Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Eski Yila Elveda, Yeni Yila Merhaba – Yeni Yila Eski Yilin Yükleriyle Girmeyin

Istediklerimiz, planladiklarimiz, gerçeklestirdiklerimiz ve gerçeklestiremediklerimizle bir yil daha sona eriyor. 12. ve son ay olan Aralik ayi genelde, her sonda oldugu gibi, yilin bitisinin hüznünü, heyecanini, pismanliklarini, rahatlamasini ve daha bir çok degisik duygu ve düsünceyi barindiriyor. Yilsonunda, hepimiz ister istemez, geçtigimiz yili degerlendirmeye baslariz. Yaptiklarimizi ve yapamadiklarimizi düsünür, yasadigimiz olaylari, bize hissettirdiklerini tekrar animsariz.

Sene sonu, tipki isyerlerinde muhasebenin en çok çalistigi ve yilin degerlendirmesini yaptigi zaman oldugu gibi, kisilerin kendi hayatlariyla ilgili, bir yilsonu muhasebesi yaptigi, senenin bilançosunun çikardigi bir dönemdir. Gerçeklestirilen planlar arti hanesine, gerçeklestirilemeyenler eksi hanesine yazilir. Çikan sonuç, çogu zaman kisinin sene sonunda hissettigi ruh halini belirler.

Planladiklari seyleri gerçeklestirenler, koyduklari hedeflere ulasanlar, hayatlarinda olumlu degisiklikler yapmayi basarmis olanlar, seneyi huzurlu bir sekilde kaparlar. Yeni bir ise baslamak, uzun zamandir istenen evi, arabayi, belki bir saati almis olmak, mutlu olunan iliskide evlenmek, mutsuz olunan iliskide bosanmak, istenen, beklenen çocuk sahibi olmak, kisilerin geriye dönüp baktiklarinda, kendileriyle gurur duyduklari, yaptiklarindan tatmin olduklari bir sene geçirmis olduklarini gösterir. Kendini ve isteklerini gerçeklestirmek, kisinin kendine güveninin de arttirir ve yeni yila, yeni hedefler ve fikirlerle, umutlu baslamasini saglar.

Diger yandan, geçmis seneye baktiginda, sadece gerçeklestiremediklerini, ulasamadigi hedefleri gören kisi, kendini basarisiz hissedebilir. Planlari gerçeklestirememenin yarattigi basarisizlik hissi, çaresizlik, mutsuzluk ve umutsuzluk gibi duygulara sebep olabilir. Ayrilmak istedigi isi degistirememis olmak, mutsuz bir iliskiyi sürdürüyor olmak, gitmek istedigi yere gidememis veya almak istedigi seyi alamamis olmak, yine benzer duygulara sebep olabilir. Bu da kisinin yeni yila umutsuz baslamasina neden olabilir.

Geçmisi degerlendirirken, yapilan yanlislara bakmak ve anlamaya çalismak, neyi farkli yapabilecegini düsünmek önem kazanir. Yeni yil, yeni bir baslangiçtir. Bu nedenle, eskinin suçluluk ve pismanliklarini geride birakmaya çalisip, yeni planlara ve hedeflere odaklanilmalidir. Eger eski seneden bitmemis meseleler, halledilmesi gereken isler varsa, öncelikle bunlari temizlemeye çalismak önemlidir.

Yilsonlari ayni zamanda bir kaybi simgeler, yasanan sikintili, hüzünlü duygularda yas tepkisiyle benzesir. Yilin sonunda, ardimizda biraktigimiz bir senenin yasini tutariz aslinda. Tüm yasanmisliklari ve yasanmamisliklariyla, o yil geri gelmemek üzere bitmektedir. Hayatimizin bir yilini daha geride birakmis olmak, bazi kisilerde yogun hüzne ve depresif duygulara neden olabilir. Bu noktada yaslanmakla ilgili kaygilar da öne çikabilir. “Bir yil daha bitti, yaslaniyorum, ama daha yapmak istedigim o kadar çok sey var ki” gibi cümleler zihnimizden geçebilir. Senenin bitmesiyle ilgili kaygi, çogunlukla o sene için planlanmis ve yapilamamis isler veya hedeflerle ilgilidir. Özellikle is degistirme, evlilik, çocuk sahibi olma gibi büyük yasam degisiklikleri söz konusu oldugunda, sene sonuna dogru kaygilar daha da artabilir.

Yil sonlari, hem ekonomik, hem sosyal hem de psikolojik olarak stresli bir dönemdir. Eski yilin bitmesiyle, yeni yila hazirlik döneminde duygusal degisiklikler yasanabilir. Bu hesaplasma ve degerlendirme dönemi sonunda, geçmise dair pismanliklar, üzüntüler, kizginliklar artabilir. Bu stresli dönemle bas ederken, en önemli nokta, biten seneye dair bitmemis meseleleri halletmeye çalismaktir. Yil sonunda yasanan pismanlik ve suçluluk hislerini, yeni yil kararlari, motivasyon ve hedef odakli davranislarla degistirmeye çalismak önemlidir. Gerçeklestirilemeyen hedefleri, aynen yeni yila tasimak yerine, yeni, daha gerçeklestirilebilir hedefler koymak, kisinin yasam durumuna uygun planlar yapmasi öncelikli olmalidir. Yil sonunun, yeni bir baslangiç, geçmisin yüklerini geride birakip, umutla ilerlemek için güzel bir firsat oldugu unutulmamali.

Uzm.Psk. Aylin Sezer
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası