Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tiroid kanserlerinin tedavisinde dogru stratejilerle basarili sonuçlara ulasilabiliyor

Tiroid kanserleri Türkiye’de ve tüm dünyada yaygin olarak görülen bas - boyun kanserleri arasinda yer aliyor. Bilimsel verilere bagli kalarak, dogru stratejiler belirlendiginde, tedaviye çok iyi yanit alinabiliyor.

Tiroid kanserli hastalarin tedavileri endokrin cerrahi, endokrinoloji uzmani ve nükleer tip veya bazen onkoloji uzmani, patolog, iç hastaliklari uzmani, biyokimya uzmani, radyoloji uzmani ve hemsirenin içinde bulundugu bir ekip tarafindan yapiliyor. Bu takimin önemli bir parçasi olan Anadolu Saglik Merkezi Genel Cerrahi Uzmanlarindan Prof. Dr. Metin Çakmakçi ve Dr. Ayhan Erdemir tiroid kanserleriyle ilgili sorularimizi yanitladi.

Tiroid kanserinin risk faktörleri nelerdir?

Ses kisikligi, ailede tiroid kanserli birinin bulunmasi gibi durumlar, geçmiste boyuna radyasyon uygulanmis olmasi, ilaç tedavisine yanit vermeyen ve hizla büyüyen tiroid nodülleri, 20 yas alti veya 60 yas üstü kisilerde saptanan nodüller, sert veya yandas lenf nodu ile beraber yapisik, hareketsiz nodüllerde kanser olma alasiligi artiyor.

Tiroid kanserlerinde cerrahi tedavi seçenekleri nelerdir?

Cerrahi tedavi, tümör tipine göre degisiyor. Bir santimin üzerindeki papiller ve folliküler kanserlerde çogunlukla total tiroidektomi denen, tüm tiroid dokusunun alindigi ameliyat sekli tercih ediliyor. Total tiroidektominin en önemli üstünlügü, ameliyat sonrasi radyoaktif iyotla yapilabilen taramalarda boyunda ya da vücudun herhangi bir yerinde baska tiroid dokusunun bulunup bulunmadiginin rahatlikla belirlenebilmesi geliyor. Küçük ve uzak yayilimlarin erken belirlenmesi, bu odaklarin daha etkin yok edilebilmesini sagliyor. Ayrica, yeniden kanser olusumunu izlemede önemli olan tiroglobulin testi, total tiroidektomi hastalarda daha güvenli bir sekilde kullaniliyor. Bütün bunlarin sonucunda küçük yayilimlarin erken tanisi ve tedavisi daha kolay yapilabiliyor.

Totale yakin tiroidektomi, yani hastalikli tarafin tamami, diger lobun ise yalnizca büyük bir kisminin çikarilmasi, tekniklerin gelismedigi dönemlerde yakin dokulari korumak için daha sik yapilirdi; bugün için pek uygulamalarimiz arasinda degil.

Ayrica tiroid kanserinin bir kisminda, boyunda tümor dokusu içerdigi düsünülen ya da bilinen lenf nodlarinin da total tiroidektomiye ek olarak çikarilmasi gerekiyor.

Folliküler kanser, papiller kanserlerden sonra en sik görülen ikinci tiroid kanseridir. Bunlar en çok 50-60 yaslarinda görülüyor. Bu tipte tümor hücreleri komsu damarlari zedeleyip kan dolasimi yoluyla akciger, kemik ve beyne ulasabiliyor. Igne biyopsisi, iyi huylu folliküler lezyonlar ile kötü huylu folliküler lezyonlari genellikle ayirt edemiyor. Bu nedenle, “folliküler lezyon” tanisi alan hastalara ya total tiroidektomi yapiliyor ya da nodülün oldugu tarafin tamami çikarilip patoloji sonucuna gore davraniliyor. Patolojide mikroskopik olarak bir santimden büyük olan kötü huylu bir tümor ya da damarlara veya tiroid zarina yayilmis tümor hücreleri saptanirsa, ikinci bir ameliyatla geride kalan tiroid dokusu da çikariliyor. Tümör bir santimden küçük ise ve yayilim göstermiyorsa, ikinci bir ameliyata gerek kalmiyor.

‘Hürthle’ hücreli tiroid kanserlerinde total tiroidektomi en emniyetli tedavi yöntemi olarak görülüyor.

Medüller tiroid kanseri, tiroidde tiroid hormonu üreten hücrelerin degil, kalsiyum dengesinde görev alan kalsitonin hormonunu üreten hücrelerin kanseridir. Bu nedenle biyopsi ile birlikte kalsitonin hormon düzeyi de tani koymada kullaniliyor. Bu grup hastalarin dörtte birinde, ailevi hastalik bulunuyor. Birden fazla odakta olma özelligi bulundugundan total tiroidektomi ve lenf nodlarina yönelik boyun disseksiyonu yapilmasi gerekiyor. Bu türün, iyodu tutmamasi nedeni ile tedavisinde radyoaktif iyodun yeri yoktur.

Anaplastik tiroid kanseri en hizli ilerleyen ve gidisi en kötü olan kanserlerdendir. Tümörün komplikasyonu az ise ameliyatla çikarilir. Ancak bir çok hastada tümör, büyüklügü ve yayilmis olmasi nedeniyle çikarilamaz haldedir. Bu hastalarin ilaç tedavisi (kemoterapi) ve isin tedavisinden (radyoterapi) 2-3 hafta sonra ameliyat edilebilirlikleri yeniden degerlendirilir.

Ameliyatlardan sonra ilaç kullaniliyor mu?

Beyinden salgilanan ve tiroid hücreleri üzerine uyarici etkisi olan TSH, bazi tiroid kanserlerinde de büyümeyi uyardigindan, bu hormonun baskilanmasi amaçli hastalara tiroid hormonu veriliyor. Bu yolla tiroidin baskilanmasi, tümörün yineleme olasiligini düsürüyor. Ayrica, total tiroidektomi yapilmis olmasi halinde de vücudun tiroid hormonu gereksinimini saglamak için tiroid ilaci kullanmak gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası