SİLİKONUN DEVRİ KAPANIYOR

Plastik Cerrah Prof. Dr. Onur Erol, “meme dışında estetik amaçlı silikon kullanılması doğru değil, onun yerine hastanın kendi dokuları uygulanmalı” dedi.

Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Erol, özellikle sanatçı ve mankenlerin tercih ettiği yüz ve dudak bölgesine yaptırılan silikonların zamanla yaratacağı zararlara dikkati çekerek, meme dışındaki estetik ameliyatlarda silikon kullanımının doğru olmadığını söyledi.

Silikonun sadece meme ameliyatlarında kullanılması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Onur Erol, 7-8 senedir dünyada kullanılan silikonun bazı doktorlarca tercih edilmediğini kaydetti. Erol, “Ben de plastik cerrah olarak bu yaklaşımı uygun bulmam ve yapmam” diye konuştu.

“YÜZE, DUDAĞA SİLİKON ABD’DE YASAK”

Silikonun yüze ve dudağa enjekte edilmesinin zararlarını da anlatan Erol, “Sonra hastalar ağlayarak ‘yüzümdeki, dudağımdaki silikonu çıkarın’ diye bize geliyor. Ama silikon bütün dokuların içineyayıldığı için bu mümkün olmuyor, kısmen çıkarabiliyoruz. Silikon bir kere konulduktan sonra çıkarmak da zor oluyor” dedi.

Silikon enjeksiyonunun alerjik reaksiyonlara neden olacağını, hastaların sürekli kortizon yaptırmak zorunda kalacaklarını söyleyen Erol, yüz ve dudakta şişme, enfeksiyon, dokularda harabiyet, his kaybıyaşanabileceğini anlattı.

Meme silikonunda bu tür reaksiyonlara rastlanmadığını vurgulayan Erol, “Meme silikonu bir kabı olan ve içindeki silikon da daha değişik olduğu için zararsız oluyor” diye konuştu.

Onur Erol, yüze ve dudağa silikon enjekte edilmesi uygulamasının ABD’de yasak olduğunu da bildirdi.

“BACAKTA DA UYGULANMAMALI”

Bazı insanların bacaklarındaki eğriliği gidermek için bıçak altınayattıklarını anlatan Erol, bazı doktorların bacak eğriliğini, bacağa koydukları silikon ile gidermeye çalıştıklarını belirtti.

Onur Erol, bacağa konulan silikonun kasları harap ettiğini, şekil bozukluklarına sebep olduğunu, konulduğu yerde iz kaldığını söyledi.

Bacaktaki dokuların silikonu çevrelemesiyle “kapsül” denilen olayın oluştuğunu ve bunun bacağı sıkıştırdığını dile getiren Erol, busıkıştırmayla “eğri büğrü bacakların” oluşabileceğini ifade etti. Prof. Dr. Erol, “Bacakta koskocaman iz oluyor, bunu da hiç bir kadın istemez” dedi.

“SIVI SİLİKON DA ZARARLI”

Bazı doktorların da bacak eğriliğini “sıvı silikon” enjekte ederek düzeltmeye çalıştıklarını anlatan Erol, “O daha kötü. Orada bir sürü bozukluklar oluyor, sıvı silikona kötü gözle bakarız, zararlıbir şeydir” diye konuştu.

Erol, bacak eğriliklerinin de silikon yerine hastanın kendi dokusukullanılarak giderilmesinin daha doğru olduğunu vurguladı.

Kendisinin de uzun yıllardır bacak eğriliklerinde hastanın kendi dokularını kullanarak bölgeyi düzelttiğini söyleyen Erol, bazen de hastayı, karın germe veya meme küçültme sırasında alınan parçalarıyla “doku kokteyli” enjekte ederek ameliyat ettiğini anlattı. Prof. Dr. Erol, “Böylece bacakta hiç iz olmuyor. Diğer komplikasyonlar da gelişmiyor” dedi.