Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ankara'da obezite okulu açildi

Ankara Numune Hastanesi'nde açilan Obezite Okulu hastalarina ücretsiz egitim hizmeti veriyor

Ankara Numune Hastanesi'nde faaliyet gösteren Obezite Okulu, türlü diyetlere ragmen kilo veremeyen ya da verdigi kilolari fazlasiyla geri alanlara; saglikli beslenmenin yollarini ögretiyor. Okula giden obezler, aç kalmadan kilo veriyor.

Türkiye'de en önemli saglik sorunlarindan olan obeziteye karsi, Ankara Numune Hastanesi'nde açilan Obezite Okulu hastalarina ücretsiz egitim hizmeti veriyor.

Okulun sorumlusu Uzman Doktor Sevgin Biçer, yaklasik 10-12 kisilik gruplara, diyetisyen ve psikolog esliginde bilissel davranis tedavisi uyguladiklarini belirtti. Kilo vermek için öncelikle beyinde bir kararlilik olusturduklarini ifade eden Biçer, okula devam edenlerin beslenme aliskanliklarinin degistirildigini söyledi. Biçer, "Ögrenciler, yediklerinin miktari ve niteliginden haberdar oluyorlar. Yiyecek gruplarini, kalorilerini, günlük ne yemeleri gerektigini, neyin ne yerine yenilebilecegini, neden egzersiz yapmalari gerektigini ögreniyorlar." dedi.

Okulun ögrencileri arasinda, 54 yasindaki Sevinç Kuzu da yer aliyor. Subat ayindan bu yana 100 kilodan 80 kiloya düstügünü anlatan Kuzu, verilen kilolarin nasil koruabilecegini de ögrendiklerini belirtti. Kuzu, "Daha önce kendi çabamla 25 kilo verdim ancak sonra geri aldim. Bu okulun en güzel yani kilonuzu nasil koruyabileceginizi de ögretmeleri." diye konustu.

Okulda ilk bes gün teorik egitim verildigini anlatan Kuzu, bu sayede besin etiketlerini okuyabildiklerini, hangi yiyecekte ne kadar kalori oldugunu ögrendiklerini kaydetti. Kuzu, "Diyet zevkli bir hale geldi. Üstelik küçük kaçamaklara da izin veriyorlar. Yediklerimizin kalorisini bildigimiz için, onu, baska seylerden feragat ederek tolere edebiliyoruz. Abur-cubur ne olursa yemiyoruz. Daha dengeli ve saglikli besleniyoruz. Aç kalmadan kilo veriyoruz." diye ifade etti. Verdigi 20 kilodan sonra kendisi ile daha barisik hale geldigini aktaran Kuzu, "Önceden aynalara bile bakamiyordum. Artik hayatin içinde canli, kanli, diri oldugumu hissediyorum." seklide konustu.

Hatice Yasar isimli 43 yasindaki bir baska ögrenci ise okulda 84 kilodan 77 kiloya düstügünü aktardi. Daha önce uzun süre aç kalarak kilo vermeye çalistigini aktaran Yasar, "Burada ara ögünü, aç kalmadan zayiflanacagini ögrendik." seklinde konustu.

Hatice Yasar'in annesi 62 yasindaki Ayse Ekizce de obezite okuluna devam edenlerden. Hangi sikayetle olursa olsun her gittigi doktorun, kendisine kilo vermesini tavsiye ettigini anlatan Ekizce, "98 kilodan 93'e indim. Keske, 70'lere kadar inebilsem." diye konustu.

Öte yandan, Biçer'in verdigi bilgiye göre, kilo almanin birçok farkli nedeni bulunuyor. Türk toplumu sevinç ve üzüntüsünü genelde yemekle pekistiriyor. Damak tadi için, çöpe gitmesin diye, ikram edeni kirmamak adina ya da çocuga yemek yedirirken bile yemek yenebiliyor.

Diyet yaparken, yapilan en büyük hata ise aç kalarak kilo vermeye çalismak. Seker, yag ve hamurun hiçbir sekilde tüketilmedigi diyetlere de isaret eden Biçer, bütün besin gruplarindan, ölçülü bir sekilde yenilmesi gerektiginin altini çizdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası