Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Spor Hekimligi Gereken Önemi Görmüyor

Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Spor Hekimligi Bilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Hakan Gür, profesyonel kulüplerin son yillarda spor hekimligine gereken önemi verdigini, ancak diger kulüplerde, 'durumu idare edecek' uygulamalar görüldügünü söyledi. Doç. Gür, futbolun, yaralanma orani açisindan birinci sirada geldigini ifade ederek, 'asir tendomunun kopmasi'nda bilinçli müdahale yapilmadigi takdirde, lif kopmasi vakasiyla karsilasilabilecegi uyarisinda bulundu.

Doç. Dr. Hakan Gür, yaptigi açiklamada, spor hekimliginin ilgi alanina giren baslica konulari, "Sporcu yaralanmalari, teshis, tedavi, sporcularin müsabakalara hazirlanmasi, antrenman, performans, performans testleri, sporcularin beslenmesi, sporcularin psikolojisi, psikolojik destek, ergozenik yardimlar ve ilaç kullanimi" olarak siraladi.

Profesyonel takimlarin, spor hekimligine son birkaç yildir biraz daha ciddi yaklastiklarini belirten Doç. Gür, "Ama ne yazik ki, o istenen düzey yakalanmis degil. Spor hekimligini istihdam etmek, kullanmak durumunda kulüpler. Ve su anda büyük kulüplerimizde böyle güzel sistemler var. Galatasaray, Fenerbahçe, Besiktas, Ankaragücü, Gençlerbirligi gibi, saglik açisindan iyi organizasyonlar var. Ama diger kulüplerde, tabiri yerindeyse, idare edecek, vaziyeti kurtaracak uygulamalar görmekteyiz" dedi.


Futbolun, yaralanma açisindan en riskli spor dali olduguna dikkat çeken Doç. Gür, "Futbol, popülaritesi sebebiyle daha çok kisinin tercih ettigi bir brans oldugu için, yaralanma oranlari açisindan da hastanelere basvurular açisindan birinci sirada. Olaya baktigimizda, yaralanmalarin yüzde 90'i belden asagisini ilgilendiriyor. Bunun yaklasik yüzde 20 civarini diz, yüzde 10 küsurlarini ayak bilegi ve kasik olusturuyor. Pozisyonlara göre baktigimizda da, savunma oyuncularinin daha çok yaralandigini görüyoruz. Yüzde 40'lar civarinda bir rakam" diye konustu.


Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi Spor Hekimligi Bilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Hakan Gür, birçok kisinin yasadigi 'asir tendomunun kopmasi'nda ilk yapilacak seyin, o bölgeyi zorlamamak oldugunu ifade ederek, "Eger o tendomu gererseniz, kopmaya müsait duruma gelen lifleri de kopartabilirsiniz. Dolayisiyla, çok fazla oynamadan, isi bilen bilinçli kisi tarafindan muayene yapilirsa sorun teskil etmez. Zaten dakikalar içerisinde bir yer sisiyorsa, burada kesin büyük travma vardir, birden kan bosalmis demektir. Hiç üstüne basmamak, oynamamak gerekir. Yapilacak ilk sey, orayi istirahate almak. Soguk uygulamak. Dolasimini azaltmak, kanama riskini azaltmak açisindan. Eger bir-iki gün içinde olay pozitife dönmüyor ve rahatlama yoksa, kesin doktora gitmek gerekiyor" dedi.

Profesyonel takimlarin karsilasmasinda bir sakatlik söz konusu oldugunda hemen ilk müdahalenin yapildigini ve sporcunun muhakkak maça dönmesinin saglandigini hatirlatan Doç. Gür, "Saha kenarindaki hekim arkadasin, olayi iyi izlemesi lazim. Yani, sakatlanmanin ortaya çiktigi mekanik sorun önemli. Nasil sakatlandigi konusunda fikir verebilir. Ama iyi izleyemediyse, sporcudan alacagi cevaplar önem kazaniyor. Sahada ilk yardima ihtiyaç duyma orani futbolda yüzde 26, bütün diger sporlarda ise yüzde 14. Tibbi tedavi gerektiren yaralanmalar açisindan baktigimizda, futbol ve diger sporlar arasinda bir fark yok, yüzde 40'lara yakin degerler var. Tedaviye gerek duyulmayan yaralanmalar açisindan baktigimizda futbolda yüzde 20'ler diger sporlarda yüzde 27, yüzde 30'lara çikan degerler var" diye konustu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası