BEDAVA ALKOL TEDAVİ EDİYOR

Evsiz alkoliklere kontrollü olarak ücretsiz alkol verilmesi, bu kişilerin sağlık durumunu düzeltiyor.

Kanada Tıp Birliği dergisinde yayımlanan habere göre, araştırmada, Ottawa’daki bir çiftlikte toplanan ve normalde günde ortalama 46 bardak içki içen 17 kişiye, 5-24 ay süreyle, her gün 07.00-22.00 saatleri arasında saatte birer kadeh şarap verildi.

Katılımcılardan 3’ünün sona ermeden araştırmadan ayrıldığı, 3’ünün alkole bağlı hastalıklar nedeniyle öldüğü ve 11’inin alkol tüketimini azaltmayı başardığı belirtildi.

Araştırmada, katılımcıların büyük bölümünün sağlık durumunun düzeldiği ve eskiye göre daha az uyku ve beslenme sorunu çektikleri kaydedildi.

Ottawa’da yaşayan yaklaşık bin evsizin yarısından fazlasının alkolik olduğu belirtiliyor. Bu kişiler sık sık sağlık sorunlarıyla karşılaşıyor ve polis memurlarıyla sorun yaşıyor.

Araştırmaya katılan kişilerin, araştırmanın ardından hastaneye daha az gittikleri ve polisle aralarındaki sorunların azaldığı belirtildi.

Araştırmayı yapan uzmanlardan Jeff Turnbull, alkol bağımlılığının kontrol altına alınmasıyla, bu kişilerin hayatlarının değiştiğini belirterek, yine de bu kişilerin topluma tam olarak uyum sağlayamayacaklarını kaydetti.