KALP KRİZİ CİNSEL YAŞAMI BİTİRMEZ!

Adnan Menderes Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, kalp krizi geçiren hastaların yüzde 95’inin, gereksiz yere cinsel yaşantısını sıkıtladığını ve bu hastaların cinsel bilgilerinin çok yetersiz olduğunu ortaya koydu.

Yrd. Doç. Dr. Nevin Akdolun, araştırmanın, kalp krizi geçiren 110 hastaya, taburcu edildikten sonra evlerinde yapılan ziyaretlerle gerçekleştiğini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Akdolun, hastaların bu konuda çok az bilgi sahibi olduklarını tespit ettiklerini kaydederek şöyle konuştu: ‘Toplumun ve dini inançların baskısı nedeniyle cinsellik, halen tabu olmaya devam ediyor. Bu yüzden kalp krizi sonrası cinsel gereksinimler ifade edilemiyor ve sağlık personelinden bilgi alınamıyor. Kalp krizi geçirenler gereksiz yere cinsel yaşamlarını kısıtlıyor.

Hastalar, cinsel beraberlik sıklığında azalma, alıştığı ilişki pozisyonunda değişiklik, ilişki süresinde değişme, azalma, eşine zevk veremediğini düşünme, ilişkiden zevk almama, cinsel beraberlik isteği ve zevk almaya ilişkin güçlükler, ilişki sırasında kriz korkusu, ilişkide gergin ve sinirli olma, çabuk yorulma, çarpıntı, halsizlik, zor nefes alma gibi güçlüklerle karşılaşıyor. Bu nedenle hastaların yüzde 95’i, ilişkilerini gereksiz şekilde kısıtlıyor. Kalp krizi geçiren hastaların cinsel yaşam bilgileri de yok denecek kadar az…’