Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara is hayatina da zarar veriyor

Sigara içen elemanlar is kazalari yasayabiliyor, hasta olup ise gidemiyor..

Sigara içme yasaginin is yerlerinde uygulanmasiyla, söz konusu isletmelerin zarar ettigi iddialari gerçegi yansitmadigi, bu sözlerin söz konusu yasagin arkasindaki büyük kamuoyu destegini azaltmak, yasagi gevsetmek amaciyla bilinçli olarak öne sürüldügü belirtildi.

Konuyla ilgili bir açiklama yapan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Bashekimi ve Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Tevfik Özlü, is yerlerinde sigara içilmemesinin degil, sigara kullaniminin isyerlerine zarar verdigini söyledi.

Günümüzde is yasamindaki profesyonelligin sigara kullanimiyla bagdasmadigina dikkat çeken Özlü "Sigara, sadece is adaminin imajini sarsarak zarar vermekle kalmaz; is hayatindaki basariyi bir çok yolla tehdit eder. Bunu gören sirketlerin çogu, isyerinde sigara içilmesini ve çalisanlarinin sigara kullanimini yasaklamaktadirlar. Kuskusuz bu, sigaraya karsi duygusal tepkilerden degil, rasyonel gerekçelerden kaynaklanmaktadir. Öncelikle; sigara isyeri yanginlarinin yaridan fazlasindan sorumludur. Eger isyerinizde sigara içilmesine izin veriyorsaniz, her an aci aci çalan bir telefonla isyerinizin yandigini, tüm birikiminizin kül olup gittigini duymaya kendinizi hazirlamalisiniz. Çünkü, çalisanlarinizdan birisinin çöpe tam sönmemis bir izmarit atmadigindan veya sigarasini masa üzerinde unutmadigindan asla emin olamazsiniz. Müsterileriniz isyerinize adim attiklarinda kendilerini karsilayan kesif sigara kokusu, bir an önce orayi terk etmeleri için bilinçaltlarina verilen çok güçlü bir mesajdir. Temiz hava solumak yeri

ne, müsterileriniz neden sizin sigara dumaniyla kirlenmis isyerinizin havasina tahammül etsin? Isyerinizden müsteri kaçirmak için sigaradan daha usturuplu bir yöntem bulamazsiniz. Alisveris için isyerinize gelenleri elinde sigarayla karsilayan çalisanlarinizin müsterilerinizin zihninde olusturdugu imaj: "Madde bagimlisi, kendine zarar verecek bir maddeyi kullanmaktan kendini alikoyamayan, irade zafiyeti olan bir kisidir. Böyle bir pazarlama veya satis elemaninin, basarili olabilecegine inanir misiniz? Sigara, isyeri uyumunu ve is barisini tehdit eden bir unsurdur. Sigara içen personelinizin yaydigi kötü ve rahatsiz edici kokuya her gün "Ekmek parasi" ugruna sabretmek zorunda kalinabilir. Ancak bu durum, açiga vurulmasa bile, isyerinizdeki personeliniz arasinda bir gerginlik ve hosnutsuzluk nedenidir. Gergin, mutsuz, yanindakilerle kavgali, birbirinden rahatsizlik duyan elemanlardan ne kadar verim alinabilecegini ise, profesyonel yöneticiler çok iyi bilmektedirler" dedi.

SIGARA ILE IS KAZALARI ILISKISI

Sigara ile is kazalari arasinda da yakin bir iliski söz konusu oldugunu vurgulayan Özlü "Es zamanli olarak sigara ile araç veya makine kullanmak durumunda olan kisilerin, bazen gerekli esgüdümü saglayamayip çesitli kazalara ugradiklari bilinmektedir. Sigarasini yakarken kullandigi araci takla attiran, elini çarka kaptiran insan öykülerini hepimiz duyuyoruz. Sigaranin is verimini düsürdügü de bilinen bir gerçektir. Sigara içmeye ayrilan vakit, sigara kullanan bir elemanin mesaisinden her gün çaldigi zaman dilimidir. Bunu bir araya getirdiginizde, sigara kullanan eleman sayinizla dogru orantili olarak "Yilda kaç is günü kaybettiginizi" kolayca hesaplayabilirsiniz. Üstelik isgünü kayiplari, sadece sigara kullanimina harcanan zaman dilimiyle sinirli degildir. Çünkü, sigara kullananlarin, kullanmayanlara göre daha sik hastalandiklari bilinmektedir. Grip, bronsit, sinüzit, farenjit, zatürree, bademcik ve orta kulak iltihabi ile alerjik nezle, astim gibi hekim basvurularinin ve istirahat raporlarinin en sik nedeni o

lan solunum yolu hastaliklari, sigara içenlerde, içmeyenlere oranla çok daha fazla görülmektedir. Ayrica bu hastaliklar, sadece kendisi sigara içen kisilerde degil, çevresel olarak sigara dumanina maruz kalan kisilerde de görülmektedir. Isyerinizde sigara içilmesine izin veriyorsaniz, elemanlarinizin ikide bir hastalanip ise gelememesi gibi bir sorunla yüzlesmeniz kaçinilmazdir"seklinde konustu.

Özlü, isyeri sahiplerinin ve yöneticilerinin yasanin geregine uyarak, kurum ve isletmelerini bir an önce tam sigarasizlastirmalari gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası