Genel SağlıkHABERLER

ÜLSER TEDAVİSİNDE YENİ BULUŞ!

Dicle Üniversitesi Gastroentroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Vedat Göral, yeni uygulanan tedavi yöntemiyle ülser hastalığının önümüzdeki yıllarda ortadan kalkacağını söyledi.

Başarı helicobakter pylori’de

Profesör Doktor Vedat Göral, ülser hastalığının tedavisinde elde edilen başarının ”Helicobakter Pylori” adlı mikro organizmanın bulunmasından sonra elde edildiğini belirtti.

Prof. Dr. Vedat Göral, “Geçmiş yıllarda ülser vakalalarına sıkça rastlamak mümkündü. Ancak Helicobakter Pylori mikroorganizmanın bulunmasından sonra artık ülser korkulacak bir hastalık olmaktan çıktı. Bu tür hastalarımıza ‘Amoksisilin’ ve ‘Klaritromisin’ adlı 2 antibiyotik ile ilave olarak 1 ülser ilacı veriyoruz. Yaklaşık 10 gün süren tedavisi süresi sonrasında ülserde iyileşme görüldüğü gibi, kanama, dilenme ve tıkanma gibi komplikasyonlarında azaldığı gözlendi. Bu elde edilen büyük başarının göstergesidir” dedi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’de de sıkça görülen ülser hastalığında yüzde 70 oranında azalma yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Göral, “Böyle devam ederse artık bu hastalığın önümüzdeki yıllarda tamamen ortadan kalkacağı kanısındayız” diye konuştu.