Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doktorlar Sorumluluk sigortasi saskini

Anayasa Mahkemesi’nin “tam gün” çalistiktan sonra “özel hekimlik” yapmalarinin önündeki engeli kaldirmasiyla rahat bir nefes alan hekimler, bu kez “Zorunlu mesleki sorumluluk sigortasi” ...

Anayasa Mahkemesi’nin “tam gün” çalistiktan sonra “özel hekimlik” yapmalarinin önündeki engeli kaldirmasiyla rahat bir nefes alan hekimler, bu kez “Zorunlu mesleki sorumluluk sigortasi” konusundaki bilinmezler yüzünden saskina döndü.

IZMIR Tabip Odasi Baskani Prof. Dr. Erdener Özer, “Bu konuda belirgin bir sey yok, üyelerimize yaptirmayin, bekleyin diyoruz” dedi.Tam Gün Yasasi çerçevesinde, hekimlere tibbi kötü uygulama nedeniyle talep edilebilecek zararlara karsi mesleki sorumluluk sigortasi yaptirma zorunlulugu getirildi. Bu sigortaya iliskin hükümlerin de 31 Temmuz 2010 tarihinde yürürlüge girecegi bildirildi. Bu sigortayi yaptirmayanlara 5 bin lira idari para cezasi öngörüldü, ancak hala sigortanin sartlarina iliskin bir düzenleme tamamlanip, yayimlanmadi. Özer, bu belirsizlik yüzünden kendilerine görüs soran, cezayi hatirlatan üyelerine hiçbir sekilde sigorta yaptirmamalarini söylediklerini belirtti.

Herseyi imzalamayin

Özer, “Sigortacilar meslektaslarimiza gidip teklif götürüyorlar ama ortada bununla ilgili nasil bir poliçe hazirlandigi, hazirlanacagi bile belli degil. Türk Tabipleri Birligi bu konuda yargiya basvurma hazirliginda. Eger mesleki sorumluluk sigortasi yapilacaksa bu sadece hekimleri kapsamamali, basta milletvekillerine zorunluluk getirilmeli. Onlarin çikardigi yasalarin yol açacagi zararlara, magduriyetlere karsilik. Bu örnekler pekçok meslek dali için çogaltilabilir. Biz olaya hem hekim hem hasta haklari açisindan bakiyoruz. Üyelerimizi, netlik kazanmayan bir uygulamayla ilgili bir seye imza atmamalarani öneriyoruz” diye konustu.

Sigortacilar ne diyor

Öte yandan Izmir Ticaret Odasi Sigorta Meslek Komitesi Baskani Hüseyin Saygili, hem doktorlari hem de hastalari koruyan uygulamanin avantajlari oldugunu savundu. Saygili, kamu ve özel saglik kurum ve kuruluslarinda çalisan tabipler, dis tabipleri ve tipta uzmanlik mevzuatina göre uzman olanlar, tibbi kötü uygulama nedeniyle kendilerinden talep edilebilecek zararlar ile kurumlarinca kendilerine yapilacak geri istemelere karsi mesleki mali sorumluluk sigortasi yaptirmak zorunda olduklarini söyledi. Saygili, kumada, sigorta priminin yarisinin hekimler, diger yarisi döner sermayesi bulunan kurumlarda döner sermayeden, döner sermayesi bulunmayanlarda ise kurum bütçelerinden ödenecegini belirtti.

Sorumluluk sigortasi

Saygili, sunlari söyledi:“Bu sigortayi, serbest hekimler kendileri ödeyecek. Özel saglik kurum ve kuruluslarinda çalisanlarin sigortasini ise ilgili kurum ve kurulus yaptiracak. Bu hekimlerin sigorta primlerinin yarisi kendileri tarafindan, yarisi da istihdam edenlerce ödenecek. Istihdam edenlerce ilgili saglik çalisani için ödenen sigorta primi, hiçbir isim altinda ve hiçbir sekilde çalisanin maas ve sair mali haklarindan kesilemeyecek, buna iliskin hüküm ihtiva eden sözlesme yapilamayacak.

Yasa kapsaminda olup zorunlu sigorta yaptirmayanlara, mülki idare amirince sigortasi yaptirilmayan her kisi için 5 bin TL idari para cezasi verilecek. Bu uygulama hem hekimleri hem hastalari koruyacak. Sorumluluk sigortasiyla hekimler, mesleki hata ya da kusur nedeniyle hastalarina verdikleri zararlar sonucu açilan tazminat davalarina karsi kendilerini güvence altina alacaklar.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası