Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Denge sorunlari hayatinizi karartmasin

Vücudumuzda dengemizi saglayan bazi mekanizmalar bulunuyor.Göz, iç kulaktaki denge organi, kas ve eklemlerden kaynaklananuyarilarla sürekli bas ve vücudun diger kisimlarinin birbiriyle ve mekandaki yerleri hakkinda beyne bilgi geliyor. Bu mekanizmalarda bozukluk olunca denge bozuklugu veya bas dönmesi ortaya çikiyor. Denge sorunlari kisinin sosyal yasantisini etkileyen önemli bir saglik sorunu. Kisiyi tek basina sokaga çikmaktan alikoyan bu durumla ilgili Anadolu Saglik Merkezi Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Sertaç Yetiser bilgi verdi.

Denge sorunlari yasam kalitesini nasil etkiliyor?

Kisa sürse de, 4 - 5 saniyelik bas dönmesi, siddeti nedeniyle yasam kalitesini düsürüyor. Ayrica kroniklesen denge sorunlarina ve psikolojik güvensizlige yol açiyor. Günlük yasamin yani sira, çalisma hayatinda meydana gelen zorluklar da kisiyi bunaltiyor. Bu hastalikla ilgili “Düsecek gibi oluyorum. Yer ayagimin altindan kayiyor. Cisimler yer degistiriyormus gibi geliyor” cümleleri, hekimlerin en sik duydugu sikayetler arasinda yer aliyor.

Hastaligin tanisi nasil konuluyor?

Tüm bu denge bozukluklari “vertigo” olarak tanimlaniyor. Vertigo bir tani olmasa da, mevcut durumun bir ifadesi olarak görülüyor. Santral ya da periferik sistem bozukluklari kendini vertigo olarak belli ediyor. Bu hastalarin iyi degerlendirilmesi ve tedavi edilebilmesi için tüm duysal sistemlerin degerlendirilmesi gerekiyor. Santral ve beyin ile beyin disi yani periferik reflekslerin ve kas ile iskelet sistemi koordinasyonunun ölçülmesi gerekiyor. Anadolu Saglik Merkezi’nde hizmet vermeye baslayan Denge Labaratuvarinda olusturulan teknolojik altyapiyla dogru taniyi hizli bir sekilde koymak mümkün olabilecek. Böylelikle denge sorunlarinin tedavisinde yol haritasi çikarmak kolaylasacak.

Denge sorunlari nasil tedavi ediliyor?

“Denge sorununun tedavisinde hareket etmek önemli bir yer tutuyor. Hasta, ne kadar çok disari çikar ve yürürse, dengesine kavusmasi o kadar kolay oluyor. Çünkü denge ögrenilebiliyor. Kronik denge sorunlari için hastalara güçlendirici egzersizler veriliyor.Iç kulaga kan akimini artirdigi belirtilen vitamin grubundan ilaçlar da tedavinin önemli bir kismini olusturuyor.”

Kendinizi test edin

Kafanizi hizla çevirdiginizde, vücut pozisyonununuzu aniden degistirdiginizde yeni duruma kolay uyum saglayamiyor musunuz?

Kas gücünüzde ve reflekslerinizde azalma mi var?

Sikça düsüyor musunuz?

Sürekli bulanti ve kusma hissi mi yasiyorsunuz?

Yürüyüsünüz dengesiz ve sendeleme tarzinda mi?

Hareketli seyleri izlemekte zorlaniyor musunuz?

Bu sorulara “evet” diye cevap veriyorsaniz, denge konusunda deneyimli bir kulak burun bogaz uzmani hekime basvurmaniz gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası