Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MEDLINE BAYRAMDA TRAFİĞE ÇIKACAKLARI KAZALAR VE İLKYARDIM ÖNERİLERİ KONUSUNDA UYARIYOR

Kurban Bayramı sebebiyle uzun bir tatil dönemine gireceğimiz şu günlerde, trafiğe çıkacakların son derece dikkatli olması gerekiyor. Türkiye’de bilindik kaza manzaralarıyla karşılaşmamak için uzman uyarılarına uyulması gerektiğini söyleyen Medline Acil Sağlık Hizmetleri Operasyonlar Direktörü Dr. Barış Mutluer, kazalarda bilinçli ilkyardımın önemini de bir kez daha vurguluyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre 2009 yılında 1.034.435 kazada, 200.405 kişi yaralandı; 4.300 kişi de vefat etti. Yüzde 94 gibi bir oranla kazaların oluşumundaki en önemli faktör ise insan… Araç ve yol sebebiyle oluşan kazaların oranı ülkemizde sadece yüzde 6! Trafik kazalarının en önemli sebepleri arasında uykusuzluk ve yorgunluk, aşırı hız, alkollü araç kullanımı, hatalı solama ve cep telefonu ile konuşma/mesajlaşma geliyor.

Medline Acil Sağlık Hizmetleri Operasyonlar Direktörü Dr. Barış Mutluer’e göre trafik kazalarının her yıl ürkütücü rakamlara ulaştığı bayram dönemlerinde, tatil sebebiyle yola çıkan vatandaşların iyi uyumuş, dinlenmiş ve hafif yemek yemiş (ağır yemek vücudu yorarak ağırlığa ve uyuklamaya neden olabilir) bir şekilde yola çıkmaları gerekiyor. Mutluer, uzun yolun yoruculuğundan dolayı sık aralıklarla mola vererek dinlenmenin, uyku halinin atılması için yararlı olduğunu söylüyor.

Medline Acil Sağlık Hizmetleri Operasyonlar Direktörü Dr. Barış Mutluer uyarılarına şöyle devam ediyor: “Hiç istenmemesine rağmen bir trafik kazası yaşandığı anda yapılacak en doğru hareket, sakin davranarak hemen konunun uzmanlarını aramaktır. Kazaya şahit olanlar genelde ambulans gelene kadar yardımcı olmak adına hemen yaralıya müdahale etmeye kalkışabilirler. Bu noktada akıldan çıkarılmaması gereken en önemli şey, gözle görünenin dışında farklı bir yaralanma da olabileceği ve bilgisizce yapılacak en ufak hareketin kazazedeye yarardan çok zarar getirebileceğidir. Bu sebeple, her şeyden önce ilkyardım eğitimi almış bir kişinin müdahalede bulunması en doğrusudur. Yapılabilecek doğru müdahale yöntemleri ise şunlardır:

- İlk olarak kaza alanı güvenliğe alınmalıdır.

- Aracın yanması gibi bir tehlike yoksa kazazede asla oynatılmamalı, ambulans gelene kadar beklenmelidir.

- Yaralının solunum ve kan dolaşımının kesintiye uğraması engellenmelidir.

- Kazazedenin solunum yollarının (ağız, gırtlak, soluk borusu) açık olması için öncelikle soluk alıp almadığına bakılmalıdır. Eğer yerde yatıyorsa başı geriye yatırılmalı; yana doğru çevrilmelidir.

- Solunum yollarında herhangi bir sorun olmamasına rağmen soluk alıp vermemesi durumunda suni teneffüs yapılmalıdır. Bunun için yaralının burnu iki parmağın arasında sıkıştırılarak kapatılmalı; derin bir soluk alarak ağzından içeriye kuvvetlice nefes verilmelidir. Başlangıçta dört kere hava üfledikten sonra, erişkinlerde yaklaşık 12, çocuklarda ise 20 kere hava verilerek suni teneffüs işlemi tekrar edilmelidir. Yaralının göğsünün inip kalktığı mutlaka görülmeli; aksi taktirde verilen soluğun bir kısmının dışarı kaçtığı ya da solunum yollarının tıkalı olduğu bilinmelidir.

- Yaralı uyanık tutulmalı ve yalnız bırakılmamalıdır.

- Kanama varsa durdurulmalıdır.

- Kopan bir uzuv varsa, uzuv bir poşete konarak ağzı sıkıca kapatılmalı ve içinde buz bulunan başka bir poşetin içine konulmalıdır.

- Kolda kırık varsa, bir gazete ya da dergi oluk şekline getirilerek kol içine yerleştirilmeli; ardından bir bezle bağlanarak, yaralının omzuna asılmalıdır.

- Bacakta kırık varsa yaralı, olduğu pozisyonda tutulmalı; fakat başı her iki yandan desteklenmelidir. Açık yara varsa ise mutlaka kapatılmalıdır.

- Son olarak gelen sağlık ekipleri kazanın oluş şekline bakarak ve yaralıyı inceleyerek, nasıl ve hangi yardımcı sağlık malzemeleriyle müdahale edilmesi gerektiğine karar verilmelidir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası