EĞİTİMLİ KADINLAR BİLE SAĞLIK TARAMASINI İHMAL EDİYOR

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Altıntaş, ”Eğitimli kadınlar bile sağlık taramasını ihmal ediyor” dedi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Altıntaş, tüm hastalıklarda erken tanı ve tedavinin önemli olduğunu, ancak kanser türlerinde bunun daha çok ön plana çıktığını söyledi.

Altıntaş, Türkiye’de, kadınlarda kansere bağlı ölümlerin yüzde 10’undan genital kanserlerin sorumlu olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Gelişmiş toplumlarda kadınlar yılda bir kez mutlaka genital kanserlere yönelik olarak kontrolden geçmesine rağmen, ülkemizde hastalanmadan önlem almama alışkanlığı var. Eğitimli kadınlar bile yılda bir kez sağlık taramasını ihmal ediyor. Bu da riski artırıyor. Araştırmalara göre, 79 yaşına kadar yaşayan bir kadında genital kanser gelişme ihtimali yüzde 20’den fazladır. Bu nedenle erken tanı çok önemlidir. Genital kanserler arasında görülme sıklığında ilk sırayı serviks (rahim ağzı) kanserleri almaktadır. Bu kanser, erken evrelerde tanı konduğu zaman yüzde 100 tedavi edilebilmektedir.”

Altıntaş, tüm gelişmiş ülkelerde serviks kanser tarama programları bulunduğunu, ancak Türkiye’de uygulamanın henüz hayata geçirilmediğini belirterek, bunun da ilk cinsel ilişki sonrasındaki 3 yılda, yılda bir kez, sonraki periyotta 3 yılda ve ardından da 5 yılda bir kez yapılmasını önerdiklerini bildirdi.

Rahim ağzı kanserlerinde erken yaşta ilişkiye başlayıp 3’den fazla doğum yapanlar ve çok sayıda partneri olanların, menopoz sonrasında daha sık görülen rahim içi kanserinde 52 yaşından sonra hala adet görenlerin risk altında olduklarını belirten Altıntaş, şöyle devam etti:

“En fazla görülen diğer bir tür olan over (yumurtalık) kanserlerinde ise durum daha farklıdır. Karın içerisinde küçük boyutlu bir organ olduğu için kanser hızla organ dışına çıkmakta ve yayılmaktadır. Bu kanser türünde risk faktörlerinden birisi ailesel öyküdür. Bunun için yılda bir kez jenekolojik taramayı öneriyoruz.”

Altıntaş, her şeye rağmen görülme sıklığı fazla olsun olmasın kadınların mutlaka kanserin çeşitlerine göre belirli sürelerde jenokolojik taramadan geçmesinin büyük önem taşıdığını kaydetti.