Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Selülitten kurtulmak çok kolay!

Artik kabus degil!

Selülit vücudun yag dokularidir. Bu dokular portakal kabugu gibi görülebilir veya görülemez. Her iki halde de normaldir ve bir saglik problemi degildir. Ancak, ciddi bir estetik problemdir. Daha çok kadinlarda kendini gösterir. Kalçalar ve basen bölgeleri en sik görüldügü yerlerdir.

Kadinlar erkeklere göre daha ince bir cilt yapisina sahiptir ve bag dokudan olusan cilt yapilari kadinlarda daha araliklidir. Cildin altinda yer alan yag dokular kendilerini yumru yumru gösterir. Selülit sadece fazla yag dokusu olan kisilerin problemi degildir. Son derece ince yapiya sahip kadinlarda da görülür. Yaslanma ile gittikçe kalici bir hal alir. Yaslanma ile olusan cilt gerginliginin ve elastikiyetinin kaybolmasi ile cilt daha da incelir ve selülitler daha belirginlesir.

Doktorlar bunlarin ortadan kaldirilamayacagini söylerken, estetisyenler selüloidi yenebileceklerini söylemektedir. Bu konuda tam bir sonuca varilmis degildir. Vücutta bir rahatsizligi veya dengesizligi gösteren selülit sismanlikla karistirmamali. Sismanlik, hücrelerin arasinin yag ile dolu oldugunu gösterirken, selüliti bazi dokulara organik tortularin yerlesmesinden ileri gelir ve tahrik olan dokular sertlesir. Birbirine çok benzeyen ve tedavi yollari tamamen ayri olan bu iki rahatsizlik ayni insanda görülebilir. Sismanlik bedenin belirli yerlerinde özellikle, bacaklarin üst kisminda, kalçada ve kaba etlerde yer eder. Ayrica ense, sirt, kol, hatta ayak bileginde de fazla kilolar birikir. Uygulanan zayiflama rejimi bedenin yaglarini eritse de selülit bundan etkilenmez. Bu nedenle bedenin asiri yaglarini eritme karari alindiginda bu yaglarin hangi cinsten oldugunu önceden bilmek gerekir.

Selülit, konjontif dokularin (konjontif dokular cilt ile cilt alti dokular arasindaki baglantiyi saglar) ugradiklari degisme sonucunda meydana getirdikleri anormal durumlardan ileri gelir. Vücudumuz yanlis bir beslenme sonucu biriken tortularini atamayinca selülit dokulara yerlesir. Selülitler ilerlemis bir asamada el ile sikistirildiginda agrir ve cildin yüzeyindeki doku portakal kabugunun dokusunu andirir. Dokulara yerlesen toksinler kaldikça ve sinir sisteminde olumsuz etkilendikçe selülit artar. Ayrica bazi organik dengesizlikler selülite yol açabilirken kötü bir lenf ve kan dolasiminin olumsuz etkisinden de meydana gelebilir.

SELÜLITI ÖNLEMENIN ÇARELERI

Derin nefesler: Kani temizler, iç salgi bezlerini uyarir, karacigerin kan akimina ugramasini engeller, yaglari eritir.

Jimnastik ve yürüyüs: Her gün uygulanan beden hareketleri yaglari eritir, kan dolasimini olumlu etkiler, yorgunlugu giderir.

Selülit masaji: Yararli olmasi için bir uzman tarafindan yapilmasi gerekir, aksi takdirde zararli olabilir. Bu nedenle selülite karsi alinacak en uygun tedbir bedeni her gün, özellikle selülitin yerlestigi yerleri kuru bir kese ile veya banyo firçasi ile ovmaktir. Amaç kan dolasimini olumlu etkilemektir. Bu nedenle kese veya firçayi cilde fazla bastirmadan yüzeyi kizarincaya kadar uygulamalidir. Cilt kizardiginda, amaca ulasilmistir. Yani kan dolasimi olumlu etkilenmistir. Masajin daha da etkili olmasi için cildin üzerinde islak bir bez veya sünger gezdirmelidir. Masaj toksinleri yerinden oynatarak kan dolasimina sürükler ve beden bunlari solunum yolu ile (nefes), cilt yolu ile (ter), böbrek yolu ile (idrar) atar.

Yemek yerken su içmeyin: Su ihtiyacinizi ögün aralarinda giderin veya yemekle birlikte su yerine bitkisel çayi (sekersiz) yudum yudum için. Yemeklerden yarim saat önce bir bardak su içmelidir.

Besinleri iyi çigneyip yutun.

Bagirsaklarin her gün bosalmasini saglayin. Uykusuz kalmayin.

Açik havada bol bol yürüyüs yapin.

SELÜLITTE YANLIS BILINENLER

Yalnizca normal kilosunun üzerindeki kadinlarda olur.

YANLIS: Çünkü selülit, sismanlarda oldugu gibi zayif kadinlarda da görülebilir. Bag dokusunun durumu, genetik yapi gibi faktörlerin önemi çok büyüktür.

Çocuk doguran bütün kadinlarda selülit olmasi kaçinilmaz bir durumdur.

YANLIS: Hamilelikte olusan fazla kilolar ve hareketsizlik selüloidi doguran sebeplerdendir. Ama sadece sebeplerden biridir. Sanildigi gibi hepsi degil.

Selülit yalnizca bacaklarda olusur.

YANLIS: Selülit bacaklarda oldugu gibi kalçalar, kollar ve karinda da olusabilir.

Selülit yalnizca yaslilarda görülür.

YANLIS: Bunun aksine selülit genç yaslarda baslar. Gençliginde de bir sorunu olmayan kadinlarda sonralarda olusma riski çok azdir.

BITKILERLE TEDAVI OLUN

Selülit tedavisi için kullanilabilecek bitkisel yaglar: Zambak yagi, keten yagi, ardiç yagi, portakal yagi, bugday yagi, nane yagi, susam yagi, yasemin yagi, anason yagi, rezene yagi, lavanta yagi, limon yagi, yosunlu sabun. Selülitli bölgeye iyice masaj yapilarak sürülür. 1-2 saat sonra yikanir. Hassas ciltlerde daha kisa bekletilebilir. Yagli bölge yosunlu sabunla yikanir. Bu uygulama iki günde bir defa yapilmalidir.

BUNLARDAN UZAK DURUN

Sigara ve içkiden kesinlikle kaçinilmali. Solunum yolu ile kani kirleten sigara, selülitin yerlesmesine yardim eder. Ayrica sigara, hazim cihazini ve sinir sistemini olumsuz etkiler. Sinir sisteminin dengesi bozulunca yorgunluk belirir, yorgunlugu gidermek için bu kez uyaricilara basvurmak gerekir. Bu durum refleks yolu ile selüliti artirarak dokulardaki sikismayi fazlalastirir. Alkollü içkiler selülitin bir numarali dostudur. Içki veya aperatif yerine meyve sularini tercih etmeli, ayrica alkollü içkideki asiri kalorinin sismanliga yol açtigi unutulmamali.

Tuz ve tuzlu besinlerden kaçinin.

Seker ve sekerli gidalardan uzak durun.

Kizartmalardan vazgeçin.

Findik, fistik gibi kuruyemis aliskanliklariniza son verin.

Cosmotürk'teki habere göre, her ne kadar selülitin ve sismanligin kaynaklari ayri olsa da besin kurallari birbirine benzer. Alinan besin mümkün oldugu kadar dogal olmali, yani sanayilesmis besinlerden kaçinmali, her gün bir miktar çig sebze ve meyve, ayrica çimlendirilmis bugday yemelidir. Bedene gereken enzimleri saglamali, tuzu yemeklerde azaltmalidir. (Bir gram tuz, 125 gram suyu kendine çeker.) Bol su içmelidir. (Yudum yudum içilen su dokulardaki gereksiz maddeleri eritirken, birden içilen su böbreklere yönelir.) Asiri miktarda içilen su, suda eriyen vitaminleri bedenden alarak idrar yolu ile beraberinde sürükler. Ayrica her lokmayi iyi çignemeyi unutmamali. Eger iyi çignenip, beden tarafindan sindirilmemisse saglikli bir besin de bedende tortular birakabilir. Sabahlari aç karnina taze sikilan limon suyuna bir miktar çig patates suyu katarak içmenin selülite iyi geldigi söylenir. Yemeklerde en fazla bir kasik sivi yag kullanin.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası