Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yanlis diyet hasara yol açiyor

Çok düsük kalorili veya çok düsük karbonhidrat içeren diyet sonrasinda vücutta tamir edilemeyecek hasarlar olusabilir.

Havalarin isinmaya baslamasi ile birlikte deniz ve günes mevsiminin açilmasina da sayili günler kaldi. Tatil öncesi kisin aldigimiz kilolardan kurtulmak sagligimizi tehlikeye sokacak sok ve tek gida diyetlerinden uzak durmamiz gerekiyor.

Yanlis diyet sonrasinda vücutta bazen tamir edilemeyecek hasarlar ve hastaliklar ortaya çikabiliyor. Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'nden Iç Hastaliklari Uzmani Dr.Yavuz Furuncuoglu, çok düsük kalorili veya çok düsük karbonhidrat içeren diyetlerden mutlaka uzak durulmasi gerektigini belirtiyor.

Kas erimesine dikkat

Bu diyetlerin vücutta bulunan glikojeni ( glukoz deposu gibi düsünülebilir) hemen kullandigini kaydeden Furuncuoglu, "Vücuda gerekli olan glukozu vücut, degisik yollardan elde etmeye baslar. Eger disaridan yeteri kadar protein alinmiyorsa vücut kendi proteinlerini kullanmaya baslar. Yani kas erimesi baslar. Yikim gerçeklesir. Glikojen ve proteinler beraberinde su tasirlar, bunlarin yikilmasi ile su ortaya çikar ve idrarla atilir, idrar miktari artar. Su kaybindan dolayi bu gibi diyette olanlarda baslangiçta hizli bir kilo kaybi görülür. Hatta bu diyeti uygulayanlar siklikla beraberinde bitki çaylari da kullandiklarindan bunlarin idrar söktürücüler etkileri nedeniyle su kayiplari daha da artabilir. Ancak sonrasi kisinin vücudunda tamir edilemeyecek hasarlar birakabilir” dedi.

Furuncuoglu'nun dikkat çektigi noktalar söyle:

- Vücutta yaglarin asiri kullanimi ile asiri zararli asit üretimi olusur. Hastanin istahi azalir bazen bulanti baslayabilir, ileri yastaki veya kronik hastaligi olan gruptaki hastalarin hasteneye kaldirilmasina neden olabilir.

- Kadinlarda adet kesilmelerine- veya düzensizligine neden olabilir.

- Vücutta üretilen zararli asit özellikle menapoz dönemindeki kadinlarda kemik erimesine neden olabilir.

- Ürik asidi yüksek olan hastalarda gut krizleri (siddetli eklem agrisi) olusabilir.

- Potasyum ve diger minerallerde dengesizlige neden olarak en hafifinden halsizlige daha ileri boyutlarda ritm bozuklugu ve ölüme kadar götürebilir.

- Kanda kolesterol ve trigliserit yükselebilir, koroner kalp hastaliklari, inme, periferik damar hastaliklarina meyil olusabilir.

- Karbonhidrati iyice kisitlanmis- proteini serbest diyetlerde (Atkin's diyeti gibi) fazla protein böbrekler için bir yük olusturabilir. Yatkin insanlarda böbrek taslari olusabilir.

- Ileri obez hastalarda karbonhidrati kisitli diyetler insülin direncini düsürmek ve kilo vermeyi hizlandirmak yönünden faydali olabilir.

- Liften zengin gidalari yemek tavsiye edilir çünkü lifler sindirilmez ve kalori vermez. Lifli gidalar genellikle çignenerek ve daha yavas yenir. Midede gerginlik olusturur ve tokluk hissine katkida bulunur. Bagirsak hareketliligini saglar, kabizligi önler. Ancak asiri lif , bagirsakta gaz, barsak kramplari, karin sisligi yapabilir. Liften ve posadan zengin yiyecekler kalsiyum, demir ve diger minerallerin eksikligine neden olabilir. Bu nedenle asiri liften kaçinmak gerekir.

- Asiri diyet hevesi olan genç kizlarda vücut görünümü ile asiri ilgilenmek psikolojik bozukluklara ve algi problemlerine neden olabilir. Anoreksi nervosa denilen ciddi bir hastaliga neden olabilir.

- Bütün bu yanlis yollara sapmamak için beslenme ve tedavi protokolünün uzman bir doktor kontrolünde ve sabirla götürülmesinde fayda vardir. Hizla kilo verdirdigini iddia eden magazin diyetlerinden uzak durmak gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası