Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuk egzamasinda astim riski

Halk arasinda çocuk egzamasi olarak bilinen genetik ve çevresel faktörlerin etkili oldugu ''atopik dermatit'' deri hastaligi, iyi tedavi edilmediginde ilerleyen dönemde astim ve alerjik rinite neden olabiliyor.

Uzmanlar, çevresel faktörlerin de etkisiyle son yillarda artis gösteren atopik dermatitli çocuklarda, özellikle inek sütü, bugday, yumurta ve soyaya karsi yüzde 75-90 oraninda reaksiyon gelisebildigi; büyük çocuklarda da yer fistigi, findik, ceviz, balik ve kabuklu deniz hayvanlarina karsi duyarlilik görülebildigi uyarisinda bulundu.

Saglik Bakanligi Dr. Sami Ulus Kadin Dogum Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Egitim Arastirma Hastanesi Çocuk Alerji Klinik Sefi Doç. Dr. Ilknur Bostanci, atopik dermatitin çocukluk çaginin en sik görülen kronik, kasintili alerjik deri hastaligi oldugunu söyledi.

Atopik dermatitin, hayatin ilerleyen evrelerinde gelisecek diger alerjik hastaliklarin ilk belirtisi olabilecegine dikkati çeken Bostanci, ''Çocuklukta görülen atopik dermatit bulgulari deri ile sinirli kalmayip, astim ve alerjik rinit (bahar alerjisi) diger alerjik hastaliklar için yatkinlik yaratmaktadir. Deri bulgulari geçse dahi hastalik iyi tedavi edilmediginde çocukta ilerleyen dönemde diger alerjik hastaliklarin görülme riski yüksektir. Hastalarin yüzde 50'den fazlasinda astim, yaklasik yüzde 75'inde alerjik rinit gelisebilmektedir'' diye konustu.

Bostanci, atopik dermatitin görülme sikliginin son 30 yilda sanayilesmis ülkelerde yaklasik üç kat arttigini belirten Bostanci, atopik dermatitin, çocukluk döneminde yüzde 10-20, eriskin dönemde yüzde 1-3 oraninda görüldügünü, tüm vakalarin yüzde 85'inde hastaligin 5 yasindan önce basladigini bildirdi.

Bostanci'nin verdigi bilgiye göre, hastaligin bulgulari genellikle 6 ay ila 2 yas arasinda çikiyor. Özellikle yüzde baslayip, eklem yerlerinde, kulak arkasinda ve gövdede de beliren kasintili, kuru, kirmizi lezyonlar seklinde görülüyor. Siklikla beyaz tenlilerin ciltleri son derece hassas oluyor.

Hastaliga iliskin tedavi, bulgularin görüldügü deri üzerinde yapiliyor.

Genel önlem olarak hastalara pamuklu, bedeni sikmayan ve rahat giysileri tercih etmeleri, asiri sicak ve nemden kaçinmalari, terlemenin azaltilmasi tavsiye ediliyor. Banyoda sabun yerine yagsiz temizleyiciler kullanilmasi, elbiseler ve yatak çarsaflarinin sabun tozu ile yikanmasi, iyi durulanmasi, yumusatici kullanilmamasi öneriliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası