Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tatil sonrasi okul dönemine geçiste anne babalara öneriler

Tatil dönemi bitiyor ve okul dönemi basliyor. Okul alisverisleri, dersler, ödevler, servisler… Hem çocuklar hem de aileler için heyecanli bir süreç.

Yaz tatiliyle birlikte esneyen uyuma saatleri, eglence ve oyun zamanlari yakinda sona eriyor. Çocuklar ve ebeveynler için daha planli ve programli uzun bir zaman dilimi basliyor. KadiköySifa Hastanesi Psikoterapisti Fatma Tosun, anne babalara çocuklarinin tatil döneminden sonra okul hayatina daha rahat adapte olabilmesi için öneriler sunuyor.

Tatildeki rahat ev ortamindan, esneyen kurallardan sonra okulun kurallarla, sorumluluklarla dolu ortamina adapte olma sürecinde, anne - babalarin çocuklarina yardimci olmasi önemlidir. Bu dönem aslinda tüm aile bireyleri için zordur. Artik herkes için tatil bitmistir. Ayni zamanda da yeni bir dönem baslamaktadir. Yeni umutlar, firsatlar, olanaklar, deneyimler…

Okul dönemine geçisi ve uyumu kolaylastirmak, çocuklarin basarilarina katki da bulunmak amaciyla anne-babalarin yapabilecekleri:

• Okullarin açilmasina bir hafta kala, çocuklarin uyuma ve uyanma saatlerinin erkene çekilmesi uygun olacaktir.

• Derslerin baslamasiyla birlikte, anne - babalarin, ögretmenlerin beklentileri ve istekleri dogal olarak çocuklarin ders çalismalarina yönelik artar. Evet ders çalismak, ödev yapmak çocuklarin sorumluluklari arasindadir; ancak onlarin oyuna ihtiyaçlari oldugunu da göz ardi etmemek gerekir. Oyun oynamak, çocugun duygularini bosaltmasina, yeni kesiflerde bulunmasina, kendini tanimasina ve oyun araciligiyla kendini ifade etmesine firsat sunar. Ayni zamanda çocugun bedenini, ruhsal ve duygusal dünyasini, sosyal iliskilerini gelistirmesine yardimci olur. Bu durum, her yas çocugu için geçerlidir. Sadece yasla birlikte ihtiyaca göre oyun biçimleri degisir.

• Anne-babanin, çocugun yasina göre evde yapabilecegi sorumluluklar vermesi, ödev yapma ve ders çalisma sorumlulugunu kazanmasina yardimci olur. Anne - babanin olumlu, destekleyici, kendi kendilerine is yapabilme becerilerine olanak saglayan davranislari, çocuklarin okul basarisini arttirir.

• Çocuklarin anne - babayla vakit geçirmeye ihtiyaçlari vardir. Ebeveyn olarak çocuklarinizla oyun oynayarak isbirliginin, sevginin ve yakin baglarin gelismesini saglamis olursunuz. Hem sizin, hem de çocugunuzun yapmaktan hoslandigi bir sey bulun. Yürüyüse çikabilirsiniz, parka gidebilirsiniz… Bazen de tüm dikkatinizle sadece dinlemek olabilir. 15 dakika vermek o günün nasil geçtigini konusmak, gerçekten onunla birlikte olmak için yapmakta oldugunuz bir seyi birakmak büyük bir fark yaratacaktir.

• Çocugun çalisma odasinin sade ve dikkatini dagitacak uyaranlardan arindirilmis olarak düzenlenmesi ders çalismasini kolaylastirir.

• Okuldan geldikten sonraki zaman dilimi için etkinlik takvimi düzenlenebilir. Ödev zamani, dinlenme zamani gibi…

• Okul ve ailenin çocuk için isbirligi yapmasi önemlidir. Yasanilan sorunlarin çözümünü kolaylastirir ve çocuga güven verir. Okulun, ögretmenin ve ailenin tutumlari tarafsiz, objektif ve bilgilendirici olmalidir. Sorunlarin çözümünde her iki tarafi da en çok çikmaza sürükleyen tutum yargiya dayali davranislardir.

• Okulda ders ortaminda ve teneffüslerde çocuklarin uymasi gereken çok temel kurallar vardir. Bu kurallara uyulmasi konusunda aileler çocuklarini desteklemelidir. Bir nedene dayanan konusma tarzi benimsemek dogru olacaktir. Örnegin; “Derste arkadaslarinla konusmamalisin, çünkü siz konusurken ögretmen ders yapamaz, siz de ögrenemezsiniz.” Ebeveynin buradaki konusmasi, hem davranisin düzenlenmesine, hem de açiklamasina yöneliktir.

• Çocugun sinif ortaminda dersi dinlemekte ve isteklerini ertelemekte zorlanmasi, basladigi isi bitirmekte güçlük yasamasi, sik sik söz kesmesi, arkadaslik iliskilerinde sikinti çekmesi gibi sorunlar, ilgili ögretmenle isbirligi yapilmasina ragmen çözülememis ise, bir uzmandan yardim alinmasi önerilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası