Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KÖTÜ KARNEYI DERT ETMEYIN YAZ TATILINI FIRSATA DÖNÜSTÜRÜN

Karne günü geldi, okul kapanacak ve uzun bir yaz tatili baslayacak. Bu dönemde kimi çocuk basarili bir karne ile eve dönecek olmanin heyecanini yasarken; kimileri de karnesini nasil saklayacagini bilemez hale geliyor. Uzmanlar uyariyor; “çocuklar ister basarili bir karne getirsin, ister karnesi kiriklarla dolu olsun, ona kizmayin, anlamaya çalisin ve yaz tatilini en iyi ve en verimli sekilde geçirebilecek imkanlar bulun.”

Memorial Atasehir Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bölümü’nden Uzman Psikolog Özge Türk, anne babalara karne günü önerilerinde bulundu ve çocuklarin verimli bir yaz tatili geçirmesi için ipuçlari verdi.

Karne çocugun zeka göstergesi degildir

Çocugun dönem sonu karnesinde zayiflar varsa bu durumu onun kisiligi ve zekasinin göstergesi olarak degerlendirmemek gerekmektedir. Çocugun o dönem içinde bulundugu sartlari göz önünde bulundurmak ve bu duruma nelerin sebep oldugunu incelemek gerekir. Duygusal sorunlarin varligi, çalisma aliskanliklarinin kazanilmamis olmasi, uygun ders çalisma ortaminin olmamasi, okul içi olumsuz faktörlerin olmasi çocugu olumsuz yönde etkiler.

Çocugunuzun basarisizliginda psikolojik ya da fiziksel bir neden etkili olabilir

Çocugun kapasiteleri iyi olsa da kafasi karisik, endiseli ise dikkati dagilir ve derse konsantre olamayabilir. Çocuk depresif bir pozisyonda ise sürekli yorgun, uykulu, isteksiz olabilir ya da hiperaktif bir çocuk çok uzun süre ara vermeden dersi takip edemeyebilir. Ögrenme bozuklugunda geç ögrenir, harf karistirabilir, okuma ve yazma konusunda güçlükler yasayabilir. Ya da bunlarin disinda çocugun isitme-görme gibi fizyolojik bir rahatsizligi bulunabilir.

Asiri beklenti, aile içi anlasmazlik, kardes kiskançligi en sik basarisizlik nedenleri

Ebeveynlerin çocuklarina olan elestirel, tehditkar, asiri beklentili tutumlari çocugun basarisini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Ebeveynler arasindaki çatismali durumlara çocugun sahit olmasi, sorunlari çocuk ile paylasma ve onu taraf olmaya zorlama gibi tutumlar çocugun psikolojik dengesini bozabilir. Yine kardes kiskançligi, ev degisikligi gibi durumlarda da çocugun kafasi karisabilir.

Çocugunuzu anlayin ve bunu hissettirin

Basarisizliginin nedenlerinin neler olabilecegini çocuk ile paylasmali ve çözümleri beraberce düsünmelisiniz. Onu anladiginizi göstermelisiniz. Karne üzerinden çocugu tehdit etmemeli, azarlamamalisiniz; bir sonraki yil nasil daha iyi olabilecegi üzerine konusmalisiniz. Bu tutumunuz çocugu psikolojik olarak destekler ve size güvenerek iletisiminizin de güçlenmesini saglar.

*Kendi tutumlariniza yönelik içsel bir degerlendirme yapabilmelisiniz.

*Çocugun karnesindeki iyi notlari ve dersleri için harcadigi çabayi övmeli, ona olan güveninizi belirtmelisiniz.

*Çocugu diger arkadaslarinin basarisi ya da kardesleri ile kiyaslamamalisiniz. Her çocuk fiziksel, sosyal, zihinsel gelisimi ile ayri bir bireydir. Çocuktan beklentinizin bu yönde olmasi gerekmektedir.

*Çocuga gerekirse destek alarak verimli ders çalisma teknikleri konusunda yardimci olabilir, programlanma konusunda destek olabilirsiniz.

*Ebeveyni tarafindan onaylanan, desteklenen çocuk daha çabali ve basarili olmaya gayret gösterecektir.

YAZ TATILI BIR SONRAKI YILA HAZIRLANMAK GÜZEL BIR FIRSAT

Yaz tatili çocuk için hayali kurulan bir zaman dilimidir. Tatiller dinlenme sürecidir. Iyi geçirilmis bir dinlenme sürecinin çocugun ögrenme sürecine olumlu etkileri olur. Bu süreç ayni zamanda çocugun bireysel gelisimi için bir firsattir.

• Çocuk yil içinde zaman ayiramadigi faaliyetleri yapabilir, yeni deneyimler kazanabilir.

• Çocugun enerjisini ortaya koyabilecegi spor faaliyetleri, yaraticiligini ortaya çikaracak sanatsal faaliyetler yeni kazanimlardir.

• Yaz okullari güzel bir seçenek olabilir.

• Çocuga kendi seçecegi, zevk için okuyacagi kitaplar okuma aliskanligini destekler.

• Çocuk okul stresinden uzak, ögrendigi bilgilerin tekrarini yapabilir ya da eksik konularini tamamlayabilir; ancak onu zorla çalistirmak yararsiz bir ugrastir. Ebeveyn sabrini kaybeder ve çocugu degersizlestirirse bu süreç travmatik bile olabilir; çocuk kendine olan güvenini kaybeder. Bunun tersine çocukla beraber planlanacak bir çalisma programi ve destek çocugu motive eder; ebeveyne ve kendine olan güveni desteklenmis olur.

• Birlikte gezmek, vakit geçirmek, oyun oynamak gerekir.

• Çocugun evde yalniz basina vakit geçirmesi yerine sosyallesmesi için disarida olan aktiviteleri destekleyin.

• Televizyon ve bilgisayara sinirlama koymak diger aktivitelere katilmaya olanak tanir.

Özetle tatil sürecinin bir dinleme süreci oldugu unutulmadan çocugun bu sürecine saygi göstermek ve ona kendini gösterebilecegi olanaklar yaratmak yararli olacaktir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası