Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Egitimli Kadinlar Bile Saglik Taramasini Ihmal Ediyor

Çukurova Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Altintas, ''Egitimli kadinlar bile saglik taramasini ihmal ediyor'' dedi.

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Altintas, tüm hastaliklarda erken tani ve tedavinin önemli oldugunu, ancak kanser türlerinde bunun daha çok ön plana çiktigini söyledi.

Altintas, Türkiye’de, kadinlarda kansere bagli ölümlerin yüzde 10’undan genital kanserlerin sorumlu oldugunu belirterek, sunlari kaydetti:

“Gelismis toplumlarda kadinlar yilda bir kez mutlaka genital kanserlere yönelik olarak kontrolden geçmesine ragmen, ülkemizde hastalanmadan önlem almama aliskanligi var. Egitimli kadinlar bile yilda bir kez saglik taramasini ihmal ediyor. Bu da riski artiriyor. Arastirmalara göre, 79 yasina kadar yasayan bir kadinda genital kanser gelisme ihtimali yüzde 20’den fazladir. Bu nedenle erken tani çok önemlidir. Genital kanserler arasinda görülme sikliginda ilk sirayi serviks (rahim agzi) kanserleri almaktadir. Bu kanser, erken evrelerde tani kondugu zaman yüzde 100 tedavi edilebilmektedir.”

Altintas, tüm gelismis ülkelerde serviks kanser tarama programlari bulundugunu, ancak Türkiye’de uygulamanin henüz hayata geçirilmedigini belirterek, bunun da ilk cinsel iliski sonrasindaki 3 yilda, yilda bir kez, sonraki periyotta 3 yilda ve ardindan da 5 yilda bir kez yapilmasini önerdiklerini bildirdi.

Rahim agzi kanserlerinde erken yasta iliskiye baslayip 3’den fazla dogum yapanlar ve çok sayida partneri olanlarin, menopoz sonrasinda daha sik görülen rahim içi kanserinde 52 yasindan sonra hala adet görenlerin risk altinda olduklarini belirten Altintas, söyle devam etti:

“En fazla görülen diger bir tür olan over (yumurtalik) kanserlerinde ise durum daha farklidir. Karin içerisinde küçük boyutlu bir organ oldugu için kanser hizla organ disina çikmakta ve yayilmaktadir. Bu kanser türünde risk faktörlerinden birisi ailesel öyküdür. Bunun için yilda bir kez jenekolojik taramayi öneriyoruz.”

Altintas, her seye ragmen görülme sikligi fazla olsun olmasin kadinlarin mutlaka kanserin çesitlerine göre belirli sürelerde jenokolojik taramadan geçmesinin büyük önem tasidigini kaydetti.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası