Genel SağlıkHABERLER

KIZILAY KAN STOKLUYOR

Sınırda 3 ekiple gözetleme yapan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İskenderun, İran ve Ürdün’deki depolarda bulunan ve 300 bin kişiye yetecek erzakı bölgeye sevketmeye hazırlanıyor.

Türkiye, Irak’tan gelecek göçmen akınını karşılamaya hazırlanıyor. Sağlık Bakanlığı İstanbul’daki 24 sağlık kuruluşuna yazı göndererek doktor, eczacı ve ebeleri göreve çağırdı. Sınırda 3 ekiple gözetleme yapan Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği ise İskenderun, İran ve Ürdün’deki depolarda bulunan ve 300 bin kişiye yetecek erzakı bölgeye sevketmeye hazırlanıyor.

Irak’taki çatışmalar bütün hızıyla sürerken Türkiye’nin güney sınırında da hareketlilik yaşanıyor. Sağlık Bakanlığı, İstanbul’daki 24 sağlık kuruluşuna gönderdiği yazıda, doktor ve hemşirelerden bölgeye gitmek için hazır olmalarını istedi. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Ofisi Sözcüsü Metin Çorabatır , Irak’tan doğrudan bilgi akışının kesildiğini söyledi.

Diyarbakır’daki Kriz Yönetim Merkezi ile irtibatı sağlamak için büro oluşturduklarını belirten Çorabatır, eleman ve araç sayısını da arttırdıklarını belirtti. BM’nin İskenderun, İran ve Ürdün’de 3 büyük deposu bulunduğuna işaret eden Çorabatır, bu depolarda yaklaşık 300 bin kişiye yetecek miktarda erzak bulunduğunu, gerekmesi durumunda bunları bölgeye nakledeceklerini söyledi. Çorabatır 3 BM ekibinin mülteci akınına karşı Türkiye’nin güney sınırında devriye gezdiğine işaret ederek, incelemeleri sırasında göçmen hareketine rastlamadıklarını anlattı.

Çorabatır, yaptıkları anlaşma kapsamında Kızılay’ın çevre illerinde bulunan depolarındaki malzemeleri Silopi’ye BM’nin taşıyacağını söyledi. Kızılay, olası gelişmelere karşı bölgede kan stokluyor. Bölge illerindeki kan merkezlerinden halka kan bağışı çağrısı yapılıyor. Yetkililer savaş nedeniyle her türlü olasılık dikkate alınarak hazırlık yapıldığına işaret ederek, kurumun diğer hizmetlerinin yanı sıra kan stoku açısından da gerekli çalışmaları yapması gerektiğini belirttiler. Kızılay Genel Başkanı Ertan Gönen , Kızılay’ın 50 bin kişiyi karşılayacak paket programının hazır olduğunu bildirdi.