Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ileri Yas Hamileliginde Kronik Hastaliklar Artiyor!

Yasam kosullarinin degismesi ile birlikte kadinlarin anne olma yasi ile ilgili görüsleri de farklilasti. Kariyerine öncelik veren kadinlarin sayisinin artmasi, anne olma yasini da artirdi.

“ Ileri Anne Yasi” terimi 35 yasindan sonra yasanan gebelikler için kullanilir. Yas ilerledikçe yumurta kalitesinde ve anne sagliginda görülen olumsuz degismeler gebelik seyrini kötü yönde etkilediginden böyle bir tanim yapilmistir. Tabii ki 35 yasindan sonra her sey birdenbire degismez ancak yas ilerledikçe riskler artar.

Yumurta kalitesindeki bozukluk bebegin genetik durumunu etkiler. Kadinlar belirli sayida yumurta ile dogarlar. Yas ilerledikçe bu yumurtalar azalirken kalitesi de bozulur yani genetik yapisi bozuk olan yumurtalarin orani normal olanlara göre artar. Bu durum gebelik olusma olasiligini düsürürken, olusan gebeliklerin düsükle sonuçlanma ve özellikle down sendromu ( mongolizm ) olasiliginin artmasina neden olur. Ikili üçlü test gibi tarama testleri, koryon vilüs biopsisi, amniyosentez bu bebeklerin önceden taninmasini saglar.

30 yasinin altinda her ay gebelik olma olasiligi %25’den fazla iken yas ilerledikçe düser. Kirk yasindan sonra %5 civarindadir. 30 yasin altinda olusan gebeliklerin düsükle sonuçlanma olasiligi %10 civarindadir, 40 yasindan sonra ise gebeliklerin yarisina yakini düsükle sonuçlanmaktadir. Gene 35 yasinda down sendromu olasiligi 350’de birken 40 yasinda 70’de bire yükselir. Yumurta faktörüne bagli bu durum direk yasla baglantilidir ve kadinin genel saglik durumunun iyi ya da kötü olmasi ile iliskisi yoktur.

Önce Üretkenliginizi Test Edin;

Bebek sahibi olabilmek için bayanlarda üretkenlik miktari büyük önem tasimaktadir. Kisirligin belirtilerinden biri olan üretkenlikte azalmayi artik evinizde yapacaginiz testler ile belirleyebilirsiniz. Zorlu bir süreç olan kisirligin ilk asamasinda Babystart FertilCheck Kadin Kisirlik Testi, kadinlarda biyolojik dogurganlik zamaninin bir göstergesi olan seks hormonunu ölçer.Evde rahatlikla uygulanabilen bu test idrarla yapilmaktadir.Kadinin üretkenligi 30 yasindan sonra düsmeye baslar ve menopoza kadar bu düsüs giderek hizlanir. Üretkenlikteki bu azalma FSH hormonunda (Folikül Uyarici Hormon) benzer bir kademeli artisi yansitir. FSH hormonu ayrica kadinda düzensiz adet periyodlari sirasinda ve süphesiz yas arttikça da muntazaman yükselir. Bilhassa menopoz yaklasinca seviye yükselir ve menopoz öncesi dönemin (pre-menopoz) erken uyari sistemi gibi çalisir. Negatif bir test sonucu, üretkenligin bir kaniti degilse de, iyi bir haber olarak degerlendirilebilir. Pozitif bir test sonucu, üretkenligin azalmasi olarak yorumlanir.

Pelvik iltihaplar ve endometriosis kanallara zarar veren hastaliklardir. Bu problemler ilerleyen yasla birlikte daha çok kadini etkiliyor. Sonuçta gebe kalmada zorluk yaninda dis gebeliklere daha çok rastliyoruz.

Bütün bu olumsuzluklara ragmen modern dünyada ileri anne yas gebeliklerine daha sik rastliyoruz. Bu oran giderek artiyor çünkü kadinlar artik daha geç evleniyor. Kariyer planlari ve yasam kosullarinin güçlügü çocuk sahibi olmayi ertelemelerine neden oluyor. Infertilite ve tüp bebek tedavilerinin basarilari arttikça ileri anne yasi gebeliklerinde deneyimler artiyor. Özellikle yumurta bagisi ile 45 hatta 60 yasindan sonra yasanan gebeliklere rastliyoruz. Bildiginiz gibi bu uygulama ülkemizde kisa süre önce yasaklandi ancak dünyada birçok ülkede yapiliyor.

Bu deneyimlere dayanarak ileri anne yasinin gebelik seyrini, yumurtadaki genetik bozulma gibi dramatik ölçüde etkilemedigini söyleyebiliriz. Genel saglik durumu iyi bir kadin 40 yasindan sonra da saglikli bir gebelik geçirebilmektedir. Riskler yastan çok diger hastaliklarin varligi ve süresi ile ilgilidir.

Tansiyon, seker, kalp hastaligi, asiri kilo gibi faktörler ileri yastaki anne adaylarinda daha çok görülür. Kadinin yasi ne kadar ileri ise bu hastaliklar o kadar eski, bedende yarattigi hasarlar o kadar fazladir. Sonuçta gebelik ve bebek üzerindeki olumsuz etkiler daha çok olur.

Ilerleyen yasla birlikte en sik rastlanan kronik hastaliklar seker ve yüksek tansiyondur.

Tip 2 diabet yasla birlikte ortaya çikan bir hastaliktir. Gebe kalmadan önce kan sekerinin kontrol edilmesi ve yüksekse düzenlenmesi gerekir. Bebekte organ yapiminin gerçeklestigi ilk üç ay içindeki yüksek seker düsüklere ve daha kötüsü organ anomalilerine neden olur.

Ileri yaslarda gebelige bagli seker yükselmesine de daha sik rastlanir. Önce sekeri normal iken gebelik hormonlarinin etkisi ile seker yakilamaz. Bu durum 24-28. haftalarda yapilan yükleme testi ile tespit edilir. Genellikle diyetle düzelir gerekirse insülin kullanilir.

Kontrol altina alinmayan seker bebekte irilesmeye, suyunda artisa, erken doguma ve bazen bebeklerin kaybedilmesine neden olur.

Gebelik esnasinda damarlar genisler ve tansiyonda hafif bir düsme olur. Bunun amaci bebege daha fazla kan akimi saglamaktir. Yüksek tansiyon bebegin beslenmesini engeller. Gelismesi yavaslar, suyu azalir. Bebegin esinin erken ayrilmasina, erken doguma veya bebegin kaybedilmesine neden olur. Tansiyonu yüksek olanlarda gebelik zehirlenmesine de daha çok rastlanir. Ödem, idrarda protein ve yüksek tansiyonun görüldügü bu tablo ilerleyen asamalarinda anne hayatini da tehdit eden ciddi bir durumdur.

Kronik hastaliklara bagli ortaya çikan komplikasyonlar dogumdan önce hastaneye yatma sikligini arttirir, dogumdan sonra gözlem süresi daha uzun olabilir. Ileri yaslarda normal dogum eyleminin süresi de gençlere göre biraz artmistir. Sezaryene basvurma sikligi 2-3 kat fazladir.

Bütün bunlar ileri yaslarda çocuk sahibi olmayi planlayan kadinlarin daha planli davranmalarini gerektirir. Gebe kalmadan 2-3 ay önce doktora gidip kisa bir saglik taramasi yapilmali, özellikle fazla kilolar verilmelidir.

Kadin Hastaliklari-Dogum ve Tüp Bebek Uzmani
Op.Dr.Numan Bayazit
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası