Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara içmek görüntünüzü nasil etkiler?

Sigara, %1-4 arasinda nikotin içeren tütün yapraklarinin içine katki maddeleri katilarak islenmesi ile içime hazir hale getirilen bir üründür. Tütün yakildiginda havaya binlerce gaz ve partikül yayilir. Yayilan partiküller; benzen, benzoprinler ve katran, gazlar ise; karbon monoksit, amonyak, dimetilnitrozamin, formaldehit, hidrojen siyanid ve akrolindir. Bu maddelerden 60’inin kanser yaptigi bilinmektedir.

Katran, sigara yakildiginda içen kisilerin parmaklarinin ve dislerinin sararmasina neden oldugu gibi akciger kanseri gelismesinde en çok etkisi olan maddelerdendir. Karbon monoksit, egzoz gazindada bulunan ve kanin ossijen tasimasini bozan bir maddedir. Sigara bagimliliginin nedeni ise eroin ve kokain kadar bagimlilik yapici etkisi bulunan nikotindir.

Sigara akciger disinda agiz ve bogaz, mesane ve böbrek, pankreas, meme, mide, karaciger, barsak, rahim agzi ve kan kanserlerinin de olusumuna neden olmaktadir. Ayrica kalp ve damar hastaliklari, felçler, kisirlik, seker hastaligi, mide ülseri olusumunda da rol oynamaktadir. Karsidaki kisiye bakildiginda ilk olarak görülen ve en büyük organ olan deride de sigaranin pek çok zararli etkileri bulunmaktadir.

Öncelikle sigara içmek, özellikle kadinlarda deri yaslanmasini artirir. Yilda içilen sigara sayisi arttikça kirisiklik ve derinin matlasmasi ve grilesmesi de artar. Elastik lifler uzun süre güneste kalinmis gibi kalinlasir, parçalanir. Hatta bu etkiler günesin etkiledigi deri seviyesinden daha derinlerde olur. Bunun nedeni ise sigara içenlerde deri damarlarinin daralmasi, sigaranin A vitamini düzeyini azaltmasi ve DNA yani hücre hasarini artirmasidir. Ayrica sigara derinin neminin azalmasina neden olarak incelip yaslanmasina da neden olur. Sigara içenlerde yara iyilesmesi bozulur, deri kanseri riski 2 kat artar. Sigara da günes gibi derinin hücrelerinin genetigini bozarak kanser hücresine dönüsmelerine yol açar. Içilen sigara miktari arttikça kanser riski de artar.

Sigara içenlerde agiz içinde ve genital bölgede bazen renk koyulugu olusur. Çünkü tütünün içindeki maddeler melanin yapimini uyarirlar. Sigarayi birakinca ise bu koyuluk açilir. Ayrica tütün agiz içinde kanser riski olusturur. Sigara içmek kalp damarlarinin kireçlenerek tikanmasina neden oldugu gibi ayak damarlarinin tikanmasina, ayak parmaklarinin beslenememesine, zamanla ayaklarda yara olusumu ve hatta parmaklarin kaybedilmesine neden olabilir.

Deriye yapilacak tüm operasyonlardan önce sigaranin damarlari daralttigi, yara iyilesmesini bozdugu, deri onariminin zorlasacagi ve komplikasyon riskinin artacagi hastaya anlatilarak operasyon öncesi ve sonrasinda en az 1’er hafta sigara biraktirilmalidir. Nikotin bantlari ve cikletleri de ayni etkileri yapmaktadir.

Ayrica sigara içenlerde bakterilerle savasan hücreler (lökositler) güçsüzlestikleri için büyük çibanlar görülebilmekte, sedef ve lupus gibi cilt hastaliklari daha sik olusmaktadir. Daha çok sayida sigara içenlerde risk atmakta ve tedaviye alinan cevap ise azalmaktadir.

Amerikan Hastanesi
Dermatoloji Bölümü
Dr. Buket Pençe
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası