Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Fazla mesai cebe yarar, kalbe zarar!

Ingiliz bilim adamlarinin 25 yildir sürdürdükleri çalisma, iki saati asan fazla mesainin, kalp damar hastaliklari bakimindan ciddi bir risk artisina neden oldugunu ortaya koydu.

Ingiltere’de 10 binden fazla çalisanin 25 yil izlendigi "Whitehall II" adli arastirmanin sonuçlari, "Avrupa Kalp Dergisi"nin (European Heart Journal) 12 Mayis 2010 tarihli sayisinda yayimlandi.

Arastirma, 7 saat olarak kabul edilen normal mesainin üzerinde çalisanlarin, normal çalisanlara oranla kalp krizine bagli ölüm, ölümcül olmayan kalp krizi ve anjiyo gibi kalp risklerini yüzde 60 oraninda artirdiklarini ortaya koyuyor.

Arastirma ekibinden Londra Üniversitesi ögretim görevlisi Dr. Manianna Virtanen, kilo, kolesterol ya da sigara kullanimi gibi kalp hastaliklarini tetikleyen faktörlerin de göz önünde bulunduruldugu ve katilimcilar için kosullarin esitlendigi arastirmada, diger faktörlerden bagimsiz olarak fazla çalismanin etkilerinin yüzde 60 gibi yüksek bir oran olmasinin dikkat çekici oldugunu kaydetti.

Fazla mesai ile koroner kalp hastaliklari arasindaki baglantiya isaret edecek çalismalarin sayisinin artmasi gerektigine isaret eden Virtanen, ayrica, fazla çalisma ile tip 2 diyabet ve depresyon arasindaki olasi baglarin da arastirilmasi gereken konular arasinda yer aldigini belirtti.

Londra merkezli 20 farkli is yerinde çalisan 10 bin 308 kisinin izlendigi arastirmaya göre, bir ya da iki saat fazla çalisma, kalp hastaliklari yönünden risk olusturmazken, 3 saat ve üzerindeki fazla mesai "kalbi yoruyor".

Arastirmayi yürüten ekip, fazla çalisma ile kalp sorunlari arasindaki baglantinin olasi nedenlerinin basinda, fazla çalismanin kisiyi "Tip A Davranis Biçimi" olarak tanimlanan davranisa sürüklemesini gösteriyorlar. Tip A davranis biçimi "gergin, sinirli, hassas, zaman endisesi yasayan" kisileri tanimlamak için kullaniliyor.

Uzmanlar, uykuya yeterince zaman ayiramama yataga girmeden önce günün stresinden arinacak vakit bulamamak ve is stresine bagli gizli tansiyonun da etkili olabilecegini belirtiyor. Bu tür tansiyon, rutin kontrollerde kendini göstermedigi için "gizli" olarak adlandiriliyor.

SPORUN ÖNEMI

Arastirmanin sonuçlarini AA muhabirine degerlendiren Atatürk Egitim ve Arastirma Hastanesi Bashekim Yardimcisi, Kalp Damar Hastaliklari Uzmani Dr. Tayfun Gökdogan, günümüz kosullarinda özellikle hareketsizlik ve stresin birçok hastaligin nedeni olarak hekimlerin karsisina çiktigini söyledi.

Fiziki kosullari uygun bir ortamda çalisan ve isini severek yapan, çalismaktan keyif alan kisiler için uzun süre çalismanin herhangi bir saglik sorununa yol açmayacagini ifade eden Gökdogan, sunlari kaydetti:

"Çalisma ortaminin düzgün olmasi, yöneticilerin uygun bir ortam saglamasi arastirmada belirtilen hususlarin önüne geçebilir, ancak masa basinda hareketsiz olmak hastaliklari tetikliyor, tüm hastaliklarin temelinde hareketsizlik yatiyor. Uzun mesailerin ardindan hiç degilse 3 günde 1 kez, 1 saat olsun kendimize zaman ayirip spor yapmamiz, hareket etmemiz lazim. Atomlarimiz bile sürekli hareket halinde. Is yerlerinde sorumluluk alan kisiler için bu sorumlulugun getirdigi stresler var, isin dogasinda da stres olabilir, bunlar da çok etkili. Günümüz kosullarinda stresten uzak durmak zor. Tüm bu stresin bize hastalik olarak döndügünü de unutmamak lazim."

Gökdogan, özellikle masa basinda saatlerce çalisanlarin, saat basi kalkip birkaç dakika yürümelerini ve asansör kullanmamalarini önererek "Kaliteli bir yasam, iyi bir yaslilik için hareketi artirmak zorundayiz" diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası