Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarin yüzde 85’i altini islatiyor

BRSHH Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmani Dr. Mazlum Çöpür, istemsiz isemelerin yaklasik % 60’i gece isemesi, % 30’u gece ve gündüz isemesi, % 10 kadarinin da gündüz isemesi oldugunu açikliyor.

Enürezis çocugun sosyal hayatini bozdugu gibi anne babasi ile olan iliskilerini de bozabilir. Bundan dolayi utanç duyabilir, baskalarinin alaylarina maruz kalabilir, kendine güveni azalabilir.

Bakirköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sagligi ve Sinir Hastaliklari E.A Hastanesi (BRSHH) Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmani Dr. Mazlum Çöpür, çocuklarin yüzde 85’inin Enürezis (Idrarin istem disi yapilmasi) sorunu yasadigini söyledi.

Çocukluk çaginin en sik görülen sorunlarindan biri olan enürezisin zeka yasi ile uyumlu olmayan gece ve/veya gündüz istem disi iseme oldugunu hatirlatan Çöpür, “Çocuklar genellikle 3- 5 yaslari arasinda idrarini gece ve gündüz kontrol edebilecek olgunluga erisirler. Bu nedenle bu durumun bes yasina kadar görülmesi normal olarak kabul edilmektedir. Zekâsi normal olan bir çocukta bes yasindan sonra en az üç ay boyunca pes pese haftada en az iki kez gece veya gündüz islatmasi normal disi olarak degerlendirilmektedir” dedi.

Idrarin istem disi yapilmasi, gece, gündüz ve ayrica hem gece hem de gündüz seklinde olabilecegini belirten Dr. Mazlum Çöpür, istemsiz isemelerin yaklasik % 60’i gece isemesi, % 30’u gece ve gündüz isemesi, % 10 kadarinin da gündüz isemesi oldugunu açikliyor.

“Hastanelerin polikliniklerine basvuranlarin büyük çogunlugu gece isemesi olanlardir” diyen Çöpür, söyle devam ediyor: “Çocuklarin yaklasik % 85’nde enürezis hiç kesilmeden bebeklikten beri devam etmektedir. Yaklasik % 15’nde tuvalet egitimi tamamlandiktan ve en az bir yil geçtikten sonra çesitli nedenlerle yeniden baslamaktadir. Enürezis 5 yasinda % 10-20, 8 yas civarinda % 5-10, 14 yas civarindada % 2 oraninda görülmektedir. Enürezis çogunlukla ergenlik çagina kadar kendiliginden geçer; % 1 kadari yetiskin çaga kadar devam eder. Enürezis erkek çocuklarda, kizlardan daha fazla görülmektedir. Ergenlik döneminde oran esitlenmektedir. Polikliniklere enürezis sikâyeti ile getirilen çocuklarin büyük çogunlugu 8-11 yaslari arasindadir. Getirilen bu çocuklarda enürezisin çok daha erken basladigi veya hiç kesilmeden devam ettigi görülmektedir. Ancak aileler genellikle, bu durumun bu yaslarda normal oldugunu ilerde kendiliginden geçecegini düsünerek veya bunun tedavi ile iyilesmeyecegini veya tedavide ilaç kullanilacagini ve bu ilaçlarin kisirlik yapacagini düsünerek bu yaslara kadar veya daha ileri yaslara kadar doktora basvurmamaktadirlar. Geçmiste anne, babasi, kardeslerinde enürezis olan çocuklarda daha sik görülmektedir. Enüretiklerin % 70’inin birinci derece akrabalarinda enürezis vardir veya geçmiste olmustur. Anneleri geçmiste enüretik olan çocuklarda bes kat, babalari geçmiste enüretik olan çocuklarda yedi kat daha fazla görülmektedir.”

Birçok nedeni var

Dr. Çöpür, enürezisin duygusal ve davranissal nedenlere bagli olabilecegi gibi organik nedenlere de bagli olabilecegini aktariyor. Çöpür, hastalik sebepleri hakkinda sunlari aktariyor: “Mesane boynu veya üretra darligi nedeniyle enürezis olusabilir. Böbrek ve idrar yollarinin enfeksiyonlarinda da enürezis görülebilir. Tüm enüretiklerin % 5‘nde enfeksiyon bulunmaktadir. Enüretik kizlarda üriner enfeksiyon daha sik görülmektedir. Seker hastaligi ve sekersiz diabet denilen diabetes isipidus ve bazi ilaçlarda enürezise yol açacak nedenler arasindadir. Enüretik çocuklarin anne babalari çocugun uykusunun genellikle agir oldugunu ve zor uyandirildigini, bazen de uyandirilamadigini ifade etmektedirler. Bu nedenle enürezisin derin uyku sirasinda ortaya çiktigi düsünülmüs; ancak yapilan arastirmalar uykunun her döneminde enürezis görülebilecegini göstermistir. Bazi arastirmacilara göre enürezis benligi doyurmanin gelismemis biçimi, bazilarina göre sikintinin disa vurumu, bazilarina göre de saldirganligi disa vurma güçlügü olan çocuklarin duygularini ifade etme biçimidir. Çocukla ana- baba arasindaki iliskilerin sagliksiz oldugu durumlarda, çocuk onlara karsi olan olumsuz duygularini enürezis ile ortaya koyabilir. Çocuk kendisi ile yeterince ilgilenilmemesi veya sevgi gösterilmemesi durumunda ilgi çekmek için yapabilir. Annenin asiri koruyucu egilimi nedeni ile çocugun tuvalet egitimi alamayacak kadar küçük oldugunu düsünerek egitim vermeyi geciktirmesi bir etken olabilir. Bu tutumun arkasinda yatan gerçek çocugu uzun zaman kendisine bagimli tutmak arzusudur. Bu durumda çocuk tüm alanlarda oldugu gibi iseme konusunda da bebeksi kalmaktadir. Zamanindan önce ve baskici tuvalet egitimi de enürezise neden olabilir. Ölüm, bosanma, ailede parçalanma, anneden ayrilma, kaza, ev degistirme, kardes dogumu vb nedenlerde sebepler arasinda sayilmaktadir. Kardes dogumu ile baslayan enürezis bir gerileme belirtisi veya kardese karsi saldirgan duygularin ifadesi olabilir.”

Nasil tedavi edilir?

Enürezis ile kendisini açiga vuran birçok sorun olabileceginden bunlarin taninip tedavi edilmesi için bu sorunun önemsenmesi ve alta yatan nedenin bulunmasi gerekir. Bu yapilmadigi zaman enürezis ile birlikte buna neden olan sorunlarda artarak devam edecektir.

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmani Dr. Mazlum Çöpür, hastaligin tedavisi hakkinda izlenecek yöntemleri söyle siraliyor:

-Öncelikle ayrintili bir muayene ve organik nedenleri arastiracak tetkikler yapilmalidir. Daha sonra ruhsal nedenler arastirilmalidir.

-Aileye ve yasina göre çocuga sorunun nedeni açiklanmali ve doktorla isbirligi yapmalari saglanmalidir.

-Aileye bunun bir hastalik oldugu çocugun bilinçli olarak yapmadigi bu nedenle çocugu suçlamamalari gerektigi anlatilmalidir.

-Enürezislerin % 5 kadarinda neden üriner sistem enfeksiyonlari, diapedes insipidus, epilepsi, dogustan var olabilecek ürogenital sistem anomalileri vs. oldugundan varsa bu sorunlar tedavi edilmelidir.

-Organik bir neden bulunamamissa veya organik bir nedenle birlikte ruhsal nedenlerde varsa çocugun ve ailenin durumuna göre aileye danismanlik ve gerekirse aile tedavisi, davranis tedavisi, psikoterapi veya ilaç tedavisi uygulanabilir.

-Özellikle primer enüreziste ilaç tedavisi çok etkili olmaktadir. Bazi aileler bu ilaçlarin kisirlik yapabilecegi gibi bir kaygi ile doktora gelmemekte veya verilen ilaçlari kullanmamaktadirlar. Enüreziste kullanilan ilaçlarin kisirlik yaptigi seklinde bir bilgi tamamen yanlis bir bilgidir.

-Ayrica doktora getirilen her çocuga ilaç verilmemektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası