Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadinlar zayiflamak erkekler güçlenmek için kullaniyor!

Yapilan arastirmaya göre, beslenme destek ürünlerini kadinlar zayiflamak, erkeklerse bagisiklik sistemini güçlendirmek için kullaniyor.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafindan yapilan arastirmaya göre, beslenme destek ürünlerini kadinlar zayiflamak, erkeklerse bagisiklik sistemini güçlendirmek için kullaniyor.

Doç. Dr. Nurten Budak’in danismanliginda Beslenme ve Diyetetik Bölümü son sinif ögrencileri Gülcan Ok, Esma Aksoy, Elif Özcan, Sibel Erol ve Fatma Nihal Durukan tarafindan "yetiskinlerin tatlandirici ve beslenme destek ürünleri kullanma durumunu" belirlemek amaciyla 617’si kadin 1000 kisi arasinda yapilan arastirma, Prof. Dr. Ayse Baysal Beslenme Egitimi ve Arastirma Vakfi "2010 Yili

Arastirma Tesvik Ödülü" aldi.

Gülcan Ok, büyük çogunlugu 18-27 yaslari arasinda, bekar, yüksek okul ve üstü egitim almis, isçi ve memurlarin katildigi arastirmada,

bireylerin yüzde 11,9’unun zayif, yüzde 48,9’unun normal kilolu, yüzde 27’sinin hafif sisman, yüzde 8,8’inin sisman, yüzde 3,4’ünün asiri sisman oldugunu ve yüzde 73,8’inin herhangi bir saglik sorununun bulunmadigini söyledi.

Katilimcilarin yüzde 4,3’ünün tatlandirici kullanmayi biraktigini, yüzde 8,9’unun halen kullandigini, yüzde 86,8’inin ise kullanmadigini belirttigini ifade eden Ok, tatlandirici kullananlarin büyük çogunlugunun doktor ve diger saglik personelinin önerisi üzerine bu ürünü kullandigini, tatlandiriciyi eczaneden satin aldigini, tatlandiriciyi kullanma talimatina uydugunu, her gün kullandigini ve tatli tadindan dolayi tercih ettigini söyledigini anlatti.

Ok, arastirmaya katilanlarin yüzde 9,5’inin daha önce beslenme destek ürünü kullandigini, yüzde 26,5’inin kullanmaya devam ettigini ve yüzde 64’ünün kullanmadigini ifade ederek, su bilgileri verdi:

"Kullanilan destek ürününün yüzde 60,3’ünü besin ögeleri (vitamin-mineral, yag asitleri) olusturmaktadir. Beslenme destek ürünü kullanan bireylerin büyük çogunlugu ürünü doktor ve diger saglik personelinin önerdigini, eczaneden satin aldigini, kullanma talimatina uydugunu, her gün kullandigini ve zayiflamak amaciyla aldigini belirtti. Beslenme destegikullanan bireylerin yüzde 69,4’ü ürünün beklentisini karsiladigini, yüzde 30,5’i ise beklentisini karsilamadigini ifade etti. Ayrica yüzde 40’i kullandigi beslenme destek ürününü baskasina önerebilecegini, yüzde 60’i ise yan etkileri nedeniyle önermeyecegini ifade etti."

GELIR DÜZEYI ARTTIKÇA KULLANIM ORANI ARTIYOR

Arastirmaya katilan bireylerin gelir düzeyi arttikça tatlandirici ve beslenme destek ürünü kullaniminin da arttigina isaret eden Ok, beslenme destek ürünlerini kadinlarin erkeklerden daha fazla tercih ettigini, kadinlarin zayiflamak, erkeklerin bagisiklik sistemini güçlendirmek için bu ürünleri kullandiginin belirlendigini kaydetti.

Gülcan Ok, vitamin ve minerallerin yaygin olarak hastaliklardan korunmak ya da tedavi olmak için kullanildigina dikkati çekerek, söyle davam etti:

"Ancak son yillarda özellikle sismanligin ve buna bagli olarak endokrin hastaliklarin artmasindan dolayi vitamin ve minerallerin yani sira pazara zayiflatici özelligi oldugu ileri sürülen yeni ürünler girmistir. Nitekim yaptigimiz çalismada beslenme destek ürünü kullanan her dört kisiden biri ürünü zayiflamak için kullandigini belirtmistir. Bunu hastaliginin tedavisi amaciyla ve bagisiklik sistemini güçlendirme amaciyla kullanma izlemistir. Ancak ilginç olan durum bu ürünlerin çogunlukla doktor ve diger saglik personeli önerisiyle kullanilmasidir. Son 10 yilda bitkisel ve alternatif ilaçlarin kullanilmasi bütün dünyada ve ülkemizde artmistir. Sisman bireyler için alternatif tedavilerin ilgi çekici yani tüketicinin ürünün dogal olmasina ilgi duymasi ve ilaçlardan daha güvenli oldugunu düsünmesidir. Çalismalarin sonucu ve gözlemler ülkemizde zayiflama amaçli ürün kullaniminin oldukça yayginlasacagini düsündürmektedir."

ÖNERILER

Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Nurten Budak, insanlarin son yillarda dogal beslenmenin yani sira farkli ticari sekillerde satisa sunulan ürünlere de yönelmeye basladigini söyledi.

Bu ürünlerin kullanilmasinda diyetisyen ve doktor önerisinin alinmasinin sart olduguna dikkati çeken Budak, sunlari kaydetti: "Nitekim sisman olanlarin yani sira normal kilolu bireyler bile sagliksiz diyetler ve ürünler kullanarak kendi kendine zayiflamaya çalismaktadir. Bu sekilde ürün kullanmanin önlenmesi kapsaminda bireylere yeterli ve dengeli beslenme bilinci kazandirilmasi, zayiflamanin diyetisyen destegi ile saglikli olarak gerçeklestirilmesi gerektigi her kosulda ve özellikle basin-yayin araçlari kullanilarak vurgulanmalidir.

Bireyler tatlandirici ya da beslenme destek ürünlerini daha çok eczaneden satin almakla beraber, internet üzerinden alisverisin de yaygin oldugu görülmektedir. Bu nedenle internette yer alan ürün reklamlarinin, bireylerin sagligi için tehlike olusturmamasi ve gerçekçi olmasi yönünde ilgili resmi kuruluslar denetleme görevini yerine getirmelidir.

Tatlandirici ya da beslenme destek ürünü kullaniminda bireyler birbirini çok fazla etkilemektedir. Bu kapsamda bir kisiye verilen egitimin aslinda birden fazla kisiyi bilinçlendirmek anlamina geldigi, dolayisiyla küçük gruplara verilen egitimlerin büyük kitleleri etkileyebilecegi bilinmelidir."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası