Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günesin Azi Yarar, Çogu zarar

Dermotoloji Uzmani Dr. Isil Yurdaisik, mutluluk hormonlarini harekete geçiren günes isinlarinin bagisiklik sistemini güçlendirdigini ve kemikler için gerekli olan D vitaminini sagladigini belirtirken, günesin, hayati zehir edebilen yönlerinin de bulundugunu söyledi.

Yaz mevsiminin baslamasi ile birlikte sahillerin dolup tastigini ve bronzlasmak için insanlarin saatlerce günes altinda kaldigini ifade eden Dermotoloji Uzmani Dr. Isil Yurdaisik, her seyin oldugu gibi günesin de azinin yarar, çogunun zarar oldugunu kaydetti.

Dr. Yurdaisik, günesin zararli Ultraviyole (UV) isinlar yaydigini ve bunlara karsi tedbir alinmadigi takdirde çesitli cilt rahatsizliklarinin ortaya çikacagini belirterek, "UV radyasyonu ne görebiliriz ne de hissedebiliriz, fakat vücudumuzdaki etkilerini hissederiz. UV-A isini derinin derin tabakalarina kadar ulasip yayilarak deri kanserine neden olabilir. Günes yanigini olusturan UV-B isini ise daha az etkilidir. Bu nedenle günes isinlarindan koruyan ürünler UV-A ve UV-B filtreleri içermelidir" diye konustu.

Saglikli bronzlasmak için günesten koruyan ürünlerin, günese çikmadan yarim saat önce deriye uygulanmasi gerektigini kaydeden Dr. Yurdaisik "Ürünler, deriye yeterli miktarda ve kalinlikta sürülmelidir. Günesten koruyan ürünler deriye esit miktarda yedirilerek ve gerekirse; sik havuza veya denize girmek, havlu ile kurulanmak ve terlemek gibi durumlarda gün boyunca uygulanmalidir. Yüz, omuz, ense ve boyun gibi daha yogun olarak günes isinlarindan etkilenen bölgeler sürekli günesten koruyan ürünler kullanilarak korunmalidir. Tedavi amaci ile doktor tarafindan verilen kimi ilaçlar (antibiyotikler, dogum kontrol ilaçlari vb.) derinin günes isinlarina karsi duyarliligini artirmaktadir. Bu durumda kisi doktorun önerileri dogrultusunda günesten korunmalidir" dedi.

Günesin kanser riski yaninda ciltte erken yaslanmaya neden oldugunu ifade eden Yurdaisik, sunlari söyledi: "Uzun süren günes banyolari, deride zaman içerisinde incelme, elastikiyetin bozulmasi (kirisiklik), kuruluk, pigmentasyon degisikligi, kilcal damarlarin belirginlesmesi, foto yaslanmaya sebep olur. Deri kanserine yakalanan hastalarin geçmislerinde, özellikle çocukluk dönemlerinde 2 veya 3 kez ciddi günes yaniklarina maruz kaldiklari görülmüstür. Körpe ciltlerin yüksek koruma faktörlü kremlerle, sapka ve giysilerle korunmalari sarttir."

Cilt kanserine yakalanma riski açisindan cilt tiplerinin 6 veya 7 kategoride ele alinabilecegini belirten Dr. Yurdaisik, günesten en çok etkilenecek cilt türlerini söyle siraladi:

Birinci kategoride; solgun, çilli cilt, mavi veya yesil gözler, sari veya kizil saçlilar vardir. Bu kisiler bronzlasamaz, yalnizca kizarirlar. Cilt kanseri riski ise bunlarda yüksektir.

Ikinci kategoride; sarisinlara özgü açik tenliler vardir. Çil görülebilir. Bunlarin saçlari açik renktir. Cilt hafifçe bronzlasabilmekle birlikte çok çabuk kizarir. Risk yüksektir.

Üçüncü kategoriye; Avrupa'nin çogunlugu girer. Bunlarin tenleri Keltler'den bir ton koyudur. Gözler herhangi bir renk olabilir.

Saçlar kumraldan koyu kahverengiye uzanan bir renk skalasi izler. Bu gruptakiler bronzlasmadan önce çogunlukla kizarirlar. Ancak bronzlastiklarinda ciltleri kahverengiye döner. Risk orta derecededir. Dördüncü kategoriyi, Akdenizli tipi olusturur. Bazi Asyalilar ve Hintliler de bu gruba girer. Bunlarin gözleri ve saçlari koyu kahverengidir. Cilt kanseri riski düsüktür.

Besinci kategoriye; Hintliler, Uzakdogulular ve Pasifik Adalari'nda yasayanlar girer. Cilt kanseri olma riski çok düsüktür. Altinci ve yedinci kategoriyi ise, Afrikalilar, Afro-Karaipliler ve Avustralya yerlileri olusturur. Bunlar da da cilt kanseri riski düsüktür.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası