Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Sicaklar ve nemli hava, böcek isirmalarinda deri reaksiyonunu farklilastiriyor”

Anadolu Saglik Merkezi Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Figen Akin:

Özellikle son dönemlerde havalarin isinmasina ve nemin artmasina bagli olarak böcek isirmalarinin yarattigi deri reaksiyonlarinda da farklilik gözleniyor. Bu konuda polikliniklere gelen hasta sayisinda artis gözlemlendigini söyleyen Anadolu Saglik Suadiye Tip Merkezi Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Figen Akin, özellikle allerjik bünyeli kisilerde bu etkinin daha siddetli olabildigine dikkat çekti.

Sadece isirilmalarin degil, haseratlarin salgiladigi ve derimize biraktiklari maddelerin de allerjik reaksiyonlari artirma ihtimali oldugunu söyleyen Dr. Figen Akin konuyla ilgili söyle konustu; “Bu durumu havanin çok nemli ve sicak olmasina baglayabiliriz. Reaksiyonlarin, kisinin bünyesinin allerjik olup olmadigi ve haseratin isirdiginda vücudumuzda biraktigi maddenin miktari ile baglantili oldugunu söyleyebiliriz. Allerjik bünyeli kisilerde tepkiler daha fazla, uzun süreli reaksiyon da daha yogun olarak gözlemleniyor.”

Isirilan bölgede öncelikle kizariklik, içi dolu kabarciklar, yanma gibi reaksiyonlarin görülebilecegini söyleyen Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Figen Akin, “Vücutta haseratin isirdigi bölge de önemlidir. Örnegin, bacak bölgesinin lenfatik akimi yavas oldugu için bu bölgedeki isiriklar daha siddetli seyreder ve iyilesmesi daha uzun zaman alir ya da yüzdeki isiriklarda sislik daha fazla olabilir. Hatta bazen çok ender olarak reaksiyonlarin vücudun farkli bölgelerine yayilma ihtimali de olabilir” dedi. Alerjik bünyeli kisilerin vücudunun farkli yerlerinde benzer tepkiler görülebilecegini ekleyen Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Akin, böyle durumlarda mutlaka uzman hekime basvurulmasi gerektiginin altini çizdi.

Farkli böcek isiriklarina karsi verilen reaksiyonlar ve yapilmasi gerekenlerle ilgili de bilgiler veren Dr. Figen Akin,

“Vücudun verdigi tepki hasereden hasereye degisir. Örnegin örümcek isiriklari, daha siddetli yasanir. Çünkü, örümcek zehrinin böbrek ve karaciger üzerinde toksik etkisi vardir. Bu durumlarda sistemik tedaviler gerekli olabilir. Kisilerin hastaneye yatirilmasi ve böbrek ve karaciger fonksiyonlarinin yakindan takip edilmesi gerekir. Örümcegin bazi türleri bu etkiyi yaratabilir. Ari sokmalari da ayni örümcek gibi özel ve ciddi durumlardir. Bazi kisilerin ari sokmalarina karsi alerjik durumlari vardir. Ari sokmalarinda larinks ödemi dedigimiz hayati tehlikesi olabilecek durumlarla karsilasilabilir. Bu nedenle ari sokmalarina karsi alerjisi olan kisilerin, kirlik ya da açik alanlara gittiklerinde yanlarinda mutlaka içinde antihistaminiklerin bulundugu acil çantasi tasimalari önerilir. Isirik nereden olursa olsun ani bir anafilaktik sok meydana getirebilir ve ölümcül olabilir” dedi.

Böcek isiriklarindan nasil korunabilecegimize yönelik birkaç ipucu;

• Korunmak için tüm camlari açarak yatmaktan kaçinin.

• Koruyucu spreyler kullanin.

• Açik alanlarda ince ama uzun kollu kiyafetler giymeyi tercih edin.

• Yaninizda antihistaminik ilaç veya pomatlar bulundurun.

• Isirilan yere buz uygulanmasi tepkinin siddetini azalatacaktir. Özellikle yüz bölgesinde olusan isiriklar, bölgenin hassas dokusu nedeniyle fazla siser ve daha fazla ödem olusmasina neden olabilir.

• Hiç dokunmadan/kasimadan bir uzmana basvurun.

• Vücudun herhangi bir yerinde olusan isirigi kasiyarak ikincil olarak biz de enfekte edebiliriz. Bu nedenle kasimayi tirnakla degil de ovalama seklinde yapin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası