde çalisanlar yeterli uyku uyuduklarindan da emin olmalilar; çünkü uykusuzluk da kisinin yasadigi stres düzeyini arttiran önemli bir faktör. Spor yapmak da stresle bas etmeyi kolaylastiriyor. Yoga, meditasyon gibi gevsetici egzersizler stresle bas etmede çok etkili olduklari için tercih edilebilir. Is disinda, isi tamamen akildan çikarabilecek bir hobi edinmek ve yeni bir seyler ögrenmek de stresi azaltmak için oldukça yararli.

4-Strese yol açan besinlerden uzak durun

Strese yol açan beslenme aliskanliklarindan vazgeçilmeli. Bazi besinler vücutta yorgunlugu ve sinirsel duyarliligi arttirip, stres tepkisini harekete geçiriyor ve strese dayanma gücünü azaltiyor. Bu besinlerin basinda kahve geliyor. Asiri kahve tüketimi kisinin kendini kaygili, sinirli, huzursuz hissetmesine yol açabiliyor. Asiri düzeyde çay, kola, çikolata ve kakao tüketen kisiler için de ayni durum söz konusu. Bu nedenle çay, kahve yerine papatya, melisa gibi rahatlatici etkiye sahip bitki çaylari tercih edilebilir.

5-Vücudunuzu vitaminsiz birakmayin

Kaygi, depresyon, uykusuzluk ve kalp-damar hastaliklarina yol açan B1, B5, B6 ve B2 vitaminlerinin eksikligi, ayni zamanda strese karsi toleransi ve bunlarla bas etme becerisini düsürüyor. Sürekli stres altinda olan kisilerin kan tahlili yaptirarak bu vitaminlerin vücutlarinda eksik olup olmadigina baktirmalari, doktorlarina danismalari ve gerekliyse vitamin destegi almasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası