Genel SağlıkHABERLER

EMBRİYO GÖZETİME ALINDI

Bilimadamları döllenmeyi takip eden haftada embriyonun hareketlerini takip ediyor. Kısırlık ve düşük tarih oluyor.

Amerikalı araştırmacılardan oluşan bir ekip döllenmeyi takip eden haftada embriyonun rahim duvarına tutunmasına imkan veren süreci aydınlığa kavuşturdu. Bu önemli keşif sayesinde bazı kısırlık ve ardarda gelen düşük vakaları açıklanabilecek.

Sonuçları Science dergisinde yayınlanan araştırmaya başkanlık eden Prof.Susan Fisher ve San Francisco’daki California Üniversitesi’nden meslektaşlarının sunduğu yeni bulgular, embriyonun kendini sabitlemek ve gelişmek amacıyla, rahim duvarındaki yolculuğunu tamamlamayı başarmasını sağlayan moleküler süreçlerin daha iyi anlaşılmasına yarıyor.

Döllenmeden yaklaşık altı gün sonra, embriyonun yüzeyinde bulunan moleküller rahim boşluğundaki diğer moleküllerle etkileşime girerek, o bilinen, son derece yapışkan ortamı oluşturuyor.

Susan Fisher ‘Embriyonun yolculuğu üstü açık bir şerbet havuzunun üzerinde yuvarlanan bir tenis topununkine benzetilebilir. Embriyo daha sonra kendisini duvara sabitleyen, yapışkan türden bu madde sayesinde duruyor.’ diye konuşuyor.

Araştırmanın yazarı ‘Embriyonun sabitlenmesindeki bu ilk aşamanın anlaşılması, kısırlığa karşı savaşmak için tedaviler geliştirilmesinde yararlı olabilir. Hamileliğin başlangıcındaki sorunların açıklanması için de aynı şey geçerli.’ ifadelerine yer veriyor.