Genel SağlıkHABERLER

DİYABETLİLER DİKKAT! BAYRAMDA YEDİĞİNİZ ŞEKERLER SİZE ZEHİR OLMASIN!

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla diyabetliler ve gizli diyabet riski taşıyanları uyardı! Mutluer, adı “şeker”le de anılan bu bayramda yenen tatlı yiyeceklerin diyabet hastaları için zehre dönüşmemesi için dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizerek bir de diyet önerdi…

Ramazan ayının hemen sonrasında başlayan Şeker Bayramı, belki de en çok diyabet hastalarını zorluyor. Şeker, çikolata ve çeşitli tatlıların bol yendiği bu bayramda diyabet hastalarının özel bir özen göstermesi ve hastalıklarının bilincinde olarak son derece dikkatli davranması gerektiğini söyleyen Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, Ramazan Bayramı vesileyle diyabet (şeker) hastalığının ne olduğuna, nasıl oluştuğuna, çeşitlerine ve diyabetle nasıl yaşanması gerektiğine bir kez daha dikkat çekiyor.

Diyabet (şeker hastalığı) aslında nedir?

Diyabet, öncelikle karbonhidratlar olmak üzere protein ve yağ ile ilişkili bir metabolizma hastalığı. Kan şekerinin sürekli yüksek olması diyabet hastalığını belirleyen en önemli özellik. Bu hastalıktaki ana metabolik bozukluk, kan yoluyla taşınan glikozun hücrelerin içine girememesinden oluşuyor. Sağlıklı bir vücutta glikoz, pankreas tarafından salgılanan insülin hormonunun yardımıyla hücreye giriyor ve orada yakılarak enerjiye dönüşüyor. Glikozun hücrelere girememesi anlamına gelen diyabet, insülin hormonu yetersizliğine ve/veya insülinin etkilediği reseptörlerin bozukluğuna bağlı olarak gelişiyor. Çoğunlukla çocuklar ve gençlerde görülen Tip 1 Diyabet’te insülin yetersizliğinden dolayı hastalar ömür boyu insülin hormonunu dışarıdan enjeksiyonla almak zorunda kalıyor. Tip 2 Diyabet ise çoğunlukla erişkinlerde ve şişman kişilerde görülürken, hastalıklar uzun bir süre insülin ihtiyacı olmadan yaşamlarını sürdürebiliyor.

Ramazan Bayramı’nda şekerin kendini gizleyenine dikkat!

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, Ramazan Bayramı süresince asıl diyabetin kendini gizleyen, sinsi türüne karşı dikkatli olunmasını söylüyor. Gizli şeker, normal glikoz seviyesiyle diyabet arasındaki metabolik durumu belirtiyor. Açlık kan şekerinin 110 mg/dl’nin üzerinde, 140 mg/dl’nin altında olması, bozuk glikoz toleransı olarak tanımlanıyor. Gizli şekeri olan kişilerin gün boyu kan şekerleri normal seyrediyor. Ancak, bu kişiler Tip 2 Diyabet için en potansiyel grup oldukları için yaşam ve beslenme biçimlerini mutlak düzenlemeleri gerekiyor.

Ramazan (Şeker) Bayramı için işte “diyabet diyeti”niz…

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, şeker diyetinde amacın kan şekerini normale yakın seviyede tutmak, kandaki şeker düzeyinin yükselmesi ve düşmesini önlemek, hastayı ideal kilosunda tutmak, uzun dönemde gelişebilecek damar komplikasyonlarını önlemek olduğunu belirtiyor. Küp ve toz şeker, reçel, pekmez, bal, çikolata, dondurma, helva çeşitleri, hazır meyve suları, pasta ve tatlılar, kurutulmuş meyve gibi yiyecek ve içeceklerdeki şeker, vücudumuzda hızlı bir şekilde glikoza çevrilerek kana geçtiğinden ve kan şekerinde ani yükselmeler meydana getirdiğinden, bu tür yiyeceklerin diyette yer almaması gerekiyor. Posa içeriği yüksek olan nişastalı yiyecekler (kepekli ekmek, bulgur, kuru baklagiller gibi) kan şekerinin daha geç ve daha yavaş yükselmesini sağlıyor. Dolayısıyla bu tip yiyeceklere diyette daha çok yer vermek gerekiyor.

Et, süt, yumurta, balık gibi gıdalarda bulunan proteinler, vücut dokularının gelişmesini ve gerektiğinde onarılmasını sağlamanın yanı sıra enerji elde etmek amacıyla da kullanılıyor. Ancak, kan şekerinin uzun süre kontrollü olmaması böbrekleri etkileyebiliyor. Böyle bir durumda protein azaltımına gidilmesinde fayda bulunuyor. Zeytinyağı, ayçiçeği yağı gibi bitkisel özlü sıvı yağlar, margarin, salam, sucuk gibi et ürünleri, fındık, fıstık, gibi kuruyemişler yağ bakımından zengin yiyecekler… Yağlar vücutta depolanıp daha sonra enerji elde etmek amacıyla kullanılıyor. Ancak yağların, günlük diyetin küçük bir bölümünü oluşturması gerekiyor.